به گزارش افکارنیوز،

از داخل آب گل‌آلود تحریم، ماهی گرفتن را همه بلدند ولی از خود آن آب، کره گرفتن کار کره‌ای‌هاست؛ همان‌ها که تا زانو جلوی مردم کشورشان خم می‌شوند اما حالا چندین میلیارد دلار پول بی‌زبان مردم ایران را بلوکه کرده‌اند. هم خوش‌رقصی برای ارباب آمریکایی آن‌هاست و هم به نفع اقتصاد خودشان عمل می‌کنند. اما چاره چیست؟ دراین‌باره گفتنی‌هایی هست:

اخبار سیاسی - یک. رهبر حکیم انقلاب، ۲۸ آبان ۹۸ در دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، تصور پایان تحریمها دریکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه‌ استکبار داریم، تحریم‌ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظر پایان تحریم‌ها و بودن یا نبودن فلان شخص یا اقدام فلان کشور بود. ایشان افزودند: البته دور زدن تحریم‌ها به‌عنوان یک تاکتیک خیلی خوب است، اما کار و راهبرد اساسی را باید بر مصون‌سازی کشور از آسیب تحریم‌ها متمرکز کرد.

دو. اروپایی‌های مثلا باقی‌مانده در برجام که ادعای استقلال و ابرقدرتی برای خود دارند وقتی چشم‌غره آمریکا را می‌بینند، عنان از کف می‌دهند و زیر میز می‌زنند؛ حالا چه رسد به کره‌ای که ابایی از انتساب به آمریکا ندارد و پایگاه‌های نظامی ایالات‌متحده در خاک کره با هزاران نیرو سالانه بیش از یک میلیارد دلار خرج روی دست کره‌ای‌ها می‌گذارد.

آمریکا در ابتدای امر از سئول خواسته بود تا مبلغ۱.۳میلیارد دلار در هرسال بابت حضور نیروهای آمریکایی بپردازد که افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته میلادی داشته است و درنهایت سئول با پذیرش افزایش ۱۳ درصدی، این پیشنهاد را از سوی آمریکا پذیرفت!

سه. مادامی‌که دشمن یا حتی رقیب و چه‌بسا شریک تجاری احساس کند، از موضع ضعف وارد مذاکره یا معامله می‌شویم این گرفتاری‌ها طبیعی است. هزینه و فایده کردن تجاری و اقتصادی و گاه سیاسی و دیپلماتیک باعث می‌شود، کره‌ای‌ها با قلدری، حداقل هفت میلیارد دلار پول متعلق به ایران را نزد خود نگه‌دارند و ما به‌جای واکنش قاطع و پشیمان کننده به محکوم کردن این اقدام بپردازیم! علی‌رغم اینکه فروشنده باید دنبال خریدار بدود؛ خصوصا وقتی کالای آن فروشنده مشابه دارد، اما متأسفانه ماجرا در ایران، وارونه است و ما برای جلب رضایت فروشندگان، سرودست می‌شکنیم.

چهار. تقویت تولید داخل، نگاه به ظرفیت‌های درونی و منابع انسانی ماهر و بادانش، ظرف چند سال می‌تواند جای فروشنده و خریدار را عوض کند، منابع ایران در زیر و روی زمین، قابل قیاس با هیچ کشوری نیست و اتفاقاتی از جنس کره باعزت ایرانی سازگاری ندارد فلذا در این راستا لازم است دستگاه دیپلماسی و حتی قوه مقننه هر چه سریع‌تر دستور اقدام متقابل را صادر کنند. ای‌کاش آن‌قدر که مقابل مردم خودمان با جسارت و گردن افراشته حرف می‌زنیم مقابل آمریکا و انگلیس و این شبه‌جزیره کره موضع می‌گرفتیم.

مسعود پیرهادی