به گزارش افکارنیوز،

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه درباره اوضاع فلسطین نشستی برگزار کرد.

در آغاز این نشست، نماینده لهستان به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت خواستار یک دقیقه سکوت برای احترام به کشته‌شدگان حوادث دیروز غزه شد.

«نیکلای ملادینوف»، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح غرب آسیا اتفاقات دیروز را «مرگبارترین» روز خواند.

نماینده کویت در اظهارات خود اقدام رژیم صهیونیستی در شهادت شهروندان غزه را محکوم کرد و آن را مخالف قوانین بین‌المللی دانست. وی گفت که با شدیدترین لحن قتل‌عام شهروندان غزه را محکوم می‌کند.

نماینده کویت گفت: در صورتی که شورای امنیت اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم کرده بود این اقدامات ادامه پیدا نمی‌کرد. او همچنین از عدم موافقت شورای امنیت با بیانیه مطبوعاتی پیشنهادی کویت برای محکوم کردن رژیم صهیونیستی انتقاد کرد.

نماینده کویت همچنین گفت که قصد پیشنهاد قطعنامه‌ای برای «محافظت از شهروندان فلسطینی» را دارد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا گفت که آمریکا با خشونت مخالف است، اما خشونت‌های زیادی در منطقه وجود دارند. هیلی گفت: «هفته گذشته نیرو‌های ایرانی با شلیک راکت از سوریه به مواضع اسرائیل در بلندی‌های جولان حمله کردند. این اقدامی تحریک‌آمیز و بی‌پروا است که باید متوقف شود. این نمونه‌ای از خشونت منطقه‌ای است که باید توجه ما را در اینجا، در شورای امنیت به خودش اختصاص بدهد.»

نیکی هیلی گفت: «هفته گذشته نیرو‌های نیابتی ایران در یمن موشک‌هایی را به سمت عربستان سعودی شلیک کردند. این اولین بار نیست که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند. این دو نمونه‌هایی از خشونت منطقه‌ای است که باید توجه ما را به خودش اختصاص بدهد.»

وی اضافه کرد: «در روز‌های گذشته تروریست‌های حماس با حمایت ایران حملاتی را علیه نیرو‌های امنیتی و زیرساخت‌های اسرائیلی صورت دادند. این هم خشونتی است که باید توجه ما را به خودش اختصاص بدهد.»

نماینده آمریکا افزود: «روند مشترک در تمام این‌ها رفتار بی‌ثبات‌کننده حکومت ایران است؛ رژیمی که در حین محروم نگاه داشتن مردم خودش از حقوق پایه انسانی، بر ترویج خشونت در سراسر منطقه اصرار دارد. ایالات متحده از بحث درباره این خشونت‌ها در منطقه استقبال می‌کند؛ ما از گفتگو درباره روش‌های همکاری برای خاتمه دادن به این خشونت‌ها استقبال می‌کنیم.»

هیلی گفت: «در شورای امنیت، به مراتب بحث‌های اندکی درباره حضور بی‌ثبات‌کننده ایران در سوریه و اقداماتش برای ترویج خشونت در یمن، حمایت از تروریسم در غزه و انباشت غیرقانونی و خطرناک سلاح در لبنان مطرح می‌شود. با وجود این، از نگاه عده‌ای هدف از دعوت به این نشست، بحث درباره هیچ کدام از این مصادیق خشونت در خاورمیانه نبوده است، بلکه هدف آن، بحث درباره خشونت‌هایی بوده که به گفته برخی، با افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم مرتبط بوده‌اند.»

وی گفت: «برای عده‌ای از مردم افتتاح سفارت دلیلی برای اقدام به خشونت دانسته می‌شود؛ این چطور می‌تواند موجه باشد؟»

هیلی گفت: «موقعیت سفارت ما تأثیری در وضعیت اورشلیم ندارد و پیش‌قضاوتی درباره مذاکرات مطرح نمی‌کند.»

نماینده آمریکا با بیان ادعا‌های اثبات‌نشده علیه اعضای حماس و متهم کردن آن‌ها به تحریک مردم برای پرتاب اشیا به سمت نیرو‌های امنیتی رژیم صهیونیستی گفت: «کدام کشور در میان ما این نوع اقدامات را در نزدیکی مرزش تحمل می‌کند؟ هیچ‌کس تحمل نمی‌کند. هیچ کشور حاضر در این جلسه، بیش از آنچه اسرائیل خویشتنداری نشان داده، خویشتنداری نشان نخواهد داد.»

نماینده انگلیس خواستار تحقیق درباره حوادث دیروز در غزه شد. وی گفت: «حق فلسطینی‌ها برای برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز انکارپذیر است، اما در همان حال، عمیقاً نگران آن هستیم که عناصر افراطی از تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز در غزه سوءاستفاده می‌کنند.»

نماینده انگلیس از راهکار دو دولتی حمایت کرد و گفت: «اورشلیم بایستی در نهایت پایتخت مشترک دولت‌های اسرائیل و فلسطین باشد.»

او از جامعه بین‌الملل خواست اقدامات خود را برای صلح میان اسرائیل و فلسطین تشدید کند. نماینده انگلیس از هماهنگ‌کننده سازمان ملل هم خواست پیشنهاداتی برای وضعیت غزه پیشنهاد دادند.

نماینده بولیوی با قرائت نام کودکانی که دیروز توسط نیرو‌های رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند گفت: «شورای امنیت در سال‌های گذشته از مردم فلسطین غافل مانده است.»

نماینده بولیوی با اشاره به اظهارات ضد ایرانی نیکی هیلی گفت: «شنیدیم که بار‌ها نام ایران مطرح شد. شنیدیم که بار‌ها تکرار شد، حماس، حماس، حماس!. اما سخنی از عامل اصلی این وضعیت که عبارت است از اشغالگری، اشغالگری و اشغالگری به میان نیامد. هنگامی که این اشغالگری به پایان برسد، بعداً می‌توانیم از پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی صحبت کنیم.»

نماینده فرانسه «شلیک کور» به سمت معترضان را محکوم کرد و گفت: «هیچ چیز نمی‌تواند این اقدام را توجیه کند.»

وی همچنین در اظهاراتی که احتمالاً مخاطب آن نیکی هیلی بود گفت که نمی‌توان از شورای امنیت خواست درباره وضعیت غزه اظهارنظر نکند.

نماینده روسیه از تشدید تنش‌ها ابراز نگرانی کرد و استفاده از زور علیه غیرنظامیان را محکوم کرد.