به گزارش افکارنیوز،

«کریستوفر ری»، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) گفت چین در مقایسه با هر نیروی خارجی دیگری، تهدیدی بزرگتر برای آینده آمریکا محسوب می‌شود و مدعی شد پکن آماده است تا به هر قیمتی به برتری جهانی دست یابد.

اخبار بین الملل-وی که در موسسه «هادسون»، اندیشکده محافظه‌کار آمریکایی صحبت می‌کرد در ادامه مدعی شد آمریکایی‌ها باید متوجه میزان و پیچیدگی جاه‌طلبی‌های حزب کمونیست چین و همچنین خطرات ناشی از راهکارهای آن‌ باشند.

ری در ادامه ادعاهایش گفت: چین، حزب کمونیست چین، معتقد است در یک جنگ نسلی با ما برای پیشی گرفتن از کشور ما در رهبری اقتصادی و فناوری قرار دارد. این مسئله به اندازه کافی جدی است، اما (چین) این مبارزه را نه از طریق نوآوری مشروع، رقابت عادلانه و قانونی و نه با دادن آزادی فکر و عمل و خلاقیت به شهروندانش مانند اینجا در آمریکا، پیش نمی‌برد. چین در عوض در تلاش است به هر وسیله‌ای به تنها ابرقدرت جهان تبدیل شود.

وی ادعا کرد: چین از طریق سرقت آشکار مالکیت معنوی هم فیزیکی و هم دیجیتالی و همچنین تلاش‌ برای ایجاد فساد و جاسوسی از کارکنان موسسات آمریکایی اعم از تجاری و دولتی به دنبال چنین هدفی است.

او در ادامه به شرکت هوآوی، غول فناوری چین اشاره کرد و مدعی شد دولت چین از طریق این شرکت‌ها اقدام به جاسوسی می‌کند.

ری گفت: اطلاعات ما تنها چیزی نیست که در خطر است. سلامت، معاش و امنیت ما هم در خطر قرار دارد. اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که در هر ۱۰ ساعت یک پرونده جدید در ارتباط با جاسوسی چین گشوده می‌شود. از حدود ۵ هزار پرونده ضدجاسوسی فعال اف‌بی‌آی در سراسر کشور، حدود نیمی از آن‌ها به چین مرتبط است.

در ماه‌های اخیر و در پی شیوع کرونا در جهان، روابط آمریکا و چین وارد دور تازه‌ای از تنش‌ها شده است. رئیس‌جمهور آمریکا که به دلیل عملکرد نامناسب در مهار این بحران با انتقادات شدید مواجه است و از طرفی دیگر اقتصاد این کشور به شدت آسیب دیده، می‌کوشد چین را در این خصوص مقصر جلوه دهد. مسئله تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ و مداخله واشنگتن در امور داخلی چین هم بر شدت این تنش‌ها افزوده است.

چندی پیش وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن محدودیت‌های صدور روادید علیه تعدادی از مقامات حزب کمونیست چین اعمال خواهد کرد. «مایک پامپئو» دلیل اعمال این محدودیت‌ها را اقدامات اخیر چین درباره هنگ‌کنگ اعلام کرده بود.

در جدیدترین اقدام ضد چینی، وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که محدودیت‌های صدور روادید را برای تعدادی از مقامات چینی که مسئول سیاست کنترل دسترسی خارجی‌ها به منطقه خودمختار تبت هستند، در نظر گرفته است.

دولت چین هم امروز چهارشنبه در واکنش، چند مقام آمریکایی را در ارتباط با مساله تبت و مداخله واشنگتن در امور این منطقه تحت تحریم قرار داد. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، چین علیه این مقامات آمریکایی محدودیتهای مسافرتی و روادیدی اعمال کرده است.