به گزارش افکارنیوز،
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران در گفتگو با رادیو ورزش در ابتدای سخنان خود درباره کی روش گفت: ابتدا جا دارد از زحمات اقای کی روش تشکر کنم. ارزیابی ما از عملکرد ایشان مثبت بود. کی روش نقاط قوت و البته نقاط ضعفی هم داشت. ما شروع خوبی در جام ملت‌ها داشتیم تا بازی با ژاپن که آن هم اتفاق فوتبالی بود. ما می‌توانستیم بعد از مدت‌ها قهرمان شویم هرچند بعد از ۱۵ سال به نیمه نهایی رسیدیم. ما پک را ساختیم تا تیم‌های نونهالان تا بزرگسالانمان هدفمند بازی کنند. درست مثل کشور ژاپن و کره جنوبی و یا کمپ اسپایر. 
وی در مورد مذاکره با فن مارویک گفت: ما امروز با اهالی رسانه نشستی داشتیم و پس از جلسه همه این نظر را داشتیم که باید بدون عجله یک مربی خارجی استخدام کنیم. ما هنوز با هیچ مربی‌ای مذاکره نکرده ایم. ما اکنون به دنبال جمع اوری اطلاعات هستیم. 
تاج ادامه داد: فدراسیون فوتبال کمیته فنی دارد که این کمیته کارش بسترسازی، مقایسه و جمع آوری اطلاعات در زمینه پیشرفت‌های روز فوتبالی است، اما تصمیم نهایی با هیئت رییسه فدراسیون است. فریدون معینی، محصص، استیلی، مهاجرانی، ماجدی، از اعضای کمیته فنی فدراسیون هستند. بیشتر نظرات ما اکنون روی مدل مربی است که ما به چه مدل مربی نیاز داریم.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص انتخاب سرمربی جدید عنوان کرد: ما در اسفند ماه فیفا دی داریم. نمی‌خواهیم با طولانی شدن پروسه جذب تیم ملی فیفادی‌های زیادی از دست بدهیم. خوشبختانه رویداد ملی خاصی پیش روی نداریم و این به ما مجال می‌دهد تا برای انتخاب مربی جدید با تمرکز کافی تصمیم بگیریم. قرارداد قبلی که بسته بودیم (قرارداد کی روش) در اجرا دارای ایراد‌های جدی بود. ما این ایراد‌ها را پیدا کردیم و خوشبختانه آن‌ها را مورد مطالعه قرار دادیم تا در آینده دوباره به مشکل نخوریم. 
تاج افزود: ما در زمان کی روش دو بار پیاپی به جام جهانی صعود کردیم. ما قبل از ایشان همیشه با، اما و اگر صعود می‌کردیم و برای اولین بار بود که پی در پی صعود می‌کردیم. ما از یک مربی صعود به جام جهانی و بازی‌های قابل قبول در جام جهانی می‌خواهیم. صعود ما بی سابقه بود، دو بازی مانده به آخر راهی روسیه شده بودیم و مردم از بازی‌ها لذت می‌بردند. ما در مرحله مقدماتی تا بازی آخر حتی یک گل نخوردیم و در کل شکست نخوردیم. این‌ها نکات مثبت کی روش است. ما پس از ۵ سال در جام ملت‌ها به یک تیم آسیایی باختیم.
تیمی که کی روش ساخته پر از بازیکن با کیفیت است
وی در خصوص عملکرد کی روش در تیم ملی گفت: آقای کی روش تیم خوبی ساخت. ما یک زمانی اگر خسرو حیدری مصدوم می‌شد نگران پست دفاع راست بودیم، ولی اکنون تیمی که کی روش ساخته پر از بازیکن با کیفیت است. دیگر بازیکن سالاری در تیم ملی نیست، تیمی منسجم داشتیم. در مورد حاشیه باید بگویم حاشیه وجود داشت و این نقاط تلخ این چند وقت اخیر بود. برخی از دوستان متخصص این هستند که بگویند چرا شکست خوردیم. برخی‌ها در رسانه‌ها و صدا و سیما صحبت‌هایی مطرح می‌کنند که سازمان یافته است! کاری به بودجه و حواشی و امکانات ما ندارند، فقط می‌گویند چرا باختید ما کاری به این‌ها نداریم، برای ما بهترین منتقد مردم کشور هستند.
بازیکنان ما خامی کردند!
رئیس فدراسیون در خصوص درگیری‌های بازیکنان تیم ملی در دیدار با ژاپن اظهار داشت: همین تیم در برابر چین هم بازی کرد. اما ایا پرخاشگری در آن بازی هم بود؟ اما در مورد گل اول ژاپن درست است، این خامی بازیکنان ما بود که پنج بازیکن به سمت داور رفتند و حتی در آن صحنه علیرضا بیرانوند که توپ‌های خوبی برای ما در این تورنمنت گرفته بود اشتباه کرد و خروج خوبی نداشت. من سوال کردم. خیلی‌ها معتقدند گل دومی که خوردیم پنالتی نبود. در مورد صحنه اول هم داور آوانتاژ داد و خیلی‌ها می‌گویند اگر بازیکن ژاپن به توپ نرسید داور خطا می‌گرفت به همین خاطر بازیکنان قصد اعتراض داشتند. آماده سازی ذهنی بازیکنان از قبل انجام شده بود، در بازی‌های قبلی هم کادرفنی از نظر روانی با بازیکنان کار کرده بودند. با یک توپ نمی‌شود قضاوت کرد. 
وی ادامه داد: بعد از جام جهانی خیلی از رسانه‌ها و کارشناسانی که اکنون علیه کی روش صحبت می‌کنند می‌گفتند با کی روش ۴ ساله تمدید کنید. مدیران ما خوابند و هر لحظه ممکن است کی روش از دست برود. 
وی در خصوص حضور روانشناس در تیم ملی گفت: خود آقای کی روش این کار را به نحو حسن انجام می‌داد و کار را بلد بود. فیلیپ هم در تیم ملی این کار را انجام می‌داد. همه کارشناسان به همراه مجریان اره به دست عنوان کردند ما خیلی خوب به جام جهانی رفتیم. آن‌ها مرتب می‌گفتند قطر از فلان کشور بازیکن آورده، ولی در جام جهانی موفق نشده و بهترین مدل همین مدل کی‌روش است. آن زمان مرتب می‌گفتند مدیران فدراسیون کجا هستند که با کی روش قرارداد ۸ ساله ببندند؟
نباید با یک آلوچه سردی و با یک کشمش گرمی مان شود
وی ادامه داد: حتما شما هم این‌ها را شنیده بودید. بعد از اینکه قطر ژاپن را در جام ملت‌ها برد همین کارشناسان گفتند بروید از قطری‌ها مدیریت یاد بگیرید! اینکه با یک آلوچه سردی و با یک کشمش گرمی مان شود کار کارشناسی نمی‌شود اسمش را گذاشت. الان کی روش نه می‌خواهد برگردد و نه ما دنبال این فضا هستیم، ولی همه باید عدالت را یاد بگیریم. این که یک نفر در تلویزیون بگوید کی روش هیچ کاری نکرد نفر بعدی که سرمربی تیم ملی شود هم می‌گوید فردا در مورد من هم این حرف‌ها را می‌زنند. کی روش دارای قابلیت‌های خوبی بود، ولی عیوب برجسته‌ای داشت. 
تاج در ادامه گفتگو با رادیو ورزش ادامه داد: تعجب می‌کنم چطور فقط تلفن‌هایی پخش می‌شود که هیچکدام سوالی ندارند که مثبت‌ها را ببینند. من همه سوال‌ها را جواب می‌دهم. در مورد بازی دوستانه بازی است که سرمربی انتخاب می‌کنند. ما اگر با برزیل و آرژانتین بازی کنیم در جام ملت‌ها به درد ما نمی‌خورد. سرمربی می‌گوید ما باید با قطر یا لبنان بازی کنیم که مدل همگروه‌های ما بازی کنند. شما دیدید عربستان قبل از جام جهانی با تیم‌های مهمی بازی کرد و پول‌های زیادی هم داد و بد هم حذف شد، ولی ایران هم با تیم‌هایی که سرمربی اش تشخیص داد بازی کرد و مقابل مراکش و اسپانیا و پرتقال هم خوب کار کرد.
می‌توانستیم در جام ملت‌ها قهرمان شویم
وی در خصوص اینکه چرا کی روش قهرمانی نیاورده است گفت: کدام مربی در این ۴۰ سال قهرمانی آورده است؟ شاید در جام جهانی شده ایم و من اطلاع ندارم! ما در فوتبال و فوتبال ساحلی خوب کار کردیم، ولی امسال می‌توانستیم در جام ملت‌ها قهرمان شویم. ما در جام ملت‌ها سال‌ها قهرمان نشدیم امسال هم نشد، ولی ۱۵ سال بود که به جمع ۴ تیم نرفته بودیم که امسال رفتیم.
در رده ۲۲ جهان هستیم
تاج در خصوص عملکرد فدراسیون گفت: عملکرد فدراسیون خوب بوده است. ما فوتسالمان سوم دنیا است و فوتبال ساحلی ما نیز دوم دنیا است. در رده جوانان به جام جهانی رفتیم و در رده نوجوانان نیز به جمع ۸ تیم رفتیم. در همین رنکینگ آسیا ۷ پله صعود کردیم و در رده ۲۲ جهان هستیم. این بهترین نتایج تیم‌های ملی چه در بانوان بوده و چه در آقایان. در ساخت و ساز ضمن احترام به همه بزرگانی که زحمت کشیدند ما ۲ چمن طبیعی بسیار عالی ایجاد کردیم. ساختمان پک و زمین‌های فوتبال کم است؟
درآمد ما از هزینه هایمان بیشتر بود
رئیس فدراسیون در خصوص رقم دریافتی کی‌روش گفت: او یک میلیون چهارصد هزار دلار در هر سال دریافت کرد. البته به واسطه صعود ما به جام جهانی هر سال ۹۰ میلیارد می‌گرفتیم که اگر نمی‌رفتیم همین پول را هم نداشتیم. در تیم ملی بزرگسالان عایدی ما از هزینه هایمان بیشتر بوده است.
۲۷ مورد را در قرارداد بعدی دیده‌ایم
تاج در خصوص اینکه چه فکری برای قرارداد سرمربی آینده کرده است؛ گفت: ما ۲۷ مورد را در قرارداد بعدی دیده‌ایم. الان قوانین در فیفا خیلی جدی گرفته می‌شود. شما اگر یک نفر را حساب شده توسط کمیته اخلاق محروم کنید فیفا هم دخالت نمی‌کند، چون می‌گوید قانون اجرا شده است. اگر به یک مربی وسط فصل بگویید شما را نمی‌خواهیم باید تا انتها پولش را بدهیم. این تجربه خوبی برای آینده است و از الان باید ببینیم مثلا سرمربی تیم ملی چگونه مصاحبه می‌کند. آیا او می‌تواند در مورد تیم‌های دیگر حرف بزند؟ باید همه این مواد در قرارداد‌ها دیده شود وقتی این مواد در قرارداد دیده نشود باید با کدخدامنشی کار را جلو ببریم تا قرارداد تمام شود. 
وی ادامه داد: تیم‌های پایه باید با یک مدل بازی کنند. نمی‌شود تیم بزرگسال یک مدل باشد و تیم‌های پایه یک مدل دیگر. نونهالان تا امید و بزرگسال همه به هم وصل هستند. ما در فروردین بازی‌های تیم امید را داریم که خیلی مهم است. ولی امسال در تیم ملی بزرگسالان بازیکن امید نداشتیم، چون شبکه خیلی به هم وصل نبود. وقتی این‌ها به هم وصل باشند به درد ما می‌خورد. ما باید به مردم چیزی بگوییم که امیدوار شوند. 
رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: ما باید نقاط قوت را ببینیم و همه چیز را سیاه و سفید نبینیم، قطر هم رفت در مقدماتی جام جهانی کار کرد و در جام ملت‌ها قهرمان شد. ما باید ضعف‌ها را از بین ببریم و کشور ما قابلیت بازسازی را به صورت کامل دارد. 
وی در خصوص اینکه چه اقدامی برای کادرسازی در تیم ملی انجام خواهد داد گفت: کوزو یک فرد اندیشمند در ژاپن است که فوتبالیست هم نبوده است، اما رئیس فدراسیون این کشور است. او در مصاحبه‌ای گفت: ما سال‌هایی از افرادی استفاده می‌کردیم و فکر می‌کردیم تا انتها با ما هستند، ولی آن‌ها می‌رفتند پس تصمیم گرفتیم که افرادی بسازیم که برای ما بمانند. ما باید بندی در قرارداد سرمربی بگذاریم که حتما مربی ایرانی در کادر فنی تیم ملی حضور داشته باشد. شاید پیشنهاد ما باشد و شاید هم خود سرمربی انتخاب کند، ولی هدف ما این است که در کنار یک سرمربی ۳-۴ نفر را بگذاریم که بعد‌ها از آن بهره برداری کنیم.
فعلا اولویت ما تیم ملی امید است
تاج در خصوص اینکه در ابتدای حضورش برنامه‌ای داشت و آیا حالا با گذشت زمان آن برنامه اجرا شده است، گفت: ما یک سازمان لیگ و یک سازمان فوتسال داریم. ریاست آن هم بر عهده محمد حسن انصاری فرد است. یک ساختمان هم در اختیار آن‌ها است و به صورت مستقل کار می‌کنند. سازمان لیگ هم از قبل بوده و میزان وابستگی‌اش به فدراسیون کم شده است. سازمان تیم‌های ملی هم تقریبا در حال استقلال است. حتی امروز هم جلسه‌ای در این سازمان با حضور استیلی داشتیم و نیازهایشان برای تیم امید را هم اعلام کرده‌اند. در شرایط فعلی اولویت ما تیم ملی امید است. در فروردین ۳ بازی مهم داریم به خصوص بازی با عراق که ۵ بازیکنش در تیم ملی بزرگسالان بازی می‌کردند. ما سازمان‌ها را به خوبی تشکیل دادیم. در بخش اقتصادی هم باید خیلی کار‌های بیشتر و بهتری کنیم. قطعا باید تغییراتی در سیستم اقتصادی داشته باشیم که به زودی انجام خواهد شد.