سید محمد حسینی روز یکشنبه در نشست علمی «امام حسن عسکری (ع) از اندیشه تا زندگی» که به همت بسیج اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی و تهران برگزار شد، با اشاره به دوران کوتاه ولی پربار امامت یازدهمین امام شیعیان گفت: از امام حسن عسکری (ع) توصیه‌هایی برای عموم مردم و به ویژه خواص به یادگار مانده است که اگر نصب‌العین همگان به‌ویژه مدیران باشد بسیاری از مشکلات و گرفتاریهای جامعه کاهش می‌یابد.

معاون امور مجلس رییس جمهوری ادامه داد: از جمله سفارشهای آن امام همام این بود که اهل تقوا و خداترس باشید، خیلی از معضلات امروزی ناشی از نافرمانی اوامر الهی است. کسی که عظمت خدا را درک کند به سمت معصیت و سرکشی نمی‌رود مخصوصا در مورد حق الناس مرتکب تعدی و گناه نمی‌شود.  توصیه دوم امام حسن عسکری (ع) جدیت در امور زندگی و کارهایی است که برای خدا انجام می‌دهیم. یعنی اهل سهل انگاری و تعلل نباشیم و انجام امور همراه با اتقان و استحکام باشد. راستگویی، امانتداری، ذکر خدا، کسب معرفت و دانش، رعایت حقوق دیگران و... از توصیه‌هایی دیگر پدر بزرگوار امام زمان (عج) است که باید به آنها اهتمام ورزیم.

 

حسینی با اشاره به اهمیت توجه مسوولان به توصیه‌های ائمه(ع) تاکید کرد: در دولت سیزدهم در آغاز جلسات فرازهایی از فرمان معروف امام علی علیه السلام به مالک اشتر قرائت می‌شود و آیت الله سید ابراهیم رئیسی به شرح موجز آن می‌پردازند تا جهت حرکت و رسالت خطیر کارگزاران نظام اسلامی مشخص شود.

وی در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به سوال یکی از استادان در رابطه با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ، گفت: به دلیل جایگاهی رفیعی که این وزارتخانه دارد درباره نحوه مدیریت آن در ادوار گوناگون، اختلاف نظر وجود داشته و انتخاب وزیر آموزش و پرورش و ادامه خدمت وی همواره دشواری های خاص خود را دارد.

معاون امور مجلس رییس جمهوری افزود: برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش افراد متعددی مطرح بودند، آیت‌الله رییسی در نهایت به این جمع‌بندی رسید که مسعود فیاضی برای اجرای ماموریت‌های این وزارتخانه مناسب است.

حسینی تاکید کرد: بعد از معرفی وزیر پیشنهادی در مجلس مباحثی مطرح شد که بخشی از آن به دلیل این بود که شناخت کافی از توانمندی فیاضی وجود نداشت برای همین بلافاصله در مجلس و در کمیسیون آموزش کار را شروع کردیم و با نمایندگان جلسه گذاشتیم و وزیر پیشنهادی هم سوابق خودش را مطرح کرد و به ابهامات و سوالات پاسخ داده شد.

وی گفت: برخی مسائل مطرح شده درباره فیاضی با توضیحات ارائه شده مشخص شد درست نیست.   فیاضی با مباحث،  مسائل و چالشهای آموزش و پرورش به خوبی آشناست، ۱۱ راهبرد ارائه کرده که اگر کسی با دیده انصاف این راهبردها، برنامه ها و اقدامات پیشنهادی را ببینند، نظرش نسبت به او مثبت خواهد شد.

معاون امور مجلس رییس جمهوری افزود: فیاضی روز یکشنبه و دوشنبه در همه کمیسیون‌های مجلس حاضر می‌شود و نمایندگان ابهامات و سوالات خود را مطرح می کنند و او هم پاسخ می‌دهد.

حسینی خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی به نظر من جوان، اهل فضل و آشنا به معارف ناب اسلامی است، این خیلی فرق می‌کند با کسانی که در پی اجرای سند ۲۰۳۰ در آموزش و پرورش بودند.

معاون امور مجلس رییس جمهوری افزود: در ۴۲ سال اخیر برای ارتقای آموزش و پرورش زحمت زیادی کشیده شده اما کافی نیست و باید اقدامات متعدد از جمله مطالبات رهبر فرزانه انقلاب به ویژه سند تحول بنیادین اجرا شود و آیت الله رییسی بر این باور است که فیاضی می‌تواند این ماموریت بزرگ را انجام دهد.

وی یادآور شد: امیدواریم نمایندگان در فضای منطقی و معقول تصمیم بگیرند و البته هر تصمیمی گرفته شود دولت تبعیت خواهد کرد و ان شاء الله این وضعیت بلاتکلیفی که در آموزش و پرورش هست زودتر به پایان برسد. چنین وضعیتی برای کشور ضرر دارد و با سرپرست نمی‌شود یک جایگاه با این اهمیت را اداره کرد.

حسینی ادامه داد: غالبا در اجرا مشکل داریم وگرنه اسناد بالادستی خیلی خوبی در کشور وجود دارد که روی زمین مانده است.  آنچه نیاز است عزم و اراده است که خوشبختانه در این دولت این عزم و اراده وجود دارد و ان شاء الله زمانی که دولت به شکل کامل استقرار پیدا کند کارهای اساسی و عمده سرعت می‌گیرد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: با توجه به تلاش، همت و عزم و اراده مسوولان به نظر می رسد هرچه جلوتر برویم شرایط بهتری را مشاهده خواهیم کرد. تاکنون گشایش‌هایی صورت گرفته و ان شاءالله در آینده شاهد اتفاقات خیلی خوبی خواهیم بود.

وی گفت: رییس جمهوری، وزرا و مسوولان دائماً با نخبگان و فرهیختگان جامعه در تعامل هستند و نظرات و ایده‌های آنها مورد توجه قرار می‌گیرد تا اگر نیاز به جراحی در برخی حوزه‌ها از جمله اقتصادی بود اندیشمندان هم نظر بدهند و در جریان باشند و کمک کنند تا شرایط بهتری در کشور فراهم شود.