به گزارش افکارنیوز،

 خورشید و باد به عنوان دو منبع مهم انرژی‌های پاک دارای ظرفیت مناسب برای ایجاد انرژی هستند که می‌تواند هزینه‌ انرژی خانواده‌ها را به ویژه در مناطق دورافتاده‌تر به نحو قابل توجه کاهش دهد. خورشید به عنوان بزرگ‌ترین منبع انرژی و‌ باد به عنوان منبع انرژی‌ پایان‌ناپذیر دارای ظرفیت قابل توجهی برای تولید انرژی پاک هستند که با استفاده از انرژی آنها می‌توان بخش قابل توجهی از هزینه‌های خانوارها در زمینه انرژی‌هایی چون برق را کاهش داد.

بر‌اساس ترازنامه انرژی سال 1387، مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور برابر 995 میلیون بشکه نفت خام است که از این میزان مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و غیره حدود 417 میلیون بشکه نفت خام و به عبارتی حدود 40 درصد مصرف انرژی کل کشور است.

به علت طراحی و استفاده نامناسب ساختمان‌ها و عدم سرویس و نگهداری مناسب دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی، مقدار زیادی از انرژی ورودی به این ساختمان‌ها تلف شد. این اتلاف انرژی علاوه بر از بین بردن منابع طبیعی کشور سبب آلوده شدن هوا و محیط زیست شهرها نیز می‌شود.

در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای صنعتی تعداد زیادی ساختمان بی‌نیاز از سوخت‌های فسیلی ساخته شده‌ و انرژی خورشیدی، بادی و یا هیبریدی در زیر عنوان کلی «انرژی‌های نو» در این ساختمان‌ها به نحوی انتخاب می‌‌شود که نیاز ساختمان را در روزهای آفتابی و ابری تأمین کند.

انرژی خورشید همانند سایر منابع به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر شکل‌های انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.

این مزایای بی نظیر از انرژی خورشیدی و بادی نشان می‌دهد که تمام دنیا به سمتی رفته که کمتر از سوخت فسیلی استفاده کند، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که اوضاع احداث نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور چندان مناسب نیست و علیرغم اینکه ایران در زمینه توسعه انرژی خورشیدی می توانست به خوبی عمل کند گزارش‌ها حاکی از وضعیت بغرنج سرمایه گذاران خصوصی در این بخش است.

اگر چه ایران در دوره‌ای در توسعه انرژی‌های نو از ترکیه جلوتر بود اما در سال‌های اخیر ایران به قدری از این کشور عقب افتاده که سالهای سال زمان می برد تا ایران با احتساب اینکه ترکیه هیچ اقدامی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر نکند، به این کشور برسد.

نصب نیروگاه‌های انرژی خورشیدی در ایران در حالی که دارای ۳۰۰ روز آفتابی است به 250 مگاوات رسیده، در حالی که این عدد در ترکیه از 6 هزار مگاوات عبور کرده است. 

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان انرژی‌های نو، ایران دارای ۳۰۰ روز آفتابی است که این عدد نشان از پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر دارد. این پتانسیل به گونه‌ای است که به باور مدیر کل" آژانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر " ایران بازار آینده انرژی است و زمینه‌های سرمایه گذاری فراوانی در بخش انرژی‌های تجدید پذیر در ایران وجود دارد.

*نسخه پشت درهای بسته وزارت نیرو برای نیروگاه‌های خورشیدی خصوصی

اخیرا سیدمحمد صادق‌زاده رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق در حالی از ابلاغ افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر تا پایان آبان‌ماه خبر داده است که انجمن انرژی‌های بادی ایران که دارای چندین عضو فعال است که چندین نیروگاه را تحت پوشش خود دارند، عدد زیر ۵۰ درصد افزایش را ناچیز می‌داند و عنوان می‌کنند که این نسخه ها و اقدام وزارت نیرو که پشت درهای بسته برای بخش خصوصی می پیچد، هیچ دردی از مشکلات بخش خصوصی را درمان نخواهد کرد.

صادق‌زاده با اشاره به جلسه اعضای هیات مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر با وزیر نیرو، گفته بود که پس از افزایش نرخ ارز و نابه سامانی‌های چندماه اخیر بازار، نگرانی‌های از سوی بخش خصوصی برای حضور در حوزه تجدیدپذیرها به وجود آمده بود که پس از این جلسه و رویکرد مثبت وزیر نیرو نسبت به حوزه تجدیدپذیرها این نگرانی‌ها نیز برطرف شده و امید و انرژی مضاعفی برای توسعه هر چه بیشتر در این بخش ایجاد شده است.

*رئیس انجمن انرژی بادی ایران:ایران در توسعه انرژی‌های خورشیدی خوب عمل نکرده

این اظهارات در حالی مطرح می شود که سید هاشم اورعی رئیس انجمن انرژی بادی ایران ،ایران در توسعه انرژی‌های خورشیدی خوب عمل نکرده ،چرا که مساله این است که کار به دست کاردان سپرده نشده است. 

افزایش نرخ ارز و سیاست‌های بی‌نتیجه وزارت نیرو باعث شده تا صنعت انرژی تجدیدپذیر در ایران تعطیل شود و بسیاری از نیروگاه‌هایی که پیشرفت فیزیکی داشتند، به حالت تعطیلی کشیده شوند. 

 

اورعی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلان اقتصادی و وزارت نیرو موجب شده که صنعت انرژی تجدیدپذیر ایران به تعطیلی کشیده شود، گفت:افزایش نرخ ارز و سیاست‌های بی‌نتیجه وزارت نیرو باعث شده تا صنعت انرژی تجدیدپذیر در ایران تعطیل شود و بسیاری از نیروگاه‌هایی که پیشرفت فیزیکی داشتند، به حالت تعطیلی کشیده شوند. 

وی در مورد خبر ابلاغ نرخ جدید خرید تضمینی برق تا پایان آبان ماه گفته می‌شود 20 تا 30 درصد افزایش یافته است گفت: با افزایش نرخ ارز که از سال گذشته تاکنون یک باره از 3500 تومان به 13 تا 14 هزار تومان افزایش یافت رشد 20 تا 30 درصدی نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

*عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران: باید قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر دو برابر شود

بهزاد آسایی عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران با بیان اینکه برای تشویق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بادی سال گذشته و قبل از گران شدن نرخ ارز قیمت هر کیلووات ساعت برق انرژی‌های تجدیدپذیر حدودا 12 سنت خریداری می‌شد، گفت:امسال با این شرایط این قیمت به 3 سنت می‌رسد که این مبلغ احداث و تولید برق توسط این نیروگاه‌ها را غیراقتصادی می‌کند. 

آسایی در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که پرسید آیا پیشنهادی مبنی بر افزایش قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در نیروگاه‌ها به وزارت نیرو مطرح کرده اید، گفت: افزایش نرخ ارز به گونه‌ای بوده است که باید قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر حداقل دو برابر افزایش یابد و به 840 تومان در هر کیلووات ساعت برسد. 

قیمت خرید تضمینی برق در حال حاضر هر کیلووات ساعت ۴۲۰ تومان است

وی با اشاره به اینکه 7 تا 8 هزار مگاوات کاغذ برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی وزارت نیرو صادر شده است، گفت: صدور این موافقت‌نامه‌ها نشان می‌دهد که وزارت نیرو وظیفه خود را به خوبی انجام داده است، اما سوال این است که با این شرایط فعالان و سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر نمی‌توانند به ته خط برسند و نیروگاه را احداث کنند. 

وی ادامه داد: اتفاقا وزارت نیرو نیز به دلیل نداشتن بودجه همین را می‌خواهد که سرمایه‌گذاران قبل از اینکه به ته خط برسند، خسته شده و کنار بروند. 

اتفاقا وزارت نیرو نیز به دلیل نداشتن بودجه همین را می‌خواهد که سرمایه‌گذاران قبل از اینکه به ته خط برسند، خسته شده و کنار بروند. 

*معاون وزیر نیرو: نرخ‌ خرید برق تجدیدپذیر اصلاح می‌شود، اما نه در حدی که بخش خصوصی می‌خواهد

صادق زاده معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه اعضای هیئت مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان نمایندگان بخش خصوصی فعال در این حوزه معتقد هستند که با توجه به افزایش نرخ ارز، گران شدن تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر و در نتیجه افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در احداث سیستم‌های تجدیدپذیر، باید به نوعی نرخ‌های خرید برق تجدیدپذیر نیز اصلاح شود که اساس این موضوع و کلیات آن مورد موافقت وزیر نیرو قرار گرفت.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) تاکید کرد: بر این اساس مقرر شد که ساتبا با همکاری و کمک انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر میزان افزایش نرخ‌های خرید برق را تعیین کنند و نرخ‌ها تا پایان آبان‌ماه توسط وزیر نیرو ابلاغ شود.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که اکثر اعضای انجمن انرژیهای بادی معتقد هستند که در جلسات از آنها استفاده نمی‌شود.

با این تفاسیر به نظر می رسد با توجه به تصمیم وزارت نیرو برای افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاههای تجدیدپذیر نرخ خرید برق تجدیدپذیرها که مورد تایید وزارت نیرو هم قرار دارد این قیمت به ۵۰۰ تومان در هر کیلووات ساعت خواهد رسید که فاصله زیادی با درخواست‌های بخش خصوصی دارد.

حال با این تفاسیر به نظر می رسد با توجه به تصمیم وزارت نیرو برای افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاههای تجدیدپذیر نرخ خرید برق تجدیدپذیرها که مورد تایید وزارت نیرو هم قرار دارد، این قیمت به ۵۰۰ تومان در هر کیلووات ساعت خواهد رسید که فاصله زیادی با درخواست‌های بخش خصوصی دارد.

حال که تمام دنیا به این سمت رفته که کمتر از سوخت فسیلی استفاده کند، ایران نیز باید با توجه به وضعیت رشد مصرف انرژی و ناتوانی در پاسخگویی نیروگاههای حرارتی و آبی به تقاضا بهترین روش برای فرار از خاموشی برق و بالا رفتن راندمان نیروگاهها توسعه انرژیهای تجدیدپذیر است.