به گزارش افکارنیوز،

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خواستار همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

اخبار سیاسی- بر این اساس، پمپئو در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران مانع از دستیابی بازرسان به دو سایت هسته‌ای می‌شوند. این اقدام باعث نگرانی ماست و غیرقابل قبول است.

وی افزود: جامعه بین المللی باید از ایران بخواهد فوراً با آژانس همکاری کند.

پیش تر نیز کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه طی قطعنامه‌ای ضدایرانی، مدعی شدند ایران باید شفافیت بیشتری را در تحقیقات آژانس بین‌المللی اتمی از خود نشان دهد.

این سه کشور اروپایی طرف برجام با تنظیم این قطعنامه‌، خواستار همکاری کامل ایران با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدند. به گفته رسانه‌ها، قطعنامه سه کشور اروپایی اولین اخطار رسمی شورای حکام آژانس اتمی به کشورمان از سال ۲۰۱۲ است.

پیش از این، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی نشستی خبری و در ادعایی بی‌مورد اعلام کرد تهران مانع از دسترسی  آژانس به ۲ سایت هسته‌ای خود می‌شود. او این را هم مدعی شد که ایران باید همکاری بیشتری با کارشناسان بین‌المللی در مورد مسائل مورد اختلاف از خود نشان دهد.

ادعای کشورهای اروپایی و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی مطرح می‌شود که ایران همواره همکاری خود با این آژانس را اثبات و همواره به وظایف خود در چارچوب قانون عمل کرده است.