به گزارش افکارنیوز،

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از سفر به 6 کشور جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه صبح امروز (پنج‌شنبه) وارد تهران شد.

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه و علی چگنی مدیر کل کنسولی، سید جواد قوام شهیدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور و محمود فرازنده مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه ظریف را در این سفر همراهی می‌کردند.

ظریف شنبه شب ١٥ اسفند در سفری به چند کشور جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه پس از اجرایی شدن برجام به اندونزی سفر و در پنجمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین و قدس شریف شرکت و ضمن رایزنی به وزیر خارجه و رئیس جمهور اندونزی و برخی مقامات شرکت‌کننده از جمله همتای تاجیک و معاون نخست وزیر ترکیه دیدار و درباره مناسبات دوجانبه به گفت‌وگو پرداخت.

وی پس از آن راهی سنگاپور شد و در مدت حضور یک روزه‌اش با مقامات این کشور راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه را بررسی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه  سفری نیم روزه به برونئی داشت و ضمن دیدار با سلطان برونئی با ولیعهد و دیگر مقامات این کشور گفت‌وگو کرد.

ظریف در ادامه این سفر برای شرکت در چهاردهمین نشست وزرای خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا راهی تایلند شد و ضمن شرکت در این نشست رایزنی‌هایی با مقامات تایلند داشت.

وزیر خارجه در ادامه به نیوزیلند سفری 2 روزه داشت و با مقامات این کشور از جمله وزرای خارجه، تجارت، صنایع و نخست وزیر نیوزیلند دیدار کرد.

استرالیا آخرین مقصد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی به  جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه بود و ظریف یک روز در کانبرا با مقامات این کشور دیدار و یک روز نیز در سیدنی با تجار و صاحبان صنایع  استرالیا در محل سازمان تجارت و سرمایه‌گذاری استرالیا در دفتر سیدنی دیدار و ضمن شرکت در نشستی با حضور کارشناسان و نخبگان موسیه مطالعات امور بین‌المللی استرالیا در جمع آنها سخنرانی و به سوالاتشان پاسخ داد.

وزیر خارجه در  تایلند، سنگاپور و نیوزیلند نیز ضمن سخنرانی در چند موسسه مطالعاتی با ایرانیان مقیم سنگاپور و نیوزیلند نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.