به گزارش افکارنیوز،

گروه طالبان اعلام کرد به مناسبت عید سعید قربان سه روز آتش‌بس برقرار می‌شود. ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این تصمیم طالبان استقبال کرده است.

اخبار بین الملل- طالبان امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به همه اعضای خود دستور داده که در سه روز عید قربان خود هیچ عملیاتی را علیه نیروهای امنیتی صورت ندهند.

بر اساس این بیانیه طالبان همچنین به اعضای خود دستور داده تا از ورود به مناطق تحت کنترل دولت افغانستان ممانعت کرده و اجازه ورود نیروهای امنیتی به مناطق تحت کنترل طالبان نیز داده نشود.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز از این تصمیم طالبان استقبال کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در توییتر خود نوشت: رئیس جمهور افغانستان، به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی دستور می‌دهد، تا آتش بس سه روزه را رعایت و تا زمانی که از طرف طالبان، آتش بس نقض نشود، هیچ گونه عملیاتی را در برابر گروه طالبان، انجام ندهند.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی افغانستان، با هدف تامین صلح و ثبات و تحقق آرمان‌های دیرینه مردم ما، تمامی تعهدات خویش را در روند صلح انجام داده و هیچ بهانه ای رابه منظور تداوم خشونت‌ها باقی نمانده است.

طالبان در حالی تنها سه روز عید قربان را آتش‌بس اعلام کرده که این گروه بر اساس توافقنامه‌ای که با آمریکا امضا کرده، متعهد به کاهش خشونت‌ها شده که این کاهش خشونت‌ها باید زمینه آتش‌بس دائمی را فراهم سازد اما این گروه بر خلاف تعهدشان حملات خود را افزایش داده‌اند.

تاکنون دولت افغانستان، سازمان ملل و ناتو بارها از گروه طالبان خواسته که آتش‌بس دایمی اعلام کند اما این گروه گفته است که توقف جنگ پیش از آغاز مذاکرات پیشنهاد غیر منطقی است.