احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «افکارنیوز» وضعیت بازار بورس را تحلیل می‌کند: بازار ازلحاظ بنیادی اوضاع خوبی دارد اما بازهم می‌تواند از این لحاظ بیشتر تقویت شود. با این اوصاف فرورفتن در قیمت‌های فعلی به‌هیچ‌وجه منطقی نیست.

وی افزود: در شرایط تورمی کشور اعداد p/e سهم‌ها که اکثراً بر روی 6 است عدد بسیار خوبی تلقی می‌شود. اما اینکه در آینده قرار است شرایط تورمی نداشته باشیم و سازوکاری برای کنترل تورم فراهم شود بحث دیگری است.

اشتیاقی توضیح داد: زمانی که می‌خواهیم شرایط تورمی نداشته باشیم در ابتدا باید به‌تدریج نرخ سودهای سپرده و اوراق را کاهش دهیم. بنابراین اگر قرار باشد از ناحیه سودهای سپرده تورم نداشته باشیم می‌توانیم یک p/e به بازار اضافه کنیم.

کارشناس بازار بورس ادامه داد: به‌طور مثال مسیری که قرار است جلوی افزایش نرخ اوراق بدهی را بگیرد به سمت 15 حرکت کند و ما در این حالت می‌توانیم حداقل 2 واحد به p/e ها اضافه کنیم تا این اعداد به محدوده 8 یا 10 افزایش پیدا کند.

سهامداران بورسی سهام خود را تا پایان سال نفروشند

*قیمت کنونی سهم‌ها ارزنده است/ فروشنده نباشید

او افزود: با توجه به موارد ذکرشده سهام در قیمت‌های کنونی بسیار ارزنده هستند و قاعدتاً کسی نباید این روزها فروشنده باشد. اما یکی از معضلات بازار سرمایه در دو سال گذشته این است که نمی‌تواند در تعادل معامله کند. یعنی سهم‌ها یا باید صف خرید شود یا صف فروش. این‌یکی از مهم‌ترین ضعف‌های بازار است. به‌هرحال یک روز بازار باید یاد بگیرد که می‌تواند در حالت تعادل نیز معامله کند.

اشتیاقی گفت: اکنون استراتژی تمام فعالان به سمت نوسان گیری رفته است و این سیاست برای بازار سم است. زمانی که استراتژی تمام فعالان بازار هم‌جهت شود اوضاع خطرناک خواهد شد. این روزها همه می‌گویند در قیمت بالا بفروش و در قیمت‌های پایین خریدار باشند و این تفکر تبدیل به یک معضل جدی برای بازار شده است.

تحلیلگر بازار بورس خاطرنشان کرد: افرادی که درگذشته به‌صورت تکنیکالی و بنیادی خریدوفروش می‌کردند نیز این روزها به جمع نوسان گیران اضافه‌شده‌اند و متأسفانه در این حالت به ارزنده بودن سهم‌ها توجه نمی‌شود.

وی عنوان کرد: با تمام تفاصیل با توجه به گزارش‌های شش‌ماهه خوبی که قرار است منتشر شود، هرچه به‌روزهای پایانی سال نزدیک‌تر شویم اوضاع بهتر می‌شود و قطعاً کسی در آن مرحله فروشنده نخواهد بود.

اشتیاقی در انتها یادآور شد که قطعاً این گزارش‌ها به روند بازار کمک خواهد کرد و می‌تواند بازار را به مسیر افزایشی ببرد. احتمال می‌رود که شاخص در این شرایط تا حدود یک‌میلیون و هفت‌صد هزار واحد افزایش پیدا کند و اعداد یک‌میلیون و سیصد هزار واحد نیز می‌تواند کف بازار باشد.