به گزارش افکارنیوز،

علی رغبتی مسئول وزارت ورزش وجوانان در مسائل فوتبال در حاشیه نشست خصوصی سازی سرخابی ها اظهار کرد: ایمنتا شامل مسابقات سوارکاری، تنیس ، اتومبیلرانی و امثال این رشته های ورزشی است که در دنیای حرفه ای اداره می شود و باشگاه ها و لیگ ها در حوزه ورزش های تیمی زیاد کاربرد دارند. صنعت ورزش متکی به درآمدها و هزینه هایش باید باشد و واگذاری بخشی از این پروسه است. اینکه ما فقط باشگاه ها را واگذار کنیم و سایر ابعاد را در نظر نگیریم یک جای کار لنگ می زند. در حقیقت یکی از معضلاتی که ما در وزارت ورزش و جوانان  به ذهنمان خطور کرد بحث ادامه حیات باشگاه ها بعد از واگذاری است.

او بیان کرد: هیچ بستر قانونی و حقوقی در این باره وجود ندارد و هیچ شانسی برای اینکه دولت بعد از واگذاری، این باشگاه ها را حمایت کند وجود ندارد چون این باشگاه ها باید موسسات تجاری شوند و نمی توانند موسسات غیر انتفاعی شوند و دیگر از حمایت دولت محروم می شوند. این قوانین در کشور وجود دارد و 2 قانون در مورد باشگاه ها در قوانن اساسی مان است که یکی قانون سال 68 که مربوط به تاسیس باشگاه است و اکنون رایج است و حدود 18 هزار و 15 باشگاه پروانه دارند و هدف آن باشگاه ها هم تعلیم و تربیت ورزشکار نیست و تقویت قوای جسمانی مردم است یعنی قوای عمومی سلامت است. مورد دوم مربوط به تبصره ها و برنامه پنجم و  ششم  که کمک نکردن به ورزش حرفه ای از سوی دولت است. به هر حال هیچ بستری نداریم. سوم اینکه زمانی که از استقلال و پرسپولیس حرف می زنیم از یک گنجینه بزرگ غافل می شویم و این 2 باشگاه زمانی ارزش پیدا می کنند که 14 تیم رقیب داشته باشند.

رغبتی تصریح کرد: دولت در 6، 7 سال گذشته کمکی به باشگاه های استقلال و پرسپولیس نکرده است اما این باشگاه ها درآمد خوبی داشتند. به هر حال درست است که این 2 باشگاه  از لحاظ مالی در وضعیت خوبی قرار گرفتند اما هر سال می بینیم که بقیه تیم ها   با انبوهی از بدهی ها مواجه هستند و اگر آنها در این چرخه بمانند در آن صورت پرسپولیس و استقلال هم ارزش خود را از دست می دهند. دو بازی در سال به 3 بازی افزایش یابد تماشاگران استقبال نمی کنند و جام ولایت را چند سال پیش تست کردیم و یا امسال شما دیدید هر دو تیم استقلال و پرسپولیس برای بازی سوپر جام آمادگی نداشتند، بنابراین مجموعه واگذاری ها را باید در صنعت ورزش دید و برای بقیه باشگاه ها هم باید فکری به حالشان کنیم. ضمن اینکه این مسائل به مابقی ورزش ها هم تسری دارد. سال 82 مطالعه نظام جامع نشان داد که 7 رشته ورزشی امکان حرفه ای شدن دارند و ما فقط فوتبال را در نظر گرفتیم و از این رشته ورزشی هم تنها استقلال و پرسپولیس قرار است واگذار کنیم.