به گزارش افکارنیوز،

تولیت آستان قدس رضوی صبح امروز در مراسم روزجهانی عصای سفید که در تالار قدس کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار داشت: روشندلان عزیز به ظاهر فاقد قدرت بینایی هستند اما بسیاری از آنان از چهره‌های فرهیخته جامعه به شمار می آیند و در حوزه کسب علم و دانش به مدارج بالا رسیده و برخی نیز در حوزه حفظ قرآن و مطالعه مفاهیم قرآنی فعالیت دارند.
وی تصریح کرد: برخی از چهره‌های مجاهد و مبارزی نیز که برای دفاع از دین و کشور مقابل دشمنان ایستادند، بینایی خود را از دست دادند و جانباز شدند اما آنها حقیقتا الگوهای جامعه ما هستند که بینایی حقیقی را به دست آورده اند.
حجت الاسلام ولمسلمین رئیسی همچنین با تقدیر از خانواده های روشندلان گفت: خانواده‌های روشندلان عزیز که دست آنها را می گیرند و زندگیشان را تسهیل و آسان می کنند و برای رفع مشکلات آن ها تلاش می کنند، افرادی شایسته تقدیر هستند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: هرچند در روز عصای سفید از مقام جهاد، ایثار و گذشت جانبازان و توجه به اقشاری که به دلایلی بینایی خود را از دست داده اند تقدیر و تجلیل می شود اما این تقدیرها نباید در اقدامات تشریفاتی خلاصه شود بلکه باید اقدامات واقعی برای رفاه حال آنان انجام شود.
وی تاکید کرد: قشر روشندل باید به لحاظ خدمات حقوقی، اقتصادی و مالی ، کار و اشتغال مورد توجه قرار گیرند و مسئولین مختلف به این قشر به صورت ویژه توجه کنند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: همه دستگاه ها در کشور موظف هستند زندگی روشندلان را تسهیل کنند و مناسب سازی فضای شهری برای جانبازان و روشندلان جامعه بسیار مهم است.
وی با تاکید بر ارائه خدمات «میزبانی ویژه» از سوی آستان قدس رضوی برای جانبازان و معلولان جسمی، ادامه داد: مناسب سازی خدمات و اماکن زیارتی برای روشندلان در دستور کار آستان قدس بوده و در این زمینه گام هایی نیز برداشته و اقداماتی انجام شده است تا تشرف جانبازان عزیز، سالمندان، روشندلان و سایر افرادی که به نحوی معلولیت یا محدودیت جسمی دارند به حرم مطهر رضوی تسهیل شود.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: زمانهایی ویژه را نیز برای زائران ناتوان و معلول در نظر گرفته ایم تا آنها در کنار ضریح مطهر و روضه منوره زیارتی دلنشین داشته باشند.
وی همچنین تاکید کرد: مکانی را که آستان قدس رضوی برای ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی در اختیار روشندلان گذاشته باید با پیگیری سریع تر راه اندازی شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در اختیار گذاشتن وسیله نقلیه و تسهیل زیارت از جمله اقداماتی است که تاکنون آستان قدس رضوی انجام شده اما نباید به همین میزان بسنده شود. باید از روشندلان، مشکلاتشان برای تشرف به حرم مطهر رضوی را پرسید و تلاش شود تا این مشکلات رفع شود.