به گزارش افکارنیوز، از آخرین بازی که به والیبالیست ایرانی برای یک تیم خارجی بازی کرده، سال‌های زیادی می‌گذرد. در این سال‌ها همیشه پیشنهاداتی وجود داشته اما جذابیت آن برای بازیکنان تیم ملی پوش والیبال ایران از نظر مالی و کیفیت چندان بالا نبوده است.

حالا صحبت از یک انتقال پر سر و صداست که خیلی از محاسبات را به هم می‌ریزد. تیم زنیت‌کازان روسیه با هدایت «ولادیمیر آلکنو» و بازیکنانی مثل تئودور سالپاروف، ویلفردو لیون، ویکتور پولتایف، الکسی اسپیردونوف، الکسی وربوف و ماکسیم میخایلوف، یکی از قدرت‌های لیگ روسیه و اروپا به حساب می‌آید. این تیم فصل گذشته، نیکولا گربیچ، پاسور کهنه‌کار صرب را به خدمت گرفت و با قدرت بازیسازی و مدیریت او در زمین، توانست قهرمان لیگ روسیه شود. گربیچ بلافاصله بعد از پایان فصل و پیوستن اسلوبودان کواچ به تیم ملی ایران به عنوان جانشین او، سرمربی تیم پروجای ایتالیا شد.

روس‌ها نیز به تکاپو افتادند تا پاسور مطرح و شایسته‌ای را جانشین گربیچ کنند. «بنژامین تونیوتی» پاسور تیم ملی فرانسه، انتخاب نخست آنها بود تا اینکه اعلام شد او در فصل ۲۰۱۵ فقط می‌تواند برای تیم «راونا» ایتالیا(تیم قبلی تونیوتی) بازی کند. رایزنی، مدیران زنیت و کنفدراسیون والیبال اروپا نیز راهی را پیش روی زنیت قرار نداد جز اینکه بهترین پاسور لیگ جهانی ۲۰۱۴ را در لیست خرید خود قرار دهند. حالا اگر اتفاق خاصی رخ ندهد باید سعید معروف را پاسور اول این غول روسی در لیگ این کشور و مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اروپا بدانیم.

کاپیتان تیم ملی والیبال ایران، در مورد این انتقال اظهار کرد: باید اعلام کنم که اتفاقات اخیر در ادامه مذاکرات پیش فصل امسال تیم‌های اروپایی با اکثر ملی‌پوشان والیبال کشورمان بود که به دلیل جواب منفی بازیکنان عملی نشد. تا آخرین بازی نیم فصل که این پیشنهاد ویژه به صورت رسمی از طرف باشگاه کازان روسیه مطرح شد. پیشنهادی که به زعم خیلی از کارشناسان و والیبال دوستان در تاریخ والیبال ایران بی‌سابقه بوده و شاید دیگر در طول دوران کوتاه بازی من تکرار نشود.

معروف ادامه داد: تعطیلات نیم فصل زمان مناسبی بود تا با آسودگی خاطر بتوانم تمامی جوانب را بررسی کرده و تصمیمی درست را اتخاذ کنم. مهمترین چیزی که در این تصمیم برخی‌ها را به اشتباه وا داشت، بحث‌های مالی مطرح شده در این قرارداد است که به جرأت می‌توانم بگویم که مسائل مالی کمترین تأثیر را در اتخاذ این تصمیم داشته است، چرا که قبلاً هم ارائه همین مقدار پیشنهادی از طرف باشگاه‌های دیگر به دلیل تعهد اخلاقی به ارومیه نتوانسته بود باعثجواب مثبت از طرف من شود.

پاسور تیم ملی ایران تصریح کرد: احساس قلبی من این است که طرفداران واقعی والیبال و سعید معروف و مردم ارومیه با این تصمیم من موافق خواهند بود و چه بسا مرا در مسیر رسیدن به این هدف یاری خواهند کرد.

معروف گفت: لازم می‌دانم به کسانی که این انتقال را ضربه به والیبال ایران و به ویژه ارومیه می‌دانند اعلام کنم که در صورتی به این باشگاه روسی پاسخ مثبت خواهم داد که از حضور یکی از ۳ پاسور تیم‌های ملی فرانسه، صربستان و بلغارستان در تیم محبوبم، شهرداری ارومیه اطمینان حاصل کنم تا روند موفقیت باشگاه شهرداری ارومیه دچار خلل نشود. به هر حال با تمام این تفاسیر اگر این انتقال صورت نگیرد، لطمه زیادی به بُعد حرفه‌ای شخصیت من وارد خواهد شد و در این مقطع انتظار می‌رود که شهردار ارومیه که چندین و چند سال در رأس والیبال ارومیه فعالیت موفقی داشته در هموار شدن این مسیر همکاری لازم را انجام دهد.

سعید معروف در پایان گفت: چه در صورت انجام این انتقال و چه در صورت عدم انجام آن همیشه در راستای پیشرفت والیبال و حرفهای که در آن فعالیت میکنم تمام تلاشم را به کار خواهم برد و رسیدن به بهترین جایگاه در والیبال دنیا با تیم ملی والیبال کشورم در اولویت کارهایم خواهد بود.