گروه اجتماعی- به گفته دکتر علی کریمی، ما باید محصولات تراریخته را به همه بشناسانیم، نیایم بگوییم هیچ محصول تراریخته ای نداریم، قسمتی از محصولات داخلی و خارجی تراریخته است.

 

به گزارش افکارنیوز، این در حالی است که دبیر انجمن برنج کشور با رد این ادعا گفت: به گفته حجت وزیر جهاد کشاورزی و بر اساس اطلاعات انجمن برنج باید گفت که هیچ گونه کشت برنج تراریخته در کشور انجام نمی شود.

 

جمیل علیزاده شایق افزود: البته پژوهشکده بیوتکنولوژی به دنبال تولید مصحولات کشاورزی تراریخته است و گیلان را به عنوان طرح پایلوت در نظر دارد اما به دلیل مخالفت های جدی سازمان حفاظت از محیط زیست تاکنون این طرح اجرایی نشده است.

وی تصریح کرد: تاکنون نتوانسته ایم به این جمع بندی برسیم که آیا محصولات تراریخته واقعا مضر بوده  و یا دارای فوایدی نیز هستند متاسفانه تاکنون اقدامات مناسب پژوهشی برای این گونه محصولات انجام نشده است.

وی تاکید کرد: پژوهشکده بیوتکنولوژی مدعی است در بسیاری از کشورها محصولات تراریخته تولید می شود، سازمان حفاظت از محیط زیست بر این باور است که این محصولات برای سلامت انسان ها مضر بوده و به محیط زیست آسیب وارد می کند و در مقابل نیز وزارت جهاد کشاورزی تاکید می کند که هیچ گونه واردات این محصولات به کشور انجام نشده است.

علیزاده شایق گفت: بنده به سخنان وزیر جهاد کشاورزی اعتماد می کنم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

وی اظهار کرد: در مورد محصولات تراریخته مردم واقعا دچار سردرگمی هستند و نمی دانند خوب است یا نه؟ برای روشن شدن همه ابعاد این محصولات باید میزگردها، نشست ها و همایش هایی با حضور موافقان، مخالفان و پژوهشگران برگزار شود تا مردم بتوانند نتجیه گیری منصفانه داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: اینکه وزارت جهاد کشاورزی، پژوهشکده بیوتکنولوژی و سازمان حفاظت از محیط زیست هرکدام بر مواضع خود پافشاری کرده و اجازه نقد و بررسی ندهند اصلا درست نیست و مردم در سه راه موازی این سازمان ها سرگردان تر می شوند.