به گزارش افکارنیوز،

 محمد ساجدی کارشناس سیاست خارجی با اشاره به تحولات اخیر عراق و تلاش برای انتخاب نخست وزیر ائتلافی در این کشور اظهار کرد: بعید به نظر می رسد فردی که در آینده به سمت نخست وزیر ائتلافی عراق منصوب می شود، بتواند مسیری جدا از راهی که عادل عبدالمهدی درپیش گرفت را  انتخاب کند؛ زیرا مشکلات در عراق قبیله ای بوده و متاسفانه مقتدی صدر هم بر همین موج سوار شده است.

اخبار سیاسی- او ادامه داد: این نوع تغییراتی که هم اکنون در ساختار دولت عراق شاهد آن هستیم، تنها مسکنی برای آرام کردن مقطعی اوضاع  است و به نظر می رسد که بحران در  عراق بسیار عمیق تر از گذشته شده است.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: آنچه که می تواند تاثیر گذار باشد، نوع نگاه پارلمان عراق به این مسئله است که باید ببینیم با چه اجماعی رای می آورد.  اگر اکثریت رای بیاورند نشان از اجماع نظر نمایندگان دارد در غیر این صورت نشان به اصلاح  از آتش زیر خاکستر در اوضاع سیاسی کشور عراق است.

ساجدی تاکید کرد: البته عربستان،آمریکا و امارات هم به اختلافات داخلی این کشور دامن می زنند و به دنبل اهداف خود هستند، اما نخست وزیر جدید چقدر بتواند با موضوع فعلی عراق کنار بیاید مشخص نیست و تقریبا بعید می دانم که به زودی شاهد اتفاق خاصی در این کشور  به نفع جریان صلح و برقراری ائتلاف باشیم.

او درباره وضعیت گروه های تروریستی همچون داعش در عراق، گفت:  متاسفانه به دلیل نبود دولت مرکزی عراق ، این گروه ها در حال رشد هستند و به رغم انتظارها هنوز فرمانی از سوی مرجعیت برای مبارزه با آن ها صادر نشده است، مجموع شواهد نشان می دهد که علت نا آرامی ها بازماندگان صدام و ائتلاف داعش هستند؛ همچنین اگر نتوانند قاطعیت در برابر آنها نشان دهند به زودی شاهد یک فاجعه دردناک دیگر در عراق هستیم.