تسلیحات و پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم

«عباس باقرپور اردکانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و آکردیته در اسلواکی گفت‌وگویی با روزنامه پراودا اسلواکی داشت که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

* اروپا با پیروی کردن از تحریمها ی غیرانسانی آمریکا در این جنایات شریک شده است

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توانید تخمین بزنید که چه زمانی تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران لغو خواهد شد؟ گفت: ما تحت هیچ تحریم بین‌المللی از سوی جامعه بین‌المللی نیستیم. تحریم‌هایی که شورای امنیت به بهانه برنامه صلح آمیز هسته‌ای علیه ایران وضع کرده بود در سال ۱۳۹۴ و پس از توافق هسته‌ای برجام و به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا برداشته شده است. در سال ۱۳۹۷؛ دولت آمریکا با نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از برجام خارج شد و تحریم‌های غیرقانونی خود را مجددا اعمال کرد.

باقرپور اردکانی با بیان اینکه تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا مردم عادی را هدف قرار داده است، اظهار داشت: بیماران، به خصوص کسانی که به بیماری‌های نادر مبتلا هستند یا کودکان با بیماری پروانه‌ای، به دلیل عدم امکان دسترسی به تجهیرات پزشکی، دارویی و حتی پانسمان، رنج زیادی می‌برند و حتی برخی از آنها از دنیا می‌روند. برای همین است که تحریم‌های آمریکا «جنایت علیه بشریت» است. جای بسی تاسف است که اروپا با پیروی کردن از تحریم‌های غیرانسانی آمریکا، در این جنایات شریک شده است. مردم ما هیچگاه این جنایات را فراموش نخواهند کرد.

سفیر آکردیته ایران در اسلواکی در پاسخ به این پرسش اگر تحریم‌ها برداشته شود، آیا راه را برای تجارت دوجانبه بین ایران و اسلواکی باز می‌شود؟ خاطرنشان کرد: ایران و اسلواکی ظرفیت‌های خوبی برای همکاری بر پایه منافع متقابل دارند. دو کشور همواره آمادگی خود را برای گسترش این همکاری‌های تجاری اعلام کرده‌اند. در بهار امسال، کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران با دستورکاری جامع و متنوع برگزار و توافقات بسیار خوبی حاصل شد.

*‌ آماده کمک به تلاش‌ها برای تضمین امنیت تامین انرژی هستیم

خبرنگار در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه پس از شروع جنگ علیه اوکراین، اسلواکی در تلاش است تا به سرعت واردات مواد خام انرژی را تنوع ببخشد. پرسید آیا صادرات گاز و نفت از ایران نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد که سفیر ایران پاسخ داد: ما آمادگی خود را برای کمک به جامعه جهانی برای غلبه بر بحران کنونی انرژی اعلام کرده‌ایم. با توجه به موقعیت استراتژیک ترانزیتی، ظرفیت‌های گسترده حمل و نقل و همچنین منابع عظیم انرژی در ایران، ما آماده کمک به تلاش‌ها برای تضمین امنیت تامین انرژی هستیم.

خبرنگار همچنین پرسید اگر مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته‌ای برجام شکست بخورد، آیا ایران به دنبال بمب هسته‌ای خواهد بود؟ که باقرپور اردکانی اظهار داشت: ما معتقدیم که دوران بمب اتمی به پایان رسیده است و دیگر کسی به دنبال آن نخواهد بود، مگر آنکه دچار خطای استراتژیک یا اشتباه محاسباتی شده باشد. جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. این تصمیم هم بر اساس دکترین دفاعی ما و هم بر اساس آموزه‌های دینی ماست که در فتوای مقام معظم رهبری به خوبی تبیین شده است.

وی ادامه داد: اگر غرب و اروپا نگرانی واقعی در مورد عدم اشاعه دارند، به آنها توصیه می‌کنیم تهدید واقعی و موجود ناشی از زرادخانه‌های کشتار جمعی رژیم اسرائیل و بیش از ۲۵۰ بمب هسته‌ای آن را، در حالی که به هیچ یک از معاهدات خلع سلاح و کنترل تسلیحات از جمله معاهده عدم اشاعه NPT نپیوسته است، به طور جدی مورد بررسی و پیگیری قرار دهند.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به این پرسش که وقتی ایران دارای ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی است که برای پوشش نیاز انرژی‌اش کافی است، چرا به دنبال ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای است؟ گفت: بحران جهانی انرژی که ناشی از افزایش بهای انرژی و بی‌ثباتی در بازار نفت و گاز است و در نتیجه، افزایش بی‌سابقه تقاضا برای انرژی باعث شده است که کشورها برای حفظ امنیت تامین انرژی به متنوع‌سازی منابع تامین انرژی مورد نیاز خود روی آورند. به علاوه، از آنجا که سوخت فسیلی رو به اتمام است، باید به دنبال جایگزینی برای آن بود. ضمن اینکه از منظر زیست محیطی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و خطرات پدیده گرمایش زمین تنوع سازی منابع انرژی و رفتن به سمت انرژی‌های پاک را توجیه‌پذیرتر می‌کند.

باقرپور اردکانی ادامه داد: از سوی دیگر، بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای بسیار فراتر از تولید صرفا الکتریسته است. این انرژی می‌تواند در زمینه‌های پزشکی و درمان بیماری‌های مختلف مانند سرطان، تولید رادیوداروها، دسترسی به منابع آب شیرین، توسعه کشاورزی و غیره نیز مورد استفاده قرار گیرد.

* دولت‌های غربی در مورد زرادخانه‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل، سوابق تاریک و فعالیت‌های تروریستی و خرابکارانه این رژیم سکوت اختیار کرده‌اند

خبرنگار از سفیر ایران پرسید چرا ایران موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و تهران در چه شرایطی این موضع خود را تغییر خواهد داد؟ که وی گفت: هویت رژیم جعلی اسرائیل از ابتدای خلقت نامشروع خود تاکنون با جنایت، آپارتاید، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت، استفاده از زور علیه کشورهای منطقه و فراتر از آن و با سابقه شوم و سیاه در توسعه، تولید و ذخیره انواع مختلف تسلیحات غیرانسانی از جمله سلاح‌های کشتار جمعی و زرادخانه‌های هسته‌ای پیوند خورده و تعریف شده است.

وی اضافه کرد: ده‌ها قطعنامه سازمان ملل متحد به صراحت نقض سازمان یافته حقوق بین‌الملل و تداوم سرپیچی آشکار از حقوق اولیه بشر و حقوق بشردوستانه از سوی رژیم اسرائیل را محکوم کرده است. مایه تاسف است که دولت‌های غربی در مورد زرادخانه‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل، سوابق تاریک و فعالیت‌های تروریستی و خرابکارانه این رژیم سکوت اختیار کرده‌اند، سکوتی که رژیم اسرائیل را برای ادامه ارتکاب جنایات خود با بی‌کیفری و مصونیت از مجازات جسورتر کرده است.

* تسلیحات یا پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم

سفیر ایران در پاسخ به این سؤال که آیا حمله روسیه به اوکراین را نقض جدی حقوق‌ بین‌الملل می‌دانید؟ گفت: ما مواضع روشن خود را در این زمینه بارها در سطوح مختلف اعلام کرده‌ایم. ما با هرگونه جنگ و خشونت مخالفیم و از تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها حمایت می‌کنیم. ما طرفدار پایان فوری جنگ هستیم و آماده‌ایم به این هدف کمک کنیم. این موضع روشن ماست. جنگ به نفع هیچ کسی نیست. وزیر امور خارجه کشور ما نیز به دفعات با وزیر خارجه اوکراین و نیز با وزیر خارجه روسیه تماس تلفنی و ارتباط داشته است. حتی در مقطعی، وزیر خارجه اوکراین خواستار میانجیگری ایران برای کاهش تنش شد و ما اقداماتی را در این راستا انجام دادیم.

خبرنگار با بیان اینکه اوکراین مدعی است که روسیه در حملات خود علیه اوکراین از پهپادهای ایرانی استفاده می‌کند. از سفیر ایران پرسید که چرا ایران فروش این پهپادها به مسکو را پنهان می‌کند؟ که وی پاسخ داد: این ادعاها که منبع آن عمدتا غیراوکراینی است، در راستای فرافکنی و اتهام‌زنی مطرح می‌شود. در منازعه اوکراین، ما یک طرف جنگ و صادرکننده تسلیحات به هیچ یک از طرف‌ها نیستیم. همچون بسیاری از کشورهای دیگر، ما با روسیه در حوزه‌های مختلف و خارج از بستر اوکراین، همکاری داریم که نه جدید است و نه پنهان. اما ما تسلیحات یا پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم.

وی اضافه کرد: در تماس تلفنی اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای اوکراینی، ما مجددا پیشنهاد خود را برای برگزاری نشستی فنی بین تیم‌های ایرانی و اوکراینی برای دریافت مستندات ادعایی ارائه کردیم و همچنان آماده برگزاری این نشست هستیم. این پیشنهاد از قبل در دستورکار بوده است و حتی در یک مقطع، توافق برای برگزاری این نشست در لهستان نهایی و تیم فنی ایران اعزام شد. اما در آخرین دقایق، طرف اوکراینی به دلیل فشار خارجی از حضور در این نشست خودداری کرد.

تسلیحات و پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم

* غرب از حقوق بشر برای پیشبرد اهداف و منافع سیاسی خود سوءاستفاده ابزاری می‌کند

خبرنگار با بیان اینکه اعتراضات گسترده‌ای در ایران پس از مرگ مهسا امینی در شهریور ماه پس از بازداشت او به دلیل داشتن حجاب نامناسب آغاز شد. پرسید چه زمانی زنان در ایران احساس امنیت خواهند کرد؟ که سفیر ایران پاسخ داد: درگذشت خانم مهسا امینی برای همه ایرانیان دردناک بود، مقامات ارشد ما از جمله رئیس جمهور از ابتدای این اتفاق ناگوار در کنار مردم ایستاده و ضمن تماس تلفنی با خانواده ایشان و ابراز همدری، دستورهای لازم را برای رسیدگی ویژه و فوری به این موضوع دادند. موضوع از سوی دستگاه قضایی نیز پیگیری شد و گزارش‌های نهادها و کمیسیون‌های ذیربط از جمله گزارش نهایی سازمان پزشکی قانونی منتشر شد.

وی ادامه داد: در شرایطی که احساسات مردم به طور طبیعی در حال جوشش بود، برخی دولت‌های خارجی که سابقه تخاصم با ایران را دارند، آن را به عنوان فرصتی در نظر گرفتند تا با سوءاستفاده از اعتراضات مدنی و مشروع، برنامه‌های مداخله‌گرایانه خود را به پیش ببرند. در این مسیر، آنها حتی ابایی نداشتند که از اغتشاشگران که صدمات و خسارات قابل توجهی به اموال عمومی وارد کردند، حمایت کنند.

سفیر ایران خاطرنشان کرد: علی رغم همه چالش‌ها، ما به تلاش‌های خود برای توسعه و پیشرفت، بهبود وضعیت کشورمان و ارتقاء حقوق بشر ادامه خواهیم داد. هیچ کشوری در دنیا در زمینه حقوق بشر کامل نیست. سابقه و دستاوردهای حقوق بشری ما از بسیاری از متحدان غربی در منطقه بالاتر و برتر است و به همین دلیل معتقدیم غرب از حقوق بشر برای پیشبرد اهداف و منافع سیاسی خود سوءاستفاده ابزاری می‌کند.