به گزارش افکارنیوز،

شهروز برزگر کلشانی در خصوص تاکید بن سلمان بر جایگزینی نفت ایران با هدف جلب نظر آمریکا و به صفر رساندن صادرات نفت ایران تا 13 آبان‌ماه، گفت: عربستان برای اثبات خوش حسابی و خادم بودن خود در مقابل آمریکا بر جایگزینی نفت ایران تاکید کرده است، در صورتی که حرمت همسایه خود را باید نگاه دارد. عربستان همسایه دیرینه ایران بوده و خواهد ماند لذا نباید به حکام تازه کار خود اجازه دهد تا به چنین دخالت‌هایی تَن دهند.

عربستان با هدف همراهی با آمریکا تاثیری بر روند صادرات نفت ایران نخواهد گذاشت

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: عربستان با هدف همراهی با دشمن مسلمین تاثیری بر روند صادرات نفت ایران نخواهد داشت، جمهوری اسلامی از فرصت‌ها و موقیعت‌های جغرافیایی و سیاسی برخوردار است که ضمن ایجاد محدودیت بر سر راه عربستان می‌تواند نفت خود را به سایر کشورها صادر کند.

برزگر کلشانی معتقد است: تنگه هرمز و ایجاد محدودیت بر سر راه تجاری، اقتصادی و بازرگانی عربستان با غرب یکی از اقداماتی است که جمهوری اسلامی می‌تواند دنبال کند، با این اتفاق اقتصاد غرب زمین گیر شده و عربستان در صادرات نفت با مشکل مواجه می‌شود.

 

رفتار سخت ایران با عربستان در صورت ادامه رفتارهای آمریکایی از سوی سعودی‌ها

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ایران تاکنون سیاست تنش‌زدایی و مصالمت آمیز با همسایگان و سایر کشورها را دنبال کرده تا از این مسیر مشکلات خود را مرتفع کنیم اما این تاکید عربستان و اجماع آمریکا با سعودی‌ها نشان می‌دهد که برای تحریم ایران از هیچ اقدامی دست بر نخواهند داشت.

وی افزود: بر اساس آموزه‌های دینی برخی مواقع باید با دشمن به گونه خودش برخورد کرد، لذا در صورت ضرورت با عربستان همانند خودشان رفتار خواهیم کرد تا بدانند که دنیای یک جانبه گرایی تمام شده و قدرت‌هایی در برابر استکبار می‌ایستند.

برزگر کلشانی یادآور شد: عربستان در مقطع کنونی شاید بتواند میزان افزایش تولید نفت ایران را جبران کند و تولید خود را افزایش دهد اما این شرایط ادامه دار نخواهد بود زیرا عربستان نه تنها از زیرساخت‌های لازم برخوردار نیست بلکه هیات حاکمه از سرمایه مردمی هم جهت حمایت برخوردار نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سعودی‌ها از این ثروت برای کمک به نظام استکبار استفاده می‌کند و نمی‌دانند که با این اقدام علاوه بر کمک به ظلم به جوامع اسلامی و مسلمانان، به نابودی خود هم کمک می‌کنند. حکام سعودی از قدرت مردمی جمهوری اسلامی برخوردار نیستند لذا در اختیار مطلق آمریکایی‌ها قرار گرفتند و این شرایط مستدام نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ محمد بن سلمان در مصاحبه با بلومبرگ به آمریکا اطمینان داد که عربستان سعودی با تولید بیشتر، قیمت‌های صعودی نفت در بازار جهانی را کنترل خواهد کرد. بر پایبندی عربستان به وعده خود به آمریکا برای جایگزین کردن نفت ایران پس از تحریم‌ها خاطرنشان کرد که هرگونه کاهش تولید ایران را جبران خواهد کرد.

گفتنی است؛ دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد صادرات نفت ایران را تا 13 آبان به صفر برساند. بسیاری از مقامات ایرانی و کارشناسان بین المللی این تصمیم واشنگتن را غیرممکن دانسته‌اند.