به گزارش افکارنیوز،

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و ایرل بلومنور، نماینده دموکرات ایالت اورگن شامگاه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اقدام دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا در اعزام افسران پلیس فدرال به پورتلند برای مقابله با سوگواران جان لوئیس، نماینده دموکرات کنگره که جزء مبارزان حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا بود را محکوم و ترامپ را به «سوء استفاده فاحش از قدرت » متهم کردند.

اخبار بین الملل-در بخشی از بیانیه این دو مقام دموکرات آمده است: «هنگامی که مردم ما برای از دست دادن همکار و رهبر محبوب حقوق مدنی جان لوئیس عزاداری می‌کنند، اعتراض مسالمت آمیز برای مبارزه با بی عدالتی‌های نژادی و وحشیگری پلیس شکل می‌گیرد. با این وجود، دولت ترامپ بار‌ها احترام به عزت و حقوق اولیه مردم آمریکا را نشانه رفته است.»

پلوسی و بلومنور در این بیانیه ضمن مخالفت با اقدام ترامپ به اعزام نیرو‌های فدرال به پورتلند برای مقابله با معترضان اعلام کردند اکثریت دموکرات‌های مجلس نمایندگان این اقدام عمل ترامپ را تحمل نخواهند کرد. در بخش دیگر این بیانیه آمده است: ما در یک حکومت مردمی زندگی می‌کنیم نه جمهوری احمق ها. مجلس متعهد شده است که سریعاً اقدام کند و فوراً این سوءاستفاده از قدرت را مهار کند.

جان لوئیس، نماینده دموکرات کنگره آمریکا که جزء مبارزان حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا نیز بود در سن ۸۰ سالگی پس از شش ماه مبارزه با بیماری سرطان روز جمعه درگذشت. این امر باعث شد عده‌ای از معترضان ضد نژادپرستی که پس از قتل جورج فلوید، تبعه سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس مینیاپولیس در سراسر آمریکا اعتراضات خود را آغاز کرده‌اند، راهپیمایی مسالمت آمیزی را برای احترام به این فعال حقوق مدنی در برخی از نقاط آمریکا برگزار کنند. در تعدادی از شهر‌های آمریکا از جمله پورتلند در ایالت اورگن این راهپیمایی به واسطه مداخله پلیس به خشونت کشیده شد.

در ایالت اورگن که از سه روز گذشته پلیس مخفی در این شهر مشغول گشت‌زنیِ مخفی با ماشین بدون آرمِ پلیس و بازداشت معترضان به نژادپرستی در این شهر است، شدت اعتراضات پس از اعلام خودمختاری در این شهر بیشتر شد.

در پی تشدید خشونت در پورتلند، ترامپ دستور اعزام نیرو‌های فدرال را به پورتلند صادر کرد؛ اقدامی که قانونگذاران اورگن به شدت با آن مخالفت کردند. تد ویلر، شهردار پورتلند ضمن مخالفت با حضور نیرو‌های فدرال اعلام کرد تمایلی به حضور و کمک آن‌ها در این شهر ندارد.