موعود بنیادی‌فر، یکی از داوران فوتبال بین‌المللی ایران است که در سال 98 یکی از دو دربی پایتخت را قضاوت کرد. او در مورد سال گذشته و شرایط داوری فوتبال ایران مصاحبه ای را انجام داده است: 

اخبار ورزشی-  سال 98 برای داوری فوتبال ایران چطور بود؟

سال 98 یک سال پر نوسان برای داوری فوتبال ایران محسوب می‌شود. از ابتدای فصل تا هفته دهم لیگ برتر، شاهد قضاوت‌های خیلی خوب داوران در مسابقات بودیم که به عقیده من در این 10 هفته داوران نسبت به فصول گذشته قضاوت بهتری هم داشتند اما نوسانات داوری از هفته یازدهم شروع شد. برخی از ما داوران اشتباهات بزرگی داشتیم که خیلی به چشم آمد اما در هفته‌های پایانی که منتهی به هفته بیستم و بیست و یکم شد داوران دوباره عملکرد خوبی داشتند.

پارسال برای خود شما چطور بود؟

برای من هم سال 98 سال خوبی محسوب می‌شد. در دو بازی از لیگ قهرمانان آسیا قضاوت کردند دو ابلاغ دیگر هم داشتند که قرار بود در کره جنوبی و چین دو بازی دیگر از لیگ قهرمانان را سوت بزنم که به دلیل انتشار ویروس کرونا مسابقات هفته سوم و چهارم لیگ قهرمانان به تعویق افتاد. با این حال سال خوبی را پشت سر گذاشتم. 

 انتشار ویروس کرونا چه تاثیری بر وضعیت داوری شما گذاشت؟

انتشار این ویروس ناخوانده نه تنها فوتبال ایران بلکه ورزش و فوتبال جهان را تحت تاثیر قرار داد و به نظرم سازمان لیگ و فدراسیون تصمیم خوبی گرفت که مثل بسیاری از مسابقات باشگاهی فوتبال ایران را تعطیل کرد تا جلوی انتشار بیشتر ویروس گرفته شود. تمامی مسابقات حتی لیگ قهرمانان و بازی‌های فیفا تحت تاثیر این مسابقات قرار گرفت که امیدوارم در سال 99 این شرایط هر چه زودتر برطرف شود.

با توجه به انتشار این ویروس تمرینات خود را چطور ادامه می‌دهید؟

متاسفانه نمی‌توانم تمرینات تخصصی خود را انجام دهم. در گذشته در ورزشگاه‌ها، پیست‌های دو و میدانی و باشگاه‌های ورزشی تمرینات مناسب را انجام می‌دادیم اما اکنون مجبورم در خانه و روی ترد میل کار کنم یا طناب بزنم تا بدن خود را آماده نگه دارم. 

 یعنی اضافه وزن پیدا کرده‌اید؟

نه اضافه وزن ندارم اما حسابی مراقبم که پرخوری نکنم. برخی از داوران به من می‌گویند با این وضعیت کرونا شکم هایمان یواش یواش جلو می‌آید اما من می‌گویم باید در خانه تمرین کنیم و مراقب باشیم که پرخوری هم نکنیم.

اما در آپارتمان نمی‌توان طناب زد؟

بله خوشبختانه من در شهرکرد هستم و اینجا همه خانه‌ها حیات دارند و تمریناتی مثل طناب زنی را در حیات انجام می‌دهم وگرنه در آپارتمان‌های تهران طناب زدن سخت و نشدنی است.

سال 1399 را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

ان‌شالله در سال 99 ابتدا تکلیف فدراسیون و ریاستش مشخص شود و اساسنامه جدید فدراسیون هر چه سریع‌تر هم به تصویب و تائید برسد. در بازی‌های ملی‌مان هم تیم ملی بتواند موفق شود و به سلامت از مسابقات مقدماتی جام جهانی عبور کند. ما داوران هم تلاش می‌کنیم با کار و تمرین بیشتر سال خوبی را در زمینه داوری فوتبال کشورمان چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌المللی رقم بزنیم.

 عجیب‌ترین و بهترین اتفاقی که در سال 98 برایتان افتاد چه بود؟

به هر حال اشتباه در داوری همیشه رخ می‌دهد و هیچ داوری در دنیا نیست که مرتکب اشتباه نشود اما بهترین اتفاق ورزشی در سال 98 برایم قضاوت در دربی 90 بود و با اینکه برای اولین بار مسابقه استقلال و پرسپولیس را سوت می‌زدم به هیچ وجه استرس نداشتم  ولی انگیزه‌ام برای قضاوت در این مسابقه بسیار زیاد بود که خوشبختانه به تائید اهالی فوتبال قضاوت خوبی هم انجام دادم.

 حرف دل‌تان را به عنوان یک داور به تماشاگران بخصوص برخی از آنها که در ورزشگاه‌ها فحاشی می‌کنند بگویید.

متاسفانه ناسزاگویی در ورزشگاه‌ها شامل همه می‌شود. از بازیکن و مربی گرفته تا مدیر عامل و وزیر ورزش. داوران هم نوک این پیکان هستند اما من می‌خواهم به تماشاگران بگویم داوران هم انسان هستند و مرتکب اشتباه می‌شوند. ناسزاگویی به داور فقط باعث می‌شود او بیشتر تحت فشار قرار گیرد و اگر داور باتجربه‌ای نباشد ممکن است در جریان مسابقه تمرکزش را از دست بدهد و اشتباهات بعدی را به صورت ناخواسته به ضرر تیم محبوب آنها انجام دهد. از تماشاگران می‌خواهم در سال 99 صبورتر باشند و به ما داوران کمک کنند تا قضاوت بهتری انجام دهیم. همانطور که وقتی مهاجم تیم محبوب‌شان دروازه خالی را نمی‌تواند باز کند او را تشویق می‌کنند تا بهتر بازی کند برای ما داوران هم همین شرایط مهیا است. با فحاشی به داوران فقط تمرکز از آنها گرفته می‌شود. در پایان هم می‌خواهم سال جدید را به هموطنان و به خصوص اهالی فوتبال تبریک بگویم و برای آنها آرزوی موفقیت و سلامتی داشته باشم.