به گزارش افکارنیوز،

 «برونو رودریگز پاریلا» وزیر امور خارجه کوبا در پیامی توئیتری در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور نوشت: ممنوعیت اقامت مسافران در هتل‌ها و همچنین ممنوعیت واردات سیگار برگ کوبا به آمریکا، حقوق شهروندان آمریکایی را محدود می‌کند و ملت‌های دو کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دشمنان کوبا اشتباه می‌کنند که باور دارند این اقدامات انتخاباتی و فرصت طلبانه ترامپ، اراده کوبایی‌ها را در هم خواهد شکست.

پس از شکست رژیم مورد حمایت آمریکا در کوبا، واشنگتن روابط دیپلماتیک خود را با هاوانا قطع و در دهه ۱۹۶۰ تحریم تجاری علیه این کشور وضع کرد. واشنگتن و هاوانا در سال ۲۰۱۴ اعلام کردند قصد دارند عادی سازی روابط دوجانبه را از سر گیرند. در نتیجه، بسیاری از محدودیت‌های مبادلات میان دو کشور در دوران باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا کاهش یافت.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه، مجموعه جدیدی از تحریمها علیه کوبا را اعلام کرد. بر اساس این تحریم‌ها برای اتباع آمریکایی اقامت، پرداخت هزینه اسکان یا هرگونه رزرو اقامت برای اشخاص ثالث در هر ملکی که به تشخیص مقامات آمریکایی متعلق به دولت یا تحت کنترل دولت کوبا، و یا یک مقام تحریم شده کوبایی باشد ممنوع است. علاوه بر این بر اساس بخشنامه جدید، محصولات دخانی کوبایی به آمریکا ممنوع شده است.

با این حال، ترامپ پس از روی کار آمدن در سال ۲۰۱۶، سیاست‌های آمریکا علیه دولت کوبا را سخت تر، سفر‌ها را محدودتر و تحریم اقتصادی را تقویت کرد.