به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان اظهارداشت: آنچه امروز و بیش از هر زمان دولتمردان آمریکایی بدان نیاز دارند نه لفّاظی های تکراری و بی فایده بلکه واقعگرایی در کلام و کرداری متین و توام با خرد گرایی و از سر درک واقعیت های موجود ایران است

وزیر امور خارجه افزود: دولتمردان امروز ایالات متحده به خوبی باید از تاریخ و به خصوص حوادث و روند تحولات ۴ دهه گذشته آموخته باشند و بدانند تحت هیچ شرایطی و هیچ گاه از سخن راندن با زبان تحریم و تهدید و بکار گیری کلماتی با طعم خشونت و خصومت در مقابل ایران و ایرانیان نتیجه نگرفته و نخواهند گرفت.

رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: همان گونه که دولتمردان و پیشینیان در سیاست خارجی آمریکا نیز هرگز در تحقق سیاست های غیر واقع بینانه و غلط خود نسبت به ایران موفق نبودند.

ظریف در ادامه گفت: وزیر امورخارجه آمریکا یک روز به کنگره نامه می دهد که ایران به همه تعهداتش در برجام عمل کرده است و روز بعد در اظهاراتی متناقض ایران را متهم به جاه طلبی های هسته ای کرده و برجام را توافقی برای باج دادن به ایران قلمداد می کند.

وزیرامور خارجه با تکرار آنچه در توئیت امروز خود به آقای تیلرسون خاطرنشان کرده بود گفت: اتهامات بی پایه آمریکا نمی تواند اعتراف آن کشور به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را بپوشاند.

وی تصریح کرد: آمریکا باید بداند که دیگر قادر نیست جامعه جهانی را با اتهامات بی اساس، که کذب آنها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان بسته شدن پرونده پی ام دی اثبات گردید، منحرف نماید.

ظریف همچنین با اشاره به اظهارات آقای تیلرسون مبنی بر اینکه آمریکا مشغول بازنگری در سیاست خود نسبت به ایران و برجام است گفت:برجام اتفاقا نتیجه بازنگری اسلاف آقای تیلرسون در سیاست های سراپا اشتباه آمریکا در گذشته در مقابل ایران و منطقه بوده است. سیاست هایی که غلط بودن آنها در عمل بارها ثابت شده است.

رییس دستگاه دیپلماسی در خصوص تکرار ادعاهای واهی و تهی از واقعیت تیلرسون و دیگر مقامات آمریکایی در خصوص تروریسم و آزمایش های موشکی ایران، تصریح کرد: از نگاه ما منافع و مصالح ایران و همه کشورهای منطقه و جهان در مهار و شکست تروریسم لجام گسیخته ای است که متاسفانه با محاسبات غلط، اشتباه و بی تدبیری های آمریکا و القائات مغرضانه شرکای منطقه ای آنان در طی دهه های گذشته تولید و تکثیر، و به دور از تمامی موازین انسانی بر منطقه و جهان تحمیل شده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: بی شک جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در مبارزه با این مولود نامیمون و شوم، بدون توجه به سیاست های نابخردانه آمریکا همچنان در خط مقدم مبارزه برای استقرار صلح و امنیت در منطقه و جهانی قرار خواهد داشت.

ظریف ضمن تاکید مجدد بر صلح آمیز و دفاعی بودن برنامه های دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران آن را حق مشروع و طبیعی ملت ایران دانست که در تقابل با هیچ یک از موازین و قواعد بین المللی قرار ندارد و تنها ملاک تداوم آن تشخیص نیازهای دفاعی ملت ایران است.

وی اضافه کرد: حافظه تاریخی تمامی مردم و نخبگان جهان بیاد می آورد که چگونه یک مستبد و دیکتاتور سلطه خواه و جنگ طلب برای مدت هشت سال جنگی شوم و ویرانگر و یک تراژادی تلخ تاریخی را بر ایران و مردم ایران و حتی جهان تحمیل نمود و شوم تر آن که مورد حمایت قدرت های جهانی و برخی کشورهای منطقه نیز قرار گرفت.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: ایرانیان هرگز اجازه تکرار این تجارب تلخ و خسارات جبران ناپذیر و تحمیل جنگ ویرانگری دیگری را نخواهند داد و سیستم های موشکی دفاعی جمهوری اسلامی ایران دقیقا با همین هدف استقرار یافته و تقویت می شوند. این سیاست علیه هیچ کشور دیگری نیست و سیاستی کاملا خرد گرایانه و در راستای صلح و ثبات منطقه است.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران با این تجارب و به عنوان کشوری مستقل هرگز اجازه نخواهد داد دیگران در خصوص سیاست های کاملا دفاعی و روشن آن به سخن ورزی های مغرضانه بپردازند و بی شک اظهار نظرهای مداخله جویانه مقامات آمریکایی کوچکترین تاثیری در ادامه برنامه های دفاعی و بازدارنده ما نخواهد داشت.

ظریف ضمن دعوت از مقامات آمریکایی به واقع بینی و واقع گرایی در گفتار و عمل، به وزیر خارجه آمریکا مجددا توصیه کرد بهتر است مسیر اشتباهی که می رود را تغییر داده و به تعهدات کشورش در برجام پایبند باشد.

وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض نماید اما در عین حال برای حفظ منافع ملت ایران برای تمام سناریوهای ممکن آمادگی کامل دارد.