به گزارش افکارنیوز،

وی در ادامه با معرفی خود به عنوان زنی آمریکایی _یهودی که اخیرا به ایران سفر کرده و به تنهایی ده روز را آنجا سپری نموده، به یافته‌های خود که خلاف ادعاهای ضد ایرانی است اشاره کرده و نوشت: ایران کشور امن، زیبا با مردمانی مهمان نواز به ویژه با گردشگران آمریکایی است.

خانم لستر عنوان ساخت که قبل سفر نیز مجبور به توضیح به دوستان و خانواده مبنی بر این‌که در این کشور خبری از شبه نظامیان داعشی نیست، شده و در بازگشت به آمریکا نیز مجبور بوده اعضای وزارت امنیت داخلی آمریکا را در جلسه دو ساعته بازجویی متقاعد نماید که هوادار تروریست‌های داعش نبوده است.

استفنی لستر در ادامه این گزارش نوشت: می‌دانم که افکار عمومی منفی نسبت به ایران می‌تواند به طور مستقیم بر تصمیم گیری سیاستگذاران و استفاده از آن به عنوان خوراک تبلیغاتی لفاظی‌های آن‌ها درباره ایران و به عنوان دشمن آشتی ناپذیر استفاده شود. هرچند که سوء برداشت‌های زیادی درباره ایران وجود دارد اما باید گفته شود ایرانی‌ها جهانگردان آمریکایی را دوست دارند و این کشور مکانی امن برای سفر کردن است. زنان این کشور تحصیل کرده و دارای مشاغل درجه بالا و بهره‌بری از حق رای دادن و رانندگی هستند. همچنین ایران بیشترین جمعیت یهودی خاورمیانه خارج از اسرائیل را دارد.

وی در توضیح موارد ذکر شده در بالا می‌نویسد: این سومین سفر من به ایران بود و با تجربیات دفعه قبلی از حیث واکنش‌های گرم مردم ایران و بیان میلشان در تعامل با جهان تفاوتی ندیدم. حتی در جریان آخرین سفرم به ایران با نیروهای نظامی وفادار به حکومت ایران برخورد کردم که وقتی محل تولد خود را به یکی از آن‌ها گفتم به من عسلی تعارف کرد و تاکید کرد تا ایران را مثبت‌تر بنگرم.

نویسنده این گزارش در ادامه نوشت: ایران کشور امنی برای مسافرت است و برخلاف باور بسیاری از آمریکایی‌ها، داعش در آنجا حضور ندارد و آن‌ها پیرو نوع دیگری از اسلام هستند اما ایران کشوری شیعه، و حتی در نبرد علیه داعش نیز فعال است.

از این گذشته، حملات تروریستی در ایران رخ نداده و حمل سلاح در این کشور ممنوع و نرخ خشونت بشدت پایین است. من به عنوان یک زن هنگام قدم زدن در خیابان‌های شهرهای مهم ایران در شب راحت بودم.

وی با اشاره به فرهیخته و شیک پوش بودن بانوان ایرانی، به پوشش‌ مختلف آن‌ها چون تنوع مانتوها و حتی پوشیدن شلوار جین بین برخی زنان اشاره نمود.

لستر سپس به راحت بودن یهودیان در ایران اشاره کرده و عنوان می کند: ایران بیشترین جمعیت یهودیان را در خاورمیانه غیر از اسرائیل در خود جا داده است. در ایران کنیسه‌های فعال زیادی هستند و من در یکی از آن‌ها درباره محدودیت زندگی از جمع حاضر سئوال کردم که با قاطعیت پاسخ دادند ، «به هیچ وجه». در قانون اساسی این کشور نیز بر وجود یک نماینده یهودی در مجلس تاکید شده است.

استفنی لستر در خاتمه این گزارش با اشاره به مواردی چون حمایت ایران از حزب الله و البته برخی ادعاهای دیگر نوشت: بیاییم فرصت آشتی در آینده و با نسل جدیدتر این کشور را با مشاهده از طریق لنز دهه‌ها خشم و تصورات غلط از دست ندهیم. این تصور که ایران دشمن آشتی ناپذیر ما (ملت آمریکا) است در واقع نادرست می‌باشد.