به گزارش افکارنیوز،

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ارسال نامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به دبیر کل سازمان ملل در اعتراض به حکم ضدایرانی دیوان عالی آمریکا را حائز اهمیت دانست.

این روزنامه نوشته است: «اینکه آقای ظریف این نامه را نوشته است، حائز اهمیت است، از جمله به این دلیل که او جزو سرسخت‌ترین مدافعان بهبود روابط با ایالات متحده بوده است.»

نیویورک تایمز افزود: «هم آقای ظریف و هم جان کری وزیر خارجه (آمریکا) جزو معماران ارشد توافق برجسته‌ای بودند که در ماه جولای برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در برابر کاهش تحریم‌های اقتصادی ایران، به دست آمد. هر دو طرف ابراز امیدواری کردند که این توافق به بهبود روابط دیپلماتیک منجر شود.» 

دیوان عالی آمریکا هفته گذشته درخواست ایران برای تجدید نظر در حکم مصادره حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را رد کرد. این مبلغ قرار است به خانواده‌های قربانیان انفجار سال 1983 مقر نیروهای آمریکایی در بیروت و انفجار 1996 در «الخُبر» عربستان، که واشنگتن آن‌ها را به تهران نسبت داده، پرداخت شود.

مقامات ایرانی این اقدام را که ناقض اصل مصونیت حاکمیتی کشورهاست، «دزدی آشکار» توصیف کرده و وعده داده‌اند که از مسیر مراجع بین‌المللی، این مبلغ را بازگردانند.

ظریف شب گذشته در نامه‌ای به بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل، نوشت: «جمهوری اسلامی ایران دولت آمریکا را مسئول این سرقت شرم آور که در پوشش یک حکم قضایی انجام شده، می‌داند و مصمم است از کلیه روش‌های قانونی برای اعاده اموال به سرقت رفته و بهره متعلقه از تاریخ انسداد آن توسط آمریکا اقدام کند.»

وی افزود: «در واقع این آمریکا است که از مدت‌ها قبل می‌بایست به خاطر سیاست‌های خصمانه همیشگی‌اش علیه مردم ایران غرامت بپردازد.»