آلبرت بغزیان ، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با افکارنیوز با اشاره به اخباری مبنی بر بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی به گمرکات بیان کرد: موضوعی که وزارت اقتصاد یا به نوعی مسئولان اقتصادی کشور توجه نکرده‌اند این است که تعرفه برخی کالاها را که با ارز آزاد وارد می‌شد با ارز 4200 تومانی حساب می‌کردند و هم اکنون آن عوارض با نرخ نیمایی انجام می‌شود.

وی افزود که شنیده شده است که قرار است این عوارض به همان نرخ 4200 تومانی برگردد و بدین معنی نیست که خود کالا با نرخ 4200 تومان وارد شود.

بغزیان توضیح داد: لذا همین مسئله باعث شد تا برخی از کالاها که حتی با ارز آزاد هم وارد می‌شدند افزایش قیمت داشته باشند و تنها قرار است برای محاسبه عوارض از نرخ ارز 4200 تومانی استفاده شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: نکته مهم این است حدود یکسال از حذف ارز ترجیحی می‌گذرد و برگرداندن آن مثل این است که ما یک جراحی اقتصادی را انجام داده‌ایم و بخیه هم زده‌ایم اما یادمان رفته است که یک عضو را تعویض کنیم و می‌خواهیم آن بخیه‌ها را را دوباره باز کنیم و کار نیمه تمام را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: این کار عوارض ایجاد شده را برطرف نمی‌کند و ممکن است صرفا جلوی عوارض دیگری را بگیرد، اما نرخ‌ها  به قیمت‌های قبلی بر نمی‌گردد. بنابراین ما بایستی در همان ابتدا این موضوعات را می‌دیدیم که متاسفانه دیده و توجه نشد.

دولت می‌خواهد عوارض جراحی اقتصادی را کمتر کند

بغزیان درانتها خاطرنشان کرد: به همین دلیل امروز شاهد هستیم حتی بسیاری از کالاهایی که فکرش را هم نمی‌کردیم افزایش قیمت داشتند و به نوعی فرصت و بهانه به بازار داده شد تا هر که می‌خواهد کالاهای خود را گران کند. بهتر است مسئولان اقتصادی کشور این موضوعات را حتما در نظر داشته باشند.