علیرضا پاک فطرت با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر عدم تعیین سیاست خارجی کشور در وزارت امور خارجه، گفت: سیاست خارجی کشورها به عنوان بخشی از سیاست های کلان آنها، در تمام دنیا چه شرق و چه غرب، توسط مقامات ارشد آن کشور و در شوراهایی تصمیم گیری می شود و وزارت های خارجه صرفا آن را اجرا می کند.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران نیز وزیر امور خارجه حکم شورای عالی امنیت ملی را ندارد و نمی تواند به تنهایی تصمیم گیری کرده و عمل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ظریف در زمان دفاع مقدس در ایران حضور نداشت و شاهد عملیات های دفاعی نبود، یادآور شد: وقتی زمان جنگ مشکلی پیش می آمد مسئولان تصمیم می گرفتند عملیاتی صورت دهند و همین عملیات باعث می شد تیم دکتر ولایتی در جریان مذاکرات قوی تر عمل و از موضع قدرت صحبت کنند و ناچار به پذیرش برخی سیاست های تحمیلی از سوی طرف مقابل نشوند.

پاک فطرت در ادامه با بیان اینکه امروز نیز نمی توان دیپلماسی میدانی را دیپلماسی سیاسی تفکیک کرد، ابراز داشت: اگر سپاه قدس نبود و نتوانسته بود صحنه جنگ را در سوریه و لبنان به نفع جریان مقاومت تغییر دهد، هیچگاه آمریکا به سمت مذاکره با وزیر امور خارجه کشورمان نمی آمد و ایران را جزء کشورهای قدرتمند و تأثیرگذار حساب نمی کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: سپاه قدس تأثیر بسزایی در ایجاد امنیت داخلی و تقویت سیاست خارجی داشته و در کمترین حالت، امیدوار کردن مسلمانان و شیعیان جهان این تأثیر را خواهد داشت که هر نفر از این ملت ها تبدیل به نیرویی برای جبهه مقاومت و در راستای سیاست های جمهوری اسلامی ایران می شوند.