جلیل میرمحمدی عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم با اشاره به فراز و نشیب و تصمیمات متناقض در ستاد ملی مبارزه با کرونا در گفت و گو با افکارنیوز اظهار داشت: این روزها مردم تکلیف خود را دقیقا نمی دانند. در حالی که اعتماد مردم به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هرچه بیشتر باشد ما در پیشگیری از این بیماری موفق تر خواهیم بود اما متاسفانه به دلیل تصمیمات روزمره و یا به عبارتی تصمیماتی دیر هنگام، امروز ما با کاهش اعتماد مردم مواجه هستیم. کاهش حرف شنوی مردم از ستاد ملی مبارزه با کرونا قطعا می تواند برای کشور و مردم آسیب زا باشد.

وی افزود: به نظر بنده برای تصمیماتی که در ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفته می‌شود باید زیر ساخت های حداقلی ایجاد شود. چرا که این زیرساخت های حداقلی به خصوص برای اقشار ضعیف در این شرایط معیشتی بسیار ضروری است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: اصناف کوچک و افرادی که حقوق بگیر دولت نیستند و معیشت آن ها کاملا به شغل‌شان وابسته است و همچنین پس انداز و اندوخته قابل ملاحظه ای برای استمرار زندگی در این شرایط را ندارند حتما باید در محدودیت های کرونا از طرف دولت مورد حمایت قرار بگیرند.

وی با شاره به لزوم اجرای سیاست های تعدیلی در دولت و بانک ها گفت: بانک ها باید سیاست های تعدیلی در این زمینه داشته باشند و برای افرادی که به عنوان مثال چک دارند یا به نوعی موضوعات مربوط به شغل آن ها دچار مشکل می شود بایستی تمهیدات لازم و حمایتی در نظر گرفته شود.

میر محمدی تصریح کرد: اگر این زیر ساخت های حداقلی مورد توجه قرار بگیرد قطعا می تواند به موضوع مقابله با کرونا و بهبود وضعیت حاضر کمک کننده باشد.

وی افزود: انجام دورکاری در سازمان ها و ادارات، حمایت از اقشار ضعیف در بعد معیشت، ایجاد بستر مناسب الکترونیکی برای دریافت خدمات غیر حضوری به مردم، همگی جزوی از موارد ضروری برای اجرای کامل مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان درواکنش به اینکه علت مخالفت دولت با طرح الزام پرداخت یارانه کالاهای اساسی چیست؟ گفت: از نظر بنده شخص رئیس جمهور در این زمینه به دنبال سیاسی کاری هستند چطور این دولت بعد از جریانات افزایش نرخ بنزین و حواشی بعد از آن، کمک معیشتی را در دستور کار خود قرار داد؟ در آن روز این مسائل وجود نداشت؟ آن روز شرایط اعانه نبود؟

وی ادامه داد: اما امروز که مجلس طرحی را در دستور کار قرار داده است که بتواند یک حداقل معیشتی را برای 60 میلیون نفر از مردم عزیز کشورمان در این شرایط سخت معیشتی، در این شرایطی که ارزش پول ملی به شدت افت پیدا کرده است، در این شرایطی که درآمد خیلی از خانوارها به یک سوم تقلیل یافته است

این نماینده مجلس تصریح کرد: مجلس طرحی را پیشنهاد داده است تا از محل فروش اموال دولت، اموالی که در برنامه خود دولت بوده، تامین مالی این کمک را انجام دهد متاسفانه دولت با سیاسی کاری با استفاده از اصطلاح اعیانه و.. با این طرح مخالفت کرده است. این طرح واقعا در این شرایط بسیار مناسب است فقط مقداری منابع مالی این طرح ابهام داشت که شورای نگهبان آین طرح را برگرداند که آن هم مجلس به طور کامل رفع ابهام کرد.

میرمحمدی گفت: دولت باید از سیاسی کاری یا به نوعی از لجبازی دست بردارد. چرا که چوب این لجبازی و سیاسی کاری ها را در نهایت مردم می خورند. دولت باید با همدلی و همکاری با مجلس این طرح را به مرحله اجرا درآورد تا بتوانیم در این شرایط سخت کمکی باشیم برای مردم عزیز کشورمان.