به گزارش افکارنیوز،

ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز جمعه 11 آبان ماه دو روز مانده به موعد اعمال دور جدید تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران با انتشار پوستری به تقلید از فیلمی در صفحه اجتماعی خود از بازگشت تحریم ها علیه ایران خبرداد.
وزارت خزانه داری آمریکا همچنین بی اعتنا به خواست متحدان اروپایی، نام 700 فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد.
در این راستا بقیه شرکای برجامی نسبت به دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران واکنش نشان دادند و تاکید کردند: سیاست های آمریکا را شکست خورده است و مبادلات خود با ایران را ادامه می دهند.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به دور جدید تحریم های آمریکا در بیانیه ای تاکید کرد: این اقدام اگرچه به لحاظ عینی و عملی نسبت به دوره 6 ماهه اخیر تبعات منفی اندکی برای اقتصاد ایران به دنبال خواهد داشت اما برای رژیم حاکم بر آمریکا یک سقوط اخلاقی و سیاسی بزرگ محسوب می شود.
در این بیانیه دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این اقدام به تنهایی نقض برجام، نقض قطعنامه شورای امنیت، نقض دستور دیوان بین المللی دادگستری، تقابل با اراده صریح اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان و بی توجهی به اصول انسانی، حقوقی و اخلاقی است. 
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: این اقدام بار دیگر به همه اعضای جامعه جهانی به ویژه به کشورهای «متحد» و «شریک» آمریکا نشان داد که این دولت نه فقط وقعی به قواعد و هنجارهای بین المللی نمی نهد، بلکه سایر کشورهای قانونمند را به دلیل پایبندی به تعهدات و قواعد بین المللی مجازت می کند، و این شامل کشورهای دوست و متحد آمریکا نیز می شود. 
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به دور جدید تحریم های آمریکا با بیان این که تحریم های آمریکا علیه ایران با شکست مواجه خواهد شد، تاکید کردند: امروز اجماع جهانی علیه تحریم های آمریکا ایجاد شده است.
نمایندگان مجلس همچنین یکی از راه های مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا را حفظ وحدت و انسجام در داخل دانستند و تصریح کردند: اتکا به اقتصاد مقاومتی و مردم راهکار مطمئن گذر از تحریم هاست.
گفت وگوی خبرنگار پارلمانی ایرنا با جمعی از نمایندگان مجلس را در ادامه می خوانید:

** نقوی حسینی: ترامپ راهی جز عقب نشینی از تحریم نفت ایران نداشت
سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این مورد گفت: کشورها می دانند که اگر نفت ایران خریداری نشود قیمت آن به بالای 120 دلار می رسد بنابراین نمی خواهند که تحریم های نفتی علیه ایران عملی شود و بر این اساس ترامپ مجبور به عقب نشینی در این زمینه شد.
وی درباره تحریم های آمریکا و عقب نشینی آنها از تحریم ها به خصوص در زمینه خرید نفت ایران افزود: تحریم های آمریکایی ها به خصوص در زمینه خرید نفت ایران عملی نیست و کشورها به طور قطع از آن تبعیت نمی کنند.
وی ادامه داد: اقتصاد اکثر کشورها وابسته به نفت است و خود آنها هم می دانند که اگر نفت ایران خریداری نشود قیمت آن به بالای 120 دلار می رسد، بنابراین کشورها نمی خواهند که تحریم ها عملی شود.
نماینده مردم ورامین در مجلس با تاکید بر این که مجموعه تحریم ها اثرچندانی روی حوزه اقتصادی کشور در شرایط فعلی نمی گذارد، یادآور شد: خود آمریکایی ها که صحبت از تحریم های همه جانبه و به صفر رساندن خرید نفت ایران می کردند، از موضع خود عقب نشینی کردند که این یعنی شکست سیاست های تحریمی آمریکا در مقابل ایران.
نقوی حسینی افزود: بسیاری از کشورها از آمریکا درباره تحریم های ایران تبعیت نکردند و حتی منتظر این هم نماندند که در لیست کشورهای معاف شده آمریکا قرار بگیرند و اعلام کردند که ما تبعیت نمی کنیم و نفت هم می خریم.
وی ادامه داد: در مقابله با تحریم های ظالمانه در داخل انسجام و وحدت وجود دارد چرا که ملت می گویند ما که مذاکره و توافق کردیم، اما آمریکایی ها پای بند توافقات نیستند، بنابراین امروز این یکپارچگی وجود دارد که راهپیمایی 13 آبان در سراسر کشور این وحدت و یکپارچگی را نشان دادند. 

**برزگر: تحریم ایران ترامپ را روسیاه کرده است
همچنین شهروز برزگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران با توانمندی ها و ظرفیت های بالایی که دارد تحریم ها را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت و تنها روسیاهی اینگونه اقدامات برای ترامپ باقی مانده است.
وی افزود: به طور قطع سیاست تحریم های نفتی آمریکا شکست خورده و در این زمینه موفق نخواهد شد، به دلیل این که با اعلام تحریم ها بلافاصله قیمت نفت به صورت صعودی بالا رفت که این امر موجب عقب نشینی این کشور از موضع تحریم نفتی شد و 8 کشور را مستثنی کرد که نفت ایران را می توانند بخرند.
وی با تاکید بر این که ایران هم در قیمت نفت و هم در بحث های دیگردر منطقه و جهان تعیین کننده است، گفت: تحریم ها آنقدر تاثیرگذار نیست که نتوانیم آن را مدیریت کنیم، چراکه هم ارز کافی داریم و هم تمهیدات و برنامه ریزی هایی شده است که که از این شرایط با موفقیت عبور کنیم.
این نماینده مجلس با یادآوری این مطلب که مردم پا به پای نظام ایستاده اند و چهل سال است که تحریم هستیم، تاکید کرد: بنابراین باید متحد باشیم و با این اتحاد و انسجام و وحدت ملی از تحریم ها عبور می کنیم.

** رحیمی: اتکا به اقتصاد مقاومتی و مردم راهکار مطمئن گذر از تحریم هاست
علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس هم با تاکید بر این که در تحریم ها باید اتکای ما به مردم و تقویت اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: هرچقدر کشورها در این فضای تحریم با آمریکا همراهی کنند، از منافع خود دور می شوند و بر این اساس شاهد مخالفت جهانی با اقدامات یکجانبه واشنگتن هستیم.
وی افزود: برای ما این مهم است که به نسبت تحریم هایی که اعمال شده در مقابل آن مقاومت هوشمندانه صورت بگیرد تا بتوانیم از این مسیر عبور کنیم.
عضو هیات رییسه مجلس با یادآوری این مطلب که اعمال تحریم ها علیه ایران موضوعی جدیدی نیست، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها پیش از این تحریم علیه ایران اعمال کرده بودند، بنابراین دور جدید تحریم ها موضوع جدیدی نیست که بتواند جمهوری اسلامی ایران را با مشکلات جدی مواجه کند.
وی ادامه داد: تحریم ها در موضوعات انرژی، حمل و نقل، بانکی و پولی است که ایران قبلا نیز آنها را تجربه کرده و توانسته در برابر این تحریم ها مقاومت خوبی از خود نشان دهد و دوام بیاورد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: نگاه ایران به تحریم ها این است که اقتصاد مقاومتی را تقویت کند و از درون و با اتکای به مردم بتواند موارد را جبران کند.

**صفاری نطنزی: اجماع جهانی برای مقابله با تحریم های آمریکا ایجاد شده است
مرتضی صفاری نطنزی از دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که سخت ترین شرایط تحریم را در گذشته پشت سر گذاشته ایم، گفت: تحریم های یک جانبه آمریکا هیچ توجیه بین المللی ندارد و اجماع جهانی علیه آن ایجاد شده است.
وی افزود: ما سخت ترین شرایط تحریم را در دوره های قبلی داشتیم چرا که در آن دوره آمریکا و کشورهای همراه با آنها از یکسری قطعنامه های شورای امنیت استفاده می کردند.
وی با بیان این که در حال حاضر هیچ توجیه بین المللی برای تحریم های یک جانبه آمریکا نیست، یادآور شد: بسیاری از کشورها نه تنها با این تحریم ها موافق نیستند، بلکه با آن مقابله می کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: به طور حتم سختی این دوره تحریم به اندازه قبل نیست ضمن این که ما هیچ سند بین المللی برای تحریم کشورمان نداریم و یکجانبه است.
صفاری نطنزی یادآور شد: کشورهای اروپایی برای مقابله با این تحریم ها با ایران همراهی می کنند و سازوکار ارایه می دهند و کمک می کنند که این تحریم ها بی اثر شود.
وی با بیان این که در این دوره از تحریم ها کشورهای زیادی با ما همراه هستند، گفت: آنها مخالف آمریکا هستند و واشنگتن منزوی شده است.
وی خاطرنشان کرد:دولت درمورد نفت اعلام کرد که در بورس عرضه می شود، معنایش این است که بخش خصوصی می تواند در این زمینه فعال شود. بخش خصوصی می تواند نفت را در داخل فرآوری کند و به کشورهای همسایه یا کشورهای دیگر بفروشد که این دیگر خیلی شامل حال تحریم نمی شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با بیان این که با 15 کشور همسایه هستیم، گفت: اگر روابط خود را با این کشورها گسترش داده و بتوانیم صادرات را در این کشورها عرضه کنیم و سامان دهیم عملا تحریم ها تاثیری بر اقتصاد کشور ما نخواهد داشت.
صفاری نطنزی افزود: باید به بخش صادرات کمک کنیم که این هم باید مبتنی بر توافقاتی در تعاملات تجاری با کشورهای همسایه و دوست در قالب پیمان های دوجانبه پولی اتفاق بیفتد، یعنی که با پول ملی بتوانیم تجارت و صادرات مان را با کشورهای همسایه و دوست انجام دهیم و دلار را از سیستم تجارت خارجی خود حذف کنیم که اگر این اتفاق بیفتد تجارت ما از تحریم ها مصون می شود. 

**نجفی خوشرودی: راهبرد همبستگی و اقتصاد مقاومتی دربرابر تحریم ها کارساز است
همچنین علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دولت با توجه به تجربیات گذشته باید راهبرد همبستگی ملی و اقتصاد مقاومتی را با تکیه بر ظرفیت‌های ملی اتخاذ کند و این روش کارساز خواهد بود.
وی افزود: تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال نشده و این تنها تصمیمات فرامرزی آمریکا و خلاف اصول و قوانین و مقررات بین‌المللی و آرمان‌های بشردوستانه که با هدف راه اندازی جنگ روانی علیه ایران اتخاذ شده است.
وی ادامه داد: این تحریم‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، این کشور را به عنوان کشور ناقض توافقات بین‌المللی به جهانیان معرفی کرد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارداشت: در شرایط حساس امروز وحدت قوا و همگرایی جریان‌های سیاسی در حوزه داخل برای مقابله با سیاست‌های تحریمی ضروری است.
وی با بیان این که منکر تاثیرات منفی تحریم‌ها بر شرایط بین‌المللی و اقتصاد داخلی نیستیم، خاطرنشان کرد: می‌توان با استفاده از تجربیات گذشته برنامه‌ مدونی را تنظیم و اجرا کرد.
نجفی خوشرودی با تاکید بر این که ایران تجربیات خوبی برای مقابله با تحریم‌ها دارد، یادآور شد: استراتژی همبستگی ملی، اقتصاد مقاومتی و تکیه بر ظرفیت‌های ملی توام با تلاش برای توسعه روابط با کشورهای مخالف این تحریم‌ها به ویژه در حوزه همسایگان می‌تواند در مقابله با شرایط کنونی کمک کند.
وی در ادامه از دعوت وزیر امورخارجه به کمیسیون امنیت ملی خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت کنونی آقای ظریف را به این کمیسیون دعوت خواهیم کرد تا در مورد برنامه‌های دولت برای مقابله با تحریم‌ها توضیحاتی را ارایه کند.

**لاهوتی: آمریکا در جهان تنها مانده است
مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که برنده میدان تحریم مانند گذشته ایران است، گفت: آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگر در جهان تنها مانده و متحدان واشنگتن نیز این کشور را همراهی نمی کنند.
وی افزود: در گذشته هم تحریم های شورای امنیت و هم تحریم های آمریکا را داشتیم اما در این دور از تحریم ها، تحریم های شورای امنیت را نداریم فقط یکجانبه آمریکایی ها است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس اضافه کرد: البته آمریکایی ها با خوی استکباری و نفوذی که در بسیاری از شرکت های بزرگ جهان دارند تلاش می کنند که اهداف خود در تحریم را محقق کنند اما مردم و مسئولان جمهوری اسلامی همانند دوره های گذشته ایستاده اند.
لاهوتی افزود: باید از تجربه های گذشته در زمینه تحریم های به طورکامل استفاده کنیم و وحدت و همدلی به ویژه در بخش اقتصادی را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
وی ادامه داد: امروز باید رویه و کلام واحدی داشته باشیم و هرجا که اختلاف نظری داریم، فصل الخطاب ما رهبری باشد.
این نماینده مجلس دهم با بیان این که با بهره گیری از ظرفیت های داخلی و جهانی مانند گذشته برنده میدان ایران است، تصریح کرد: امیدواریم ترامپ از توهم بیرون آمده و حقایق جامعه جهانی را درک کند.