« کاظم جلالی » سفیر ایران در مسکو با بیان این که «روسیه کشوری است که اولویت ایران برای توسعه روابط است»، افزود: روابط ایران و روسیه وارد مرحله جدیدی شده است.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس» وی پنجشنبه (۱۶ ژوئن) در مجمع اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ (SPIEF) گفت: اولویت اصلی ما توسعه روابط با کشورهای همسایه است.

مجمع اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ که از ۱۵ تا ۱۸ ژوئن (۲۴-۲۷ خرداد) توسط بنیاد «روس‌کنگرس» سازماندهی شده با نام «فرصت‌های جدید در دنیای جدید» در حال برگزاری است. 

کاظم جلالی‌ پیش از این در همایش مشترک تجاری ایران و روسیه در تهران اظهار داشت «حجم تجارت ایران و روسیه در سال ۲۰۲۱ به ۴.۵ میلیارد دلار رسیده، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۹ فقط ۱.۶ میلیارد دلار بود. البته ظرفیت دو کشور در توسعه تجارت خیلی بیش از این ارقام است». سفیر ایران همچنین گفته بود مرکز توسعه صادرات روسیه در ایران به زودی راه‌اندازی می‌شود و باید مذاکرات تجاری بین بازرگانان دو کشور به صورت رودررو و بدون واسطه انجام شود.

روسیه اولویت ایران برای توسعه روابط است

«الکساندر نواک» معاون نخست‌وزیر روسیه چهارشنبه (چهارم خرداد) در تهران تصریح کرد در حالیکه مسکو و تهران با تحریم‌های شدید ایالات متحده دست و پنجه نرم می‌کنند، روسیه در حال تقویت تجارت با ایران است.

نواک در یک نشست تجاری با شرکت‌های تجاری در تهران گفت: ما علی‌رغم فشار بی‌سابقه‌ای که روسیه تجربه می‌کند، در مسیر افزایش همکاری‌های تجاری، اقتصادی، لجستیک، سرمایه‌گذاری، مالی و بانکی هستیم. تجارت بین روسیه و ایران در سه ماهه اول بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.