به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: این شعار مبتنی بر سلسله مبانی دینی است که در آیات و روایت آمده است.

وی خاطرنشان کرد: ترسیمی از جامعه اسلامی در قرآن ذکر شده که بر اساس آن در ابعاد اقتصادی و سایر زمینه‌ها به مرحله‌ای از شکوفایی و خودکفایی می‌رسد که دشمنان از این خودکفایی و شکوفایی خشمگین می‌شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به آینده حمایت از کالای ایرانی گفت: با حمایت از کالای ایرانی آینده درخشان جامعه ایده‌آل اسلامی رقم می‌خورد و درصورتی که از کالای ایرانی حمایت نشود تولیدکنندگان رو به نزول و افول می‌روند.

وی عنوان کرد: از طرفی دیگر حمایت از کالای ایرانی سبب می‌شود در بعد اقتصادی از زیر سلطه کشورهای دیگر نجات پیدا کنیم. اگر بازار کشور اسلامی را کالاهای خارجی اشباع کنند کشور زیرسلطه کشورهای دیگر و دشمن قرار می‌گیرد.

رجبی ادامه داد: بر اساس آیه قرآن کفار حق سلطه برای مؤمنان را ندارند. اگر بخواهیم این آیه محقق شود باید از کالای ایرانی حمایت کنیم تا به مرحله خودکفایی برسیم.

وی حمایت از کالای ایرانی را عمل صالح عنوان کرد و افزود: هر کاری که سبب شود دشمنان اسلام از اقتدار نظام خشمگین شوند آن کار عمل صالح است بنابراین حمایت از کالای ایرانی که شکوفایی وخودکفایی را به همراه دارد سبب خشم دشمنان می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: تحریم‌های استکبار برای جلوگیری از شکوفایی و خودکفایی در کالای بومی و ایرانی است بنابراین باید هرچه بیشتر در این زمینه پیشرفت کنیم.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی اقشار مختلف در حمایت از کالای ایرانی گفت: مسؤولان اجرایی مهمترین گروه هستند که اگر وظیفه خود را در حمایت از کالای ایرانی به خوبی انجام ندهند ممکن است تلاش‌های اقشار دیگر نیز نتیجه‌ای نداشته باشد.

رجبی خاطرنشان کرد: مجریان باید امکانات مادی کشور را در راستای حمایت از کالای ایرانی به کار گیرند.

وی عنوان کرد: پشتیبانی بانک‌ها از کالاهای با کیفیت از عوامل مؤثر دیگر است تا تولیدگران به نظام خوبی از امکانات برای تولید کالای ایرانی باکیفیت برسند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: دولتمردان باید تعصب لازم را نسبت به کالای ایرانی داشته باشند و بر اساس تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند.

وی با اشاره به جلوگیری از عوامل تضعیف‌کننده حمایت از کالاهای ایرانی گفت: اگر بنا باشد قاچاق آزاد باشد یا کنترل و جلوگیری نشود با توجه به وضعیت اقتصادی امروز جامعه نمی‌توان به مردم اصرار کرد که کالای ایرانی با قیمت گران‌تر خریداری کنند.

رجبی خاطرنشان کرد: عده‌ای از مردم به دلیل تعصب دینی و ملی ممکن است خریداری کالاهای ایرانی را رعایت کنند ولی این مسئله عمومی نیست بنابراین دولت باید با قاچاق به طور جدی مقابله کند که متاسفانه در این مدت شاهد این امر نبودیم.

وی با اشاره به مسئله واردات کالاهای خارجی گفت: این امر نیز وظیفه دولت است و دولت باید به گونه‌ای مدیریت کند که ارز مملکت برای واردات کالاهای لوکس هزینه نشود زیرا ثروت ملی است بلکه برای تولید کالای باکیفیت داخلی هدایت شود بنابراین مدیریت خریدها و واردات خارجی باید جدی باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به طور جدی جلوی استفاده از کالای خارجی را بگیرند البته دستورها صادر شده ولی باید مشاهده کرد در مقام عمل چگونه اقدام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی بازار مصرف در خارج از کشور، کشورهای همسایه و منطقه کار دولت است. کوتاهی در این زمینه‌ها ظلم در حق شهروندان و ملت است.

رجبی با اشاره به نقش رسانه‌ها در این زمینه گفت: رسانه‌ها باید در زمینه فرهنگ‌سازی استفاده از کالاهای داخلی به شکل‌های مختلف عمل کنند. باید بررسی کرد برای تولید کالای ایرانی با کیفت و ارزان چه راهکارهایی وجود دارد تا به کار گیرند و  کالای باکیفیت و ارزان داخلی قابلیت رقابت با کالای خارجی را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: همه باید همانگونه که رهبری فرمودند تعصبی نسبت به کالای ایرانی داشته باشند و با عزمی جدی به مصرف کالاهای ایرانی بپردازند و به دیگران استفاده از این کالاها را توصیه کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: حمایت از کالای ایرانی وظیفه دینی، انقلابی و ملی است و همه باید به میدان آیند و فعالان اقتصادی آن را هدایت کنند تا در مسیر تولید کالای باکیفیت ایرانی حرکت کنند.