رویا افشار متولد ۱۳۳۹ در شهر آبادان استان خوزستان، بازیگر نقش نانسی در فیلم «مامان» موفق شد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر کسب کند.

او این جایزه را در حالی بدست آورد که رقبای مهمی در کاندیداتوری سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره سی و نهم داشت. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز برای نقش آفرینی در فیلم ابلق به کارگردانی نرگس آبیار، به گلاره عباسی رسید.

فیلم مامان که یکی از فیلم های موفق جشنواره سی و نهم بود و بخاطرش، رویا افشار توانست به مهم ترین جایزه دوران بازیگری خود دست یابد، توسط آرش انیسی کارگردانی شده است و مجید برزگر آن را تهیه کنندگی کرد.

فیلم مامان در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه نیز نامزد سیمرغ بلورین جشنواره سی و نهم شده بود. داستان یک مامان است که با وجود طلاق از شوهرش، برای خواهر و برادرهایش همان ناسی دختر آبادان دوست داشتنی است. اما برای پسرهایش، پیرزن بد اخلاق است. با تاکسی، مسافرکشی می کند.

مامان، ابلق و شیشلیک احتمالا در فهرست گیشه های پر فروش سینمای ایران در سال ۱۴۰۰  شمسی قرار بگیرد.

سکانسی از نانسی با بازی رویا افشار در فیلم مامان

بازی رویا افشار در نقش یک مسافرکش خانم در فیلم مامان

رویا افشاری در فیلم مامان در کنار امیر نوروزی، عرفان ابراهیمی، امیر شمس و شقایق شوریان قرار گرفت که چهره های نام آشنایی برای اهالی پرده نقره ای نیستند.

رویا افشار یا رویا افشاری نسب بازیگر سینما و تلویزیون است و از پیشکسوتان بازیگری محسوب می شود. خانم رویا افشار را در تئاتر و برنامه های ژانر کودک در دهه شصت به یاد داریم.