به گزارش افکارنیوز،

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به درخواست آمریکا برای بحث درباره برنامه هسته‌ای ایران عصر امروز چهارشنبه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

اخبار سیاسی_ جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس در بیانیه‌ای در این نشست ضمن «باج‌خواهی» توصیف کردن اقدامات اخیر تهران در کاهش تعهدات برجامی خود، مدعی شد کشورش آماده گفتگوی بدون پیش‌شرط با ایران و حتی عادی سازی کامل روابط با این کشور است.

نماینده آمریکا مدعی شد: «سیاست لبه پرتگاه و روش‌های اخاذی به تخفیف تحریم‌های ایران منتهی نمی‌شود. راهی که ایران اکنون در پیش گرفته تنها انزوای بین المللی این کشور را تشدید می‌کند و خطرات پیش روی آن‌ها را افزایش می‌دهد.»

­وی در ادامه ادعاهایش گفت: ما از ایران می‌خواهیم روند اقدامات هسته‌ای اخیرش را معکوس کند و هر طرحی را برای پیشرفت‌های بیشتر در آینده متوقف کند.

برخی دیپلماتها اعلام کردند آژانس در نشست پشت درهای بسته روز چهارشنبه خود به اعضا اعلام کرد که سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران از ۳/۶۷ به ۴/۵ درصد افزایش یافته است.

به گفته این دیپلماتها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اطلاع داد که  ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به ۲۱۳.۵ کیلوگرم (نزدیک به  ۳۱۶ کیلوگرم UF6) رسیده که بالاتر از محدوده ۲۰۲.۸ کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای است. این در حالی است که به گفته آژانس، روز نخست ماه ژوئیه (۱۰ تیر) میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۰۵ کیلوگرم بود.

وزارت امور خارجه کشورمان در اردیبهشت‌ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به شرکای اروپایی برجام و همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که چنانچه کشور‌های اروپایی در یک بازه ۶۰ روزه طبق تعهدات خود شرایط فروش نفت و انجام امور بانکی ایران را تسهیل نکنند، ایران گام دوم خود را برای کاهش تعهدات در برجام عملی خواهد کرد.

با توجه به پایان مهلت ۶۰ روزه اروپا، عباس عراقچی روز یکشنبه اعلام کرد که ایران در چارچوب برجام و به موجب حقی که در این توافق برای آن در نظر گرفته شده، تعهد خود در رابطه با سطح غنی‌سازی اورانیوم را کاهش خواهد داد.

این تصمیم یک سال پس از آن گرفته شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. به دنبال این اقدام ترامپ، آمریکا تحریم‌هایی را با هدف جلوگیری از فروش نفت خام ایران در بازار‌های جهانی اعمال کرد. ایران نیز در واکنش به این اقدام آمریکا اول ژوئیه تایید کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده این کشور از مرز ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رفته است.