به گزارش افکارنیوز،

جنگی مخفی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و معترضان در پورتلند با گماشتن پلیس مخفی در این ایالت برای مقابله با اعتراضات به نژادپرستی در این ایالت در گرفته است.

اخبار بین الملل-بر اساس گزارش رسانه عمومی پورتلند، در ایالت اورگن از سه روز گذشته پلیس مخفی در این شهر مشغول گشت‌زنیِ مخفی با ماشین بدون آرمِ پلیس و بازداشت معترضان به نژادپرستی در این شهر است.

بر اساس روایت‌ها و ویدئو‌های متفاوت، پلیس مخفی با ماشین به سمت معترضان حرکت کرده و بی هیچ توضیحی آن‌ها را دستگیر می‌کند.

جنگ مخفی ترامپ و معترضان در پورتلند ///////////////

«مارک پتیبون»، یکی از معترضان دستگیر شده به دست این پلیس، به خبرنگاران گفت: «من را به داخل ون بردند، کلاهم را روی صورتم کشیدند تا نتوانم ببینم و دستم را روی سرم گذاشتند. سپس من را به ساختمانی بردند که مقر دادگاه فدرال بود؛ البته این را بعداً متوجه شدم.»

دادستان این ایالت نیز به خبرنگاران گفته است: «این بازداشت‌ها هیچ دلیلی ندارد و بیشتر به آدم‌ربایی شبیه هستند. گویی آن‌ها مردم را از خیابان‌ها می‌ربایند.»

پیش از این و با بالاگرفتن اعتراضات میان مردم به نژادپرستی، زمانی که ترامپ سعی در پناه گرفتن در زیر زمین کاخ سفید داشت از پلیس مخفی برای مقابله با معترضان استفاده کرده بود.

گفته می‌شود این اقدام به دستور «چاد کرگ» وزیر امنیت میهن آمریکا، صورت گرفته است. او این مجوز را به پلیس مخفی برای مقابله با نقاشی، رنگ پاشیدن و پایین کشیدن مجسمه‌ها از سوی معترضان صادر کرده است.

جنگ مخفی ترامپ و معترضان در پورتلند ///////////////

به گزارش وبگاه «دِ نیو سیویل رایتز موومنت»، این رفتار واکنش گسترده‌ای از سوی مقامات و سناتور‌های آمریکا به همراه داشته است. به طور مثال سناتور «جف مرکلی» از ایالت اورگن ویدئویی از معترضان در توئیتر خود منتشر کرده و نوشته است: «دولت‌های دیکتاتور این چنین پلیس مخفی به میان معترضان می‌فرستند، نه دولت‌های دموکرات. این تاکتیک ترامپ/ بار [دادستان کل ایالات متحده] ناپذیرفتنی است و باید به آن پایان داد.»

فرمانده و شهردار اورگن نیز از کرگ خواسته‌اند تا نیرو‌های مخفی را به سرعت از سطح شهر جمع‌آوری کند.

«الیزابت وارن»، سناتور ایالت ماساچوست، نیز در پیامی توئیتری نوشته است: «فکر می‌کردم این را به روشنی برای ترامپ توضیح دادیم که از پلیس مخفی نباید استفاده کند. این قابل قبول نیست.»

همچنین کاربران بسیاری در توئیتر از هشتگ‌های #ترامپ فاشیست (#FacistTrump) و #گشتاپو (#Gestapo) و توئیت کردن نام کرگ برای اعتراض به این رفتار استفاده می‌کنند.

علاوه بر این در تازه‌ترین گزارش، این پلیس مخفی اقدام به شلیک به صورت فردی معترض کرده است. 

اعتراضات به نژادپرستی بیش از یک ماه است که با قتل فجیعِ جورج فلوید، شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس، افزایش یافته و در سرتاسر جهان نیز گسترش پیدا کرده است. در این اعتراضات مردم معترض بسیاری از مجسمه‌های دوره برده‌داری را به زیر کشیده‌اند.