به گزارش افکارنیوز،

رضا نجفی روز جمعه پس از انتشار گزارش آمانو درباره اجرای برجام در ایران اعلام کرد: به طور کلی بیشتر گزارش مشابه گزارش قبلی است و فقط تحولات فنی از زمان گزارش قبلی تا کنون اضافه شده است.

وی با تبریک تزریق گاز به سانتریفیوژ آی آر ۸ ادامه داد: مهمترین تحول ذکر شده در گزارش، تزریق گاز به سانتریفیوژ «آی آر ۸ » است که تاییدی بر ادامه فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای کشورمان بر طبق برنامه درازمدت اعلام شده از سوی ایران است.

 

نجفی همچنین گفت که در این گزارش به سندهای مصوب کمیسیون مشترک و اجرای آنها و تکمیل اقدامات فردو که قبلا اعلام شده بود اشاره شده است.

نماینده ایران در آژانس گفت: راستی آزمایی از محموله آب سنگین ارسال شده به خارج کشور که قرار است به خریداران خارجی فروخته شود، وارد کردن اولین محموله ۵ کیلوگرمی از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده برای استفاده در راکتور تهران و پذیرش بازرسان جدید که جایگزین بازرسان خارج شده از لیست ایران شده‌اند نیز در گزارش ذکر شده است.

هم چنین در این گزارش به واردات ۱۲۵ تن اورانیوم طبیعی یعنی کیک زرد اشاره شده است که آخرین محموله از محموله ۱۴۹ تنی خریداری شده از روسیه است.