کرونا حالا دیگر به لیگ برتر فوتبال ایران رسیده و پس از مشخص شدن تست کرونا بازیکنان استقلال که حالا 4 ستاره این تیم کرونا گرفته اند دوباره این موضوع مطرح شده که آیا احتمال دارد لیگ برتر تعطیل شود؟

اخبار ورزشی- کرونا با کسی شوخی ندارد حتی اگر ورزشکار و فوتبالیست باشند و یا غیره... باید بدانیم این ویروس خطرناک این روزها نه تنها ایران که همه جهان را در بر گرفته و متاسفانه برخی از مردم و حتی مسئولین این ویروس مرگبار را جدی نمی گیرند.

آمار کرونا در ایران نشان می دهد که همچنان تعداد جانباختگان بالا و هر روز و در طی 24 ساعت بیشتر از 2000 نفر کرونا می گیرند و آمار کرونا مانند افند ماه و در زمان پیک آن است.

به گزارش افکارنیوز، پس از ورود کرونا به کشور لیگ برتر تعطیل شد و در همان زمان بحث های مختلف و سناریوهای گوناگونی برای پایان لیگ امسال عنوان کردند.

عده ای معتقد بود که با توجه به فاصله 10 امتیازی آن زمان پرسپولیس با رقبایش در لیگ برتر و صدرنشینی مطلق سرخپوشان این تیم را قهرمان لیگ برتر معرفی کنند اما تیمهایی مانند سپاهان و استقلال و ... با این تصمیم مخالفت کردند.

پرسپولیسی ها نیز اعلام کردند تمایل دارند در زمین مسابقه و با برگزاری بقیه بازی ها قهرمان لیگ برتر شوند تا شک و شبهه ای برای قهرمانی آنها مطرح نشود.

از سووی دیگر تیمهایی که مخالف قهرمان اعلام کردن پرسپولیس بودند استدلال می کردند که با توجه به افزایش آمار کرونا لیگ باید کلا تعطیل شود.

به هر صورت لیگ برتر مجددا برگزار شد اما اینبار بازیکنان فوتبال از کرونا در امان نماندند و با تست کرونای استقلال و فولاد مشخص شد بسیاری از بازیکنان کرونا گرفته اند.

بازیکنان استقلال که کرونا گرفتند

خبرهای رسیده از اردوی استقلال و تست کرونا جمعه بازیکنان آبی پوش مشخص شد که  تست ۸ نفر از اعضای تیم (بازیکنان و کادر فنی) مثبت شده است.

در این میا و بر اساس اعلام رسمی وریا غفوری، فرشید باقری، داریوش شجاعیان و مسعود ریگی 4 بازیکنی هستند که آزمایش کرونای آنها مثبت اعلام شده است.

از سوی دیگر اما دکتر زهره هراتیان رئیس مجموعه ایفمارک در واکنش به مثبت اعلام شدن تست کرونای بازیکن استقلال از جمله وریا غفوری، کاپیتان این تیم، اظهار داشت: هنوز هیچ نامه‌ای در این خصوص به دست ما نرسیده و تا زمانی که باشگاه مستندات را به صورت مکتوب برای ما ارسال نکند، این خبر را تأیید نمی‌کنیم.

کرونا در استقلال

وی افزود: رسانه‌ای کردن تست کرونای مثبت تیم‌ها هم بر عهده ما نیست و فقط در ستادی که تشکیل می‌شود آن را اعلام می‌کنیم.

هراتیان در پایان افزود: طبق آخرین ابلاغیه، اگر ۲۵ درصد از اعضای یک تیم، شامل کادر و بازیکن تست کرونای مثبت داشته باشند، کل اعضای آن تیم قرنطینه می‌شوند.

وریا غفوری کاپیتان استقلال در واکنش به مثبت اعلام شدن تست کرونایش گفت: بدن درد دارم اما حال کلی‌ام خوب است و در خانه قرطینه هستم.

کرونا گرفتن 11 بازیکن فولاد خوزستان

 سعید آذری مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان اعلام کرد: تست کرونای  یازده بازیکن و 5 همراه تیم فولاد مثبت شده است.

از سوی دیگر جواد نکونام  سرمربی فولاد خوزستان نیز به این موضوع تاکید داشت و بابت این شرایط ابراز نگرانی کرده بود.

کرونا در اردوی سپاهان

امیر قلعه نویی سرمربی سپاهان نیز درباره کرونا گرفتن بازیکنان و اعضایش تیمش اعلام کرد که ما از زمان شروع تمرینات، هر پنج روز یک بار تست کرونا گرفتیم. سه نفر از اعضای تیم ما به این بیماری مبتلا و قرنطینه شدند. بعد از خوشبختانه هیچ مشکلی نداشتیم. در رابطه با رعایت کردن پروتکل‌ها تیم پزشکی و پشتیبانی ما نهایت رسیدگی و محبت را دارند که جا دارد از آن‌ها تشکر کنم. ولی در کل کار بسیار سختی است.

احتمال تعطیلی دوباره لیگ برتر به خاطر کرونا؟

فرهاد مرادی دبیر ستاد مبارزه با کرونا در ورزش نیز درباره نمونه‌های مثبت بازیکنان استقلال و فولاد اظهار داشت: تا جایی که من اطلاع دارم از باشگاه فولاد 10 نمونه مثبت گزارش شده است. قبلا این تیم 6 نمونه مثبت داشت که متاسفانه افزایش یافته است. طبق چیزی که اعلام کرده‌اند از استقلال هم 8 مورد گزارش شده است.

کرونا در فوتبال ایران

وی افزود: در صورتی که نمونه 25 درصد تیم مثبت باشد در این صورت سازمان لیگ تصمیم می‌گیرد که کل تیم به قرنطینه برود یا همان بازیکنانی که نمونه‌شان مثبت شده قرنطینه شوند. ما دقایقی پیش هم با سهیل مهدی جلسه داشتیم و در این خصوص صحبت کردیم. این احتمال وجود دارد مجددا از همه بازیکنان تست گرفته شود.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در ورزش تاکید کرد: نقش ما این نیست که درباره بازی‌های آینده تصمیم بگیریم، نقش ما نظارتی است. ما حتی آزمایشگاه‌ها را هم تعیین نمی‌کنیم بلکه افسران سلامت ما در مکان‌ها حضور دارند تا همه چیز را بررسی کنند. جواب آزمایشات نیز به سازمان لیگ اعلام می‌شود. 

مرادی درباره اینکه مگر از بازیکنان در طول تمرینات تست گرفته نشده پس چطور با این همه نمونه مثبت مسابقات برگزار شده است، تصریح کرد: ورزشکاری که مسابقه می‌دهد در طول برگزاری 2 بازی زندگی خود را هم دارد؛ ممکن است به رستوران و یا مغازه برود و در میهمانی هم شرکت کند. به همین خاطر هر چند روز یکبار تست می‌گیریم تا اگر ورزشکاری آلوده بود آن را گسترش ندهد. به همین دلیل است که هر 10 روز یکبار تست می‌گیریم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه شهرهای وضعیت قرمز مشخص هستند آیا فدراسیون پزشکی در خصوص این مسائل به سازمان لیگ هشدار داده یا خیر، تصریح کرد: وزارت بهداشت شهرهای قرمز را اعلام کرده و طبق آن نباید در این شهرها فعالیت ورزشی صورت بگیرد، مگر اینکه دستور دیگری باشد. در این خصوص سازمان لیگ تصمیم‌گیرنده است.

پرسپولیس بدون کرونا

علیرضا حقیقت پزشک تیم فوتبال پرسپولیس با رد شایعه مثبت بودن تست کرونای اعضای این تیم گفت: خوشبختانه هیچ مورد مثبتی در پرسپولیس وجود ندارد و اعضای تیم در سلامتی به سر می‌برند.

با این حال به نظر می رسد اگر قرار باشد تعداد مبتلایان به کرونا در میان فوتبالیست ها بیشتر شود باید فکری اساسی و حتی اگر جان بازیکنان به خطر می افتد فوتبال تعطیل شود.