به گزارش افکارنیوز،

 "محمد جواد ظریف" روز شنبه در دیدار معاون نخست وزیر مجارستان، با بیان اینکه از گسترش روابط دو کشور استقبال می‌کنیم، به حوزه‌های مختلف همکاری‌ها از جمله  انرژی، حمل و نقل، آموزش، گردشگری و ارتباطات مردمی اشاره کرد و افزود: همکاری ایران و مجارستان در حوزه‌های دوجانبه و هم با اتحادیه اروپا به خوبی پیش می‌رود و ما مایل به گسترش و تعمیق این روابط هستیم.

«ژولت شمین» معاون نخست‌وزیر مجارستان که به همراه یک هیأت بلندپایه از جمله معاون رئیس پارلمان مجارستان و نیز قائم مقام وزیر انرژی آن کشور در ایران به سر می‌برند، قبل از ظهر امروز (شنبه) با حضور در وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کردند.

وی افزود: در سفر چندی پیش نخست‌وزیر مجارستان به ایران چارچوب‌های همکاری مشخص شد و تفاهمات بسیار خوبی صورت گرفت که در حال پیگیری و اجرایی شدن است.

ظریف همچنین اظهار داشت: برای اینکه روابط و همکاری‌ها بویژه در حوزه‌های اقتصادی پایدارتر شود نیارمند حضور و مشارکت بخش‌های خصوصی دو کشور هستیم که لازمه این کار هم تقویت همکاری‌های بانکی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به خطر گسترش تروریسم و افراطی‌گری در جهان اظهار داشت: با توجه به خطر افراطیون هر چه بتوانیم به گفت‌وگو و فهم مشترک بین ادیان مختلف کمک کنیم به تأمین امنیت بین‌المللی کمک کرده‌ایم و امروز این گفت‌وگو قبل از اینکه نیازی فرهنگی باشد، یک نیاز امنیتی است.

ظریف با اشاره به حوادث روزهای اخیر در سوریه نیز گفت: دو حادثه مهم اتفاق افتاد که یکی قربانی شدن تعدادی از مردم سوریه براثر استفاده از سلاح‌های شیمیایی است که برای ما بسیار دردناک بود و آن را همیشه محکوم می‌دانیم و حادثه دوم حمله موشکی آمریکا به سوریه بود که برخلاف موازین حقوق بین‌الملل و یک بدعت خطرناک است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: سوریه پیش‌تر توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خلع سلاح شده بود، اما تروریست‌ها را خلع سلاح نکردند. سوری‌ها هیچگاه گاز سارین نداشتند، اما تروریست‌ها داشتند. از طرفی دولت سوریه در شرایطی نبود که نیازمند استفاده از سلاح شیمیایی باشد. نه نیاز سیاسی و نه نیاز نظامی داشتند و نه عقل حکم می‌کرد و نه اساسا دارای سلاح شیمیایی هستند.

وی ادامه داد: در ماه‌های گذشته ارتش سوریه وضع خوبی داشت و معارضان در استیصال بودند. اما اقدام آمریکا علاوه بر اینکه خلاف حقوق بین‌الملل است خطای بزرگتری داشت و آن اینکه بدون تحقیق انجام شد و این بعدها موجب سوء استفاده تروریست‌ها خواهد شد تا هر وقت در موضع ضعف قرار گرفتند دست به چنین اقداماتی بزنند و پای دیگران را به منازعات باز کنند. اگر تروریست‌ها احساس کنند با یک اتهام، آمریکا وارد عمل می‌شود، باز هم فجایع خود را تکرار می‌کنند.

در ادامه این دیدار معاون نخست‌وزیر مجارستان هم ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور را رو به گسترش و بسیار خوب توصیف کرد و بر تعمیق و گسترش هر چه بیشتر آن تاکید کرد.

وی افزود: همکاری‌های دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی و بانکی به خوبی در حال پیشرفت است و توافقات خوبی که در سفر نخست‌وزیر ما به ایران انجام شد و با تبادل هیات‌هایی که بین دو کشور داشتیم، در حال اجرایی شدن است. بانک‌های مجاری هم از سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های انرژی و حمل و نقل حمایت می‌کنند.

شمین با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری بر استفاده از تجارب و عبرت‌های گذشته برای داشتن جهانی امن‌تر تاکید کرد و افزود: بحران سوریه راه‌حلی جز گفت‌وگو ندارد.