محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت در جمع خبرنگاران در رابطه با سفر مقامات کره جنوبی و ارتباط آن با توقیف نفتکش کره‌ای گفت: این سفر در رابطه با بحث کشتی نبوده بلکه در رابطه با روابط اقتصادی ایران و کره است و اتفاقی که در مورد کشتی رخ داده، ممکن است یکی از موضوعات بین دو کشور است.

واعظی در رابطه با FATF‌ عنوان کرد: بحثی که مطرح است مربوط به چهار لایحه‌ای است که هر چهار مورد را مجلس تصویب کرد و دو مورد آن نهایی شد. من هفته گذشته هم گفتم به مجمع تشخیص اجازه دهیم با کار کارشناسی در رابطه با آن دو لایحه اقدام کنند.

وی افزود: تصویب این دو لایحه باعث شفافیت می‌شود و جلوی پولشویی را می‌گیرد و محدودیت‌های ما را کم می‌کند که به نفع مردم و روابط تجاری ماست. این یک مسأله ملی است و ان شاءالله مراحل آن در مجمع تشخیص طی می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: به محض شنیدن کشف ویروس جهش یافته در انگلیس در اولین اقدام ارتباط مسافرتی با انگلیس را قطع کردیم و دستور داده شد تمام مسافرینی که از اروپا وارد کشور می‌شوند تست بدهند، چون روی سلامت مردم نمی‌توانیم ریسک کنیم.

واعظی تصریح کرد: همه افرادی که قبل از انتشار این خبر وارد کشور شدند شناسایی شدند و از آن‌ها و اطرافیانشان تست گرفته شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در نزدیک ۴۰ کشور این ویروس وجود دارد و ردیابی آن سخت است و باید مراقبت‌ها را بیشتر کنیم، البته ما وظیفه داریم کار خود را انجام دهیم، ولی وظیفه بزرگتر و تاثیرگذارتر را مردم انجام می‌دهند.

واعظی ادامه داد: طرح هوشمندی وضع کردیم که با این طرح محدودیت‌های به صورت هوشمند کنترل شود و وضعیت‌ها به صورت مرتب بررسی شوند.

او در پایان گفت: اقدامات خوبی برای ساخت و واردات واکسن کرونا انجام شده است و در حال پیگیری آن‌ها هستیم.