به گزارش افکارنیوز،

 یک مقام دولت کره جنوبی روز دوشنبه (دیروز) گفت که سئول توانسته است از معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران برخوردار شود این در حالی است که این تحریم‌ها از امروز آغاز می‌شود.

کره جنوبی که از متحدان آمریکا و از بزرگترین خریداران نفت ایران به‌شمار می‌آید هفته گذشته از واشنگتن خواست تا بیشترین انعطاف را در خصوص واردات نفت از ایران نشان دهد. این موضوع، پس از آن اتفاق افتاد که شرکت‌های کره‌ای به دلیل وجود مشکلاتی در پرداخت قراردادهای حوزه انرژی با ایران را لغو کردند.

آمریکا روز جمعه نیز اعلام کرد که به هشت خریدار بزرگ نفت ایران اجازه می‌دهد پس از اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران نیز به خرید نفت خود از این کشور ادامه دهد به شرط آنکه در آینده آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

طبق قوانین آمریکا معافیت از تحریم تنها می‌تواند برای ۱۸۰ روز اعمال شود.

این مقام دولت کره جنوبی که خواست نامش فاش نشود، در ادامه تصریح کرد: محصولات نفتی برای اقتصاد ما کلیدی هستند و ما تاکید کردیم اگر تحت تاثیر تحریم‌ها علیه ایران قرار گیریم چالشی بزرگ برای کل اقتصاد ما به وجود خواهد آمد.

به گزارش رویترز تمامی خریداران آسیایی نفت ایران خواهان برخورداری از معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه این کشور شده‌اند تا اجازه دهند تا حدی به واردات نفت از تهران ادامه دهند. کره جنوبی که پنجمین خریدار بزرگ نفت در دنیا محسوب می‌شود بخش اعظم نفت خام خود را از ایران وارد می‌کند.

به گفته این مقام کره‌ای، کره جنوبی همچنین توانسته است با این معافیت به تراکنش‌های مالی با بانک مرکزی ایران که شامل این تحریم‌ها می‌شود ادامه دهد.

سئول پیش از این نیز در سال ۲۰۱۲ توانست از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شود و به واردات نفت ایران به طور محدود ادامه دهد. دور قبلی تحریم‌های ایران اوایل سال ۲۰۱۶ با حصول توافق هسته‌ای لغو شد.