به گزارش افکارنیوز،

تیم فوتبال استقلال که فصل پر فراز و نشیبش را با موفقیت به پایان رساند، در نقل و  انتقالات تابستانی با چالش بزرگی مواجه شد و رضایتمندی هواداران این تیم به حداقل‌ها رسید تا مدیریت باشگاه با چالشی جدید و جدی مواجه باشد. ایمان عالمی بازیکن و مربی سابق آبی پوشان با اشاره به این موارد اظهار داشت: عمده مشکلی که باشگاه در این مقطع با آن دست به گریبان است مشکلات مدیریتی و نه فنی است. اغلب هواداران از شرایط فنی تیم و عملکرد شفر رضایت دارند اما از عملکرد مدیریت تیم ناراضی هستند.

مشروح گفتگو با ایمان عالمی را در زیر می خوانید.

محاسبات مدیران استقلال اشتباه از آب در آمد

تحلیل کلی شما از عملکرد باشگاه استقلال در بازار نقل و انتقالات چیست؟

سیاست باشگاه در ابتدای نقل و انتقالات پرهیز از هیاهو و جذب بازیکنان گران قیمت و اسم و رسم دار بود. آنها بیشتر به سراغ بازیکنانی رفتند که جار و جنجال کمتری داشتند و یکسری هم استعدادهای جوان را به خدمت گرفتند. ظاهرا کارها در این باشگاه خوب پیش می رفت اما دو چیز محاسبات مدیران استقلال بر هم زد. اول اینکه آنها فکرش را هم نمی کردند پرسپولیس در حالی که پنجره نقل و انتقالاتی اش بسته است دست به خریدهای گران قیمت بزند و این موضوع باعث بر آشفته شدن هواداران این تیم و متعاقب آن فشار وارد کردن به مجموعه مدیریتی شد. دوم این که ستاره‌های استقلال هم ساز جدایی کوک کردند و مدیریت هم در حفظ آن علیرغم تلاشهایی که داشت ناکام ماند تا به این ترتیب فشار هوادار بر باشگاه مضاعف شود. این روند آنقدر ادامه پیدا کرد تا حالا به نظر برسد عنان کار از دست مدیریت خارج شده و آنها هم در کار باشگاه مانده‌اند.

* مدیریت باشگاه در یک زمان دست به خرید تعداد زیادی بازیکن جوان زد. این اتفاق خوبی برای باشگاه بود؟

- اینجا ابتدا این سئوال پیش می‌آید که آکادمی باشگاه در این یکی دو سال اخیر چه کار می‌کرده که این باشگاه ناچار باشد این همه بازیکن جوان بخرد؟ آیا چرخه بازیکن سازی در آکادمی معیوب بوده یا اشکال از جای دیگری است. مطلب دوم و مهمتر این است عمده بازیکنانی که باشگاه در نقل و  انتقالات خرید چه بازیکنان جوان و چه بازیکنان با تجربه تر، بازیکنانی هستند که باشگاه بزرگ استقلال باید به آنها کمک کند تا تجربه کسب کنند و شناخته شوند. در حالی که این باشگاه نیاز به بازیکنانی دارد که آنها به باشگاه کمک کنند نه این که باشگاه به آنها کمک کند. به نظر من این مهندسی معکوس در تیم بزرگ استقلال جواب معکوس هم می دهد.

بعید است بازیکنان جدید با نظر شفر جذب نشده باشند

* برخی شائبه ها وجود دارد بر این مبنی که بازیکنان با نظر شفر جذب نشده اند.

- این خیلی قابل قبول نیست. شاید در مواردی این اتفاق افتاده باشد اما در کلیات نه. حداقل این که بازیکنان با تفکر شفر جذب شده اند. اگر غیر از این بود قطعا صدای شفر در می آمد و با صدای بلند به این موضوع اعتراض می کرد. اما همانطور که گفتم شاید موارد معدودی هم باشند که لابلای بازیکنان مورد نظر شفر جذب شده باشند.

* «زمانی» عضو هیات مدیره باشگاه در مصاحبه ای گفته از این پس فقط با نظر شفر بازیکن جذب می شود. این نشان دهنده این نیست که تاکنون با نظر شفر بازیکن جذب نشده است؟

- پاسخ این سئوال را مسئولان باشگاه باید بدهند. اما همانطور که گفتم کلیات نقل و انتقالات باید با نظر شفر انجام می شد. اگر غیر از این باشد و شفر هم معترض موضوع نباشد باید او را مربی کوچکی دانست که من بعید می دانم اینطور باشد.

آقایان از حفظ ستاره ها غافل بودند

* «حفظ ستاره ها» اتفاقی است که به خوبی در تیم استقلال روی نداده است. نظر شما در این مورد چیست؟
- این درست همانجایی است که این باشگاه در آن ضعف دارد. استقلال فصل گذشته خیلی خوب بسته شد و تنها نقطه ضعف این تیم غیبت یک مهاجم تمام عیار بود که با اضافه شدن تیام این نقطه ضعف هم برطرف شد. امسال باید مدیران استقلال بنا را بر حفظ شاکله تیم می گذاشتند و با جذب یکی دو بازیکن نقاط ضعف تیم را ترمیم می کردند. آقایانی که مسئول نقل و انتقالات استقلال بودند از حفظ ستاره های تیم غفلت کردند و به جذب بازیکنان جدید پرداختند و یک دفعه چشم باز کردند دیدند بسیاری از بازیکنان مورد نیاز از دستشان پرید.

*شما با این وضعیت کسب ستاره سوم را در این فصل برای آنها محتمل می دانید؟

- لازمه کسب ستاره حفظ ستاره هاست که این باشگاه از آن غافل بوده. ای کاش قبل از آن که ادعای کسب ستاره سوم را مطرح می کردند به فکر حفظ ستاره های تیم بودند.

* آیا این حواشی پیش آمده را نشانه هایی از ایجاد برخی تغییرات در تیم می دانید؟

- اگر هم تغییراتی انتظار تیم را بکشد در بخش مدیریتی است. بعید است در بخش فنی شاهد تغییراتی باشیم چون شفر با عملکردش اعتماد همه را جذب کرده است. اما مدیریت باشگاه هنوز نتوانسته رای اعتماد را از مردم بگیرد. منظورم از مدیریت مجموعه مدیریتی است و انگشت من به سمت فرد خاصی نیست. ضمن این که در باره شفر هم نظر شخصی من این است که او امسال باید عیار واقعی‌اش را نشان دهد. فصل گذشته او سر سفره‌ای نشست که آن را منصوریان پهن کرده بود. انصافا منصوریان تیم خوب و کاملی بسته بود و اضافه شدن امید ابراهیمی و تیام بعد از حضور شفر به این تیم آن را کاملا کامل کرد. امسال است که شفر تیم را خودش و با تفکرات خودش می بندد و در پایان این فصل می توان عملکرد او را نقد کرد.

بهتر است افتخاری به فکر انجام وظایف یک مدیر باشد

آقای افتخاری عنوان کرده ابراهیمی سالهای آخر فوتبالش را می گذارند و برای همین رفته قطر که پول بهتری بگیرد. نظر شما در مورد این اظهار نظر چیست؟

- یعنی منظور آقای افتخاری این است که چون امید در سالهای آخر فوتبالش هست او را نمی خواستند؟! امید نه تنها در سالهای آخر فوتبالش نیست، بلکه در اوج دوران فوتبالش قرار دارد. امید ابراهیمی قطعا در جام جهانی بعدی هم عضو تیم ملی ایران خواهد بود. او تازه ۳۰ سالش است و یک بازیکن ۳۴ ساله در پست هافبک دفاعی به راحتی می تواند بازی کند. به نظرم آقای افتخاری یک مدیر است و نباید اظهار نظر فنی کرده و در خصوص سن و سال امید ابراهیمی نظر بدهد. بهتر است آقای ایشان به جای این که در باره سن امید ابراهیمی و دوران فوتبالی او نظر بدهد به فکر تامین منابع مالی باشگاه برای حفظ ستاره های تیم و پرداخت مطالبات طلبکاران باشد تا خطر حذف از آسیا این تیم را تهدید نکند.

* ظاهرا که می گویند با اسپانسر مشکلی ندارند و اسپانسر به همه تعهداتش عمل کرده است.
- اگر اسپانسر به تعهداتش عمل کرده پس چرا باشگاه پاسخ طلبکارانش را نمی دهد و قادر به حفظ ستاره های تیم نیست. اگر هم چنین نیست و اسپانسر به تعهداتش عمل نکرده چرا آقایان بیانه های مبالغه آمیز صادر می کنند و به ناراستی از اسپانسر حمایت کرده و به مردم اطلاعات اشتباه می دهند. متاسفانه چیزی که کمتر در این باشگاه یافت می شود صداقت است و آنچه که به وفور در این باشگاه یافت می شود صحبتهای ضد و نقیض است که فکر نمی کنم لازم باشد من آنها را بازگو کنم. چون مردم خودشان همه این حرفها را شنیده و به بهترین شکل قضاوت می کنند.