به گزارش افکارنیوز،

«نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در جمع خبرنگاران در «تگوسیگالپا»، پایتخت هندوراس گفت: «اگر قرار باشد روسیه سپر ایران بشود، لازم است آمریکا و شریکانش به تنهایی اقدام کنند. اگر قرار است نتوانیم در شورا[ی امنیت] اقدام کنیم مجبوریم اقدامات خودمان را انجام دهیم.»

خبرگزاری رویترز نوشته نیکی هیلی منظور خود را درباره اینکه چه اقداماتی در دست بررسی خواهند بود مشخص نکرد.

وتوی روسیه در حکم شکستی برای ایالات متحده بود که در ماه‌های گذشته با راه‌اندازی نمایش‌های تبلیغاتی مختلف به دنبال اقدام علیه ایران در چارچوب سازمان ملل بوده است. هیلی چند ماه پیش سفیران کشورهای عضو شورای امنیت را به واشنگتن دعوت کرد و با نمایش قطعاتی که به ادعای وی بقایای موشک‌های ارسال شده ایران برای اعضای جنبش انصارالله یمن بود بود آنها را به اقدام علیه ایران فراخواند. 

هیلی در ماه‌های گذشته همچنین تلاش کرده شریکان آمریکا را به اقدام‌های سخت‌گیرانه علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) فرابخواند. او، همراستا با رئیس‌جمهور آمریکا خواستار اصلاح بندهای این توافق هسته‌ای شده است. 

نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه یادآوری کرد که وتوی قطعنامه ضدایرانی، تأثیری بر تصمیم‌گیری‌ها در خصوص برجام نخواهد داشت. 

او گفت: «مشخصاً این رأی [در شورای امنیت] تأثیری بر تصمیم‌گیری در خصوص توافق هسته‌ای نخواهد داشت. چیزی که می‌توانم بگویم این است که این رأی، مثمرثمر نخواهد بود.»

دیپلمات آمریکایی در ادامه گفت: «این رأی باعث اعتباربخشی به کارهایی شد که ایران انجام می‌دهد و به این کشور بابت رفتارهای خطرناک و غیرقانونی‌اش، چراغ سبز داد.»

آمریکا از حامیان اصلی عربستان سعودی در حمله به یمن بوده است. ائئلافی به رهبری عربستان سعودی از فرودین‌ماه سال 1394 کشور یمن را هدف حملات زمینی، هوایی و دریایی قرار داده است. این جنگ به گسترش فقر و بیکاری و نابودی زیرساخت‌های یمن منجر شده است.