غلام رضا شریعتی ، نماینده مردم بهشهر، نکاه و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «افکارنیوز» بیان کرد: روز جهانی قدس به فرمان امام بزرگوار ما نام گذاری شده است. پس از شکل گیری رژیم صهیونستی در سال 1948 به دنبال این بود تا موضوع فلسطین را برای همیشه تمام کند. بعد از جنگ اعراب در سال 1967 و برتری نظامی رژیم صهیونیستی عملا این تصور برای ان ها به وجود آمده بود که میدان از آنِ آن ها است.

وی افزود: در عرصه دیپلماسی هم که قدرت های جهانی به ویژه 5 قدرت اصلی که در شورای امنیت دارای حق وتو هستند با استفاده از اهرم دیپلماسی هم موضوع فلسطین را برای خودشان تمام شده قلمداد میکردند.

*با پیروزی انقلاب اسلامی تصور رژیم صهیونیستی از غصب سرزمین های اسلامی رو به افول رفت

شریعتی یادآورشد: اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران امام بزرگوار یک اقدام اساسی در جهت احیای قدس و موضوع فلسطین کرد و لذا آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در سال 1358 به عنوان روز قدس نامگذاری شد که  این نامگذاری چند اثر اساسی بر روند تحولات فلسطین گذاشت.

این نماینده مجلس با بیان اثرات نامگذاری روز قدس توسط امام راحل تاکید کرد که اولین اثر آن این بود که تمام ملت های مسلمان حول موضوع فلسطین مجددا متحد شدند و حتی در اروپا نیز مخالفانی برای رژیم اسرائیل به وجود آمد.

او ادامه داد: نکته دوم که این نام گذاری اثر اساسی گذاشت جلوگیری از تهاجم و پیش روی بود که صهیونیست ها داشتند که عملا با این نامگذاری روند رو به تصاعد رژیم اشغالگر در خاورمیانه به حداقل رسید. بنابراین از آن مرحله که صهیونیست ها به صورت آفندی به جلو می امدند و سرزمین های عربی و اسلامی را اشغال میکردند جلوگیری شد.

نماینده مردم بهشهر در مجلس اثر سوم را شکل گیری انتفاظه های جدید در فلسطین دانست و خاطرنشان کرد: اثر سوم شکل گیری انتفاظه های جدید در فلسطین بود. درست زمانی که عملا ملت فلسطین راه مبارزه را کنار گذاشته بودند و به دنبال مذاکرات ذلت بار بودند با شکل گیری جریان قدس توسط امام آن ها نیز به صحنه مبارزه آمدند و متوجه شدند از راه مقاومت می توانند حقوق از دست رفته خود را باز پس بگیرند.

شریعتی تصریح کرد: نکته چهارم این بود که موضوع فلسطین به عنوان یک موضوع راهبردی برای تمام مسلمانان شناخته شده است. امروز کمتر دولت اسلامی پیدا می شود که بخواهد به راحتی با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کند و اگر دولتی هم بخواهد معاهداتی با رژیم صهیونیستی برقرار کند با ترس و لرز و دور از چشم ملت خودشان انجام می شود.

وی درانتها افزود: این نگاه امام باعث شد تا موضوع فلسطین از یک موضوع عربی به یک موضوع اسلامی تبدیل شود. یعنی کل ملل دنیا پشت موضوع فلسطین قرار دارند. لذا بعد از اینکه امام بزرگوار انقلاب رحلت فرمودند رهبری عزیز انقلاب هم بر ارمان قدس تاکید فرمودند و دبیر خانه دائمی در مجلس شورای اسلامی شکل گرفت و مصوبات بسیار خوبی مجلس داشت.