نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی عقب نشینی تروئیکای اروپایی از ارائه قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام را نمود حاکمیت عقل سلیم ارزیابی کرد.

میخائیل اولیانوف با تشریح اوضاع پیرامونی پرونده هسته‌ای ایران در پیامی توئیتری آورد: اطلاعات منفی در جریان است. اما واقعیت آنچنان که تصور می‌رود بد نیست. نمونه آن هفته گذشته تروئیکای اروپایی پیش نویس قطعنامه عجیب خود در مورد ایران را کنار گذاشت، که نمایش عقل سلیم بود. امیدواریم که در مورد سایر موضوعات حیاتی، عقل سلیم همچنان غالب باشد.

دیپلمات ارشد روسیه پیشتر نیز عقبگرد اتحادیه اروپا از ارائه قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام را حاکمیت عقل سلیم توصیف کرد و نوشت: آلمان، فرانسه و انگلیس در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند تصویب قطعنامه جنجالی درباره ایران را مطرح نخواهند کرد. قابل تقدیر است. عقل سلیم غالب شد. این قطعنامه می‌توانست منجر به تشدید کنترل نشده اوضاع شود. اکنون دیپلماسی فرصتی واقعی برای حضور دارد.

پیش از ظهر روز پنج شنبه شبکه الجزیره به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد کشور‌های اروپایی پیش نویس قطعنامه محکومیت ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی را به خاطر مسأله پروتکل الحاقی پس گرفتند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شماری از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد انگلیس، فرانسه و آلمان طرحی که با حمایت آمریکا برای انتقاد از ایران بخاطر کاهش همکاری خود با آژانس تهیه کرده بودند، را کنار گذاشتند. لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال نیز در حساب توئیتری خود اعلام کرد: دو منبع متفاوت تایید کرده‌اند، شورای حکام آژانس دیگر تصمیم ندارد علیه ایران قطعنامه صادر کند.

کشور‌های اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه که برغم ادعا‌های بی اساس خود همواره در برابر نقض آشکار توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ از سوی آمریکا موضع سکوت در پیش گرفته‌اند، در هفته‌های اخیر و در واکنش به اعلام لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، داعیه نقض برجام را سر داده و در تلاش بودند تا قطعنامه‌ای ضد ایرانی را در شورای حکام به تصویب برسانند.