گروه سیاسی-  سیل اخیر در کشور نشان داد هنوز برخی دستگاهها آماده روبرو شدن با بحران های مختلف و طبیعی نیستند و باز هم مردم عزیز کشورمان نشان دادند برای کمک به سیل زدگان از همه جلوتر بوده و کمک های خود را به اهالی سیل زده رساندند.
به گزارش افکارنیوز، سیل لرستان سیلی عجیب در میان مناطق دیگر بود تا جایی که برخی شهرها و روستاهای این استان کاملا زیر آب رفته و خدمت رسانی به کندی صورت گرفته است. اگر چه ستاد مدیریت بحران کشور مشغول خدمت رسانی است اما نماینده لرستان در مجلس از توزیع ناعادلانه امکانات میان سیل زدگان انتقاد دارد.
ملکشاهی راد عضو کمیسیون عمران مجلس با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت مناطق سیل زده لرستان گفت: سیل لرستان در میان حوادث اخیر سیل در استان های مختلف کشور بسیار شدیدتر و سخت تر بوده است، به طوری که بر اساس نظر کارشناسان، سیل لرستان در یکصد سال اخیر استثناء بوده است.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: میزان خسارات و خرابی های استان لرستان به میزانی است که در شهرستانی مانند پلدختر، سیل 50 درصد از شهر را دربر گرفت و شدت این حادثه به میزانی بود که آب تا پشت بام منازل بالا آمد.
وی ادامه داد: بر اثر سیل اخیر لرستان تعداد زیادی از راه های ترانزیتی و مواصلاتی، پل ها، جاده های بین شهری و روستایی تخریب شده است، همچنین این حادثه به زیرساخت های استان از جمله تلفن، آب و گاز آسیب جدی وارد کرده است.
ملکشاهی‌راد تصریح کرد: بر اساس گزارش مدیرعامل سازمان آب منطقه ای، دو برابر ظرفیت رودخانه های استان لرستان، آب به رودخانه ها وارد شده است که این مسئله موجب طغیان رودخانه ها و ورود سیل به شهرها شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: به نظر من تمام مسئولان و مدیران استانی و منطقه ای در چند روز اخیر تلاش بسیاری برای کنترل سیلاب و ساماندهی اوضاع صورت داده اند، اما با توجه به کمبود تجهیزات و امکانات، عملا کار موثری محقق نشده است، به طور مثال در شب اول ورود سیلاب به شهرها، مردم و نیروها بر روی پشت بام خانه ها محصور شده بودند، اما به دلیل نبود هلی کوپتر، آن‌ها همان جا مانده بودند.
وی تصریح کرد: همچنین اداره مخابرات برای وصل کردن خطوط مخابراتی و تلفن، نیرو و تجهیزات کافی را نداشت، از طرف دیگر برای بازگشایی راه ها و جاده ها، میزان وسایل نقلیه و ماشین آلات مرتبط موجود نیست.
ملکشاهی‌راد با اعلام اینکه در بحث مدیریت بحران سیل ضعف جدی وجود دارد، گفت: ستاد مدیریت بحران با توجه به میزان و شدت حوادث باید نیروها و امکانات خود را مدیریت کند؛ اما این مسئله به خوبی صورت نگرفت و حتی کمک های استان های دیگر بعد از گذشت حدود 7 روز از بروز حادثه سیل در استان لرستان، تازه شب گذشته این مناطق رسیده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از روند اسکان سیل زدگان در استان لرستان، افزود: متأسفانه شرایط به گونه ای شده که هر فردی که توان و زور بیشتری داشته باشد، از امکانات بیشتری می تواند استفاده کند و این مسئله نشان دهنده عدم توزیع مناسب تجهیزات و امکانات به مردم است.
وی افزود: ستاد مدیریت بحران باید برای اسکان مردم سیل زده، اردوگاه احداث می کرد، اما این مسئله محقق نشده و بسیاری از مردم هنوز نتوانستند کمک های مربوطه از جمله چادر را دریافت کنند.
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در شرایط کنونی بعد از گذشت حدود یک هفته از بروز سیل در استان لرستان، زیرساخت هایی مانند آب، برق و گاز به میزان حدود 50 درصد در مناطق وصل شده است، اما در این رابطه نیز ضعف عملکردی وجود دارد.
همچنین خالدی دیگر نماینده مجلس تاکید کرد: باید کسانی که همه زندگی خود را در این سیلاب از دست داده اند در اولویت رسیدگی قرار بگیرند و همچنین زیرساخت های اضطراری شهرهای سیل زده هم باید در اولویت بازسازی قرار بگیرند و فعلا کسانی که آسیب جدی به آنها وارد شده است مجلس همراهی کند و یک بودجه ویژه ای را برای آنها در نظر بگیرد.