گروه سیاسی- سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با بیان اینکه سوال از رئیس جمهور به امضای بیش از 80 نماینده مجلس رسیده، گفت: اینجانب نفر پنجاه بودم که این طرح را امضا کردم و بعد از اینجانب هم تعداد زیادی از نمایندگان این طرح را امضا کردند و تا کنون این طرح به امضای 85 نماینده رسیده است.

 

وی افزود: بعد از جدی شدن سوال از رئیس جمهور در صحن مجلس در خصوص موسسات مالی- اعتباری، مسئولین دولتی در تلاش هستند تا نمایندگان را از این اقدام منصرف کنند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این تلاش دولتی ها نتیجه نداشته چرا بر اساس اطلاع رسیده به اینجانب، در حال حاضر امضاهای این طرح افزایش یافته  است.

ابطحی با بیان اینکه امضا کنندگان طرح سوال از رئیس جمهور از همه فراکسیونها و جناهای سیاسی مجلس هستند، گفت: تعدادی از اعضای فراکسیون امید که با رئیس جمهور همفکر هستند، خواستار حضور روحانی در صحن مجلس و پاسخگویی در این زمینه شدند.

وی افزود: همچنین نمایندگان فراکسیون اصولگرایان و مستقلین هم این طرح را امضا کردند چرا که این یک طرح کارشناسی شده است نه سیاسی.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان که در هنگام امضای طرح متوجه محتوای آن نبودند و امضای خود را پس گرفتند، گفت: اولا باید گفت که این اراد چطور نماینده مجلس شدند که وقتی طرحی را نخوانده و از محتوای آن اطلاع ندارند آنرا امضا می کنند. در ثانی برای طرح سوال از رئیس جمهور نیاز به 73 امضاست که در حال حاضر این طرح 12 امضا بیشتر دارد و پس گرفتن امضای یک یا 2 نماینده تاثیری در مطرح شدن یا نشدن این طرح ندارد.

ابطحی با بیان اینکه محور و دلایل نمایندگان از طرح سوال در خصوص موسسات مالی - اعتباری است، تصریح کرد: رئیس جمهور باید با حضور در صحن مجلس به نمایندگان و مردم در این زمینه پاسخ های قانع کننده بدهد.

سوال از رئیس‌جمهور هفته گذشته در مجلس تهیه شده که قرار است یکشنبه 11 تیر ماه تحویل هیئت رئیسه مجلس شود.

متن کامل این طرح به شرح زیر است:

هیئت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

به استناد اصل 88 قانون اساسی، سوال ذیل از رئیس‌جمهور با امضای نمایندگان تقدیم می‌شود، مستدعی است اقدام مقتضی و قانونی انجام شود.

نظر به مشکلاتی که برای سهامداران برخی از موسسات اعتباری مانند کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج و غیره در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس بانک مرکزی سوال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع‌کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم نیز در حال ضایع شدن است، لذا از رئیس محترم جمهور تقاضا داریم پاسخ قانع‌کننده‌ای به نمایندگان ارائه نمایند، گرچه قبول داریم که نقطه آغازین این مشکل قبل از دولت فعلی بوده است.