استیضاح حسن روحانی کلید واژه ای بود که اصلاح طلبان و لیبرال ها چندی پیش با اهداف مختلفی آن را به راه انداختند.

موضوعی که به هر جهت باعث جنجال های سیاسی فراوانی در کشور شده و جریان رسانه ای اصلاح طلب می خواست این موضوع را عملیاتی کند.

استیضاح رئیس جمهور توسط مجلس شورای اسلامی از حقوق نمایندگان ملت است اما هر استیضاحی که در کشور صورت گیرد باید منافع مردم را در نظر گرفت و به تبعات و آثار آن اهتمام ویژه داشت.

اینکه مشکلات اقتصادی در کشور به حدی زیاد شده که صدای حامیان روحانی را هم درآورده بر کسی پوشیده نیست اما امروز کشور در شرایط حساسی قرار دارد که بهترین تصمیم کمک به دولت به جای موضوعات حاشیه ای است.

در ابتدا باید گفت با استیضاح حسن روحانی دولت طبق قانون به دست معاون اول رئیس جمهور یعنی اسحاق جهانگیری می افتد، این در حالی است که اگر جهانگیری می خواست در طول 7 سال گذشته می توانست به عنوان یکی از مسئولان ارشد دولت کار را در دست گرفته و حتی وعده هایی که به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری داده بود را عملیاتی کند.

با استیضاح و کنار رفتن حسن روحانی نه تنها تغییری در دولت ایجاد نمی شود بلکه هرج و مرج و عدم ثبات مدیریتی شکل می گیرد که یکی از خطرناکترین موضوعاتی است که می تواند اتفاق افتد.

از سوی دیگر با استیضاح حسن روحانی رسانه های معاند و دشمنان جمهوری اسلامی بیش از گذشته خوشحال می شوند و نوک پیکان حمله خود را به سمت مجلس گرفته و آنوقت ادعا می کنند در ایران کودتا شده و نگذاشتند رئیس جمهور قانونی که با رای مردم انتخاب شده کار خود را به پایان برساند.

رسانه های معاند موضوع مذاکره با آمریکا را هم چاشنی تحلیل های خود کرده و عنوان خواهند کرد که حسن روحانی می خواسته با آمریکا بعد از انتخابات مذاکره کند و نیروهای تندرو مانع این کار شدند و یا ارائه چنین تحلیلی سعی کنند عوامل اصلی مشکلات در کشور را نیروهای انقلابی نشان دهند.

آنچه امروز مهم است اینکه مجلس انقلابی بر اساس وظایف قانونی خود و دیگر مسئولان باید به دولت کمک کنند تا ماههای پایانی آن اوضاع اقتصادی بهبود پیدا کرده و مشکلات کمتر شود.

نمونه این مهم نیز اینکه قالیباف به عنوان رئیس مجلس حتی جلسات مشترکی با وزرا و مسئولان اقتصادی دولت گذاشته و راهکارهایی را برای کمک ارائه کرده که نشان می دهد وی هدفش خدمت به مردم است.

امیر آبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس درباره استیضاح حسن روحانی می گوید: حقیقت این است که اگر الان استیضاح رئیس جمهور را در مجلس شروع کنیم، روند آن در حدود ۲ ماه طول می‌کشد و به ماه دهم سال می‌رسیم، بعد از آن نیز معاون اول رئیس جمهور به مدت ۳ ماه رئیس دولت می‌شود و بعد از هم به تعطیلات عید می‌رسیم و اندکی بعد نیز مهلت کارِ دولت تمام می‌شود و اگر نتیجه‌ای داشت انجام می‌شد؛ بنابراین ما در مجلس به این نتیجه رسیده‌ایم که استیضاح انجام نشود.

از سوی دیگر در سال 1383 که مجلس نظر مقام معظم رهبری را درباره استیضاح وزرا در ماههای پایانی دولت اصلاحات پرسیده بود، معظم له در آن زمان با تاکید بر لزوم استفاده مجلس از همه ابزارهای نظارتی، استیضاح وزیران را در ماههای آخر فعالیت دولت بدون سود و دارای زیان‌هایی برای کشور دانستند.

زیان استیضاح حسن روحانی بیشتر از ماندن وی در مقام ریاست جمهور است .