به گزارش افکارنیوز،
سرگرد مهدی شکیب از شبکه های اجتماعی به عنوان بستری برای پیشبرد اهداف مجرمانه این افراد نام برد و گفت: شبکه های اجتماعی به علت استقبال عمومی و ارائه ابزارها و امکانات رایگان و جدید زمینه را برای سوءاستفاده این افراد فراهم آورده است.
 
سرگردشکیب افزود: امروز شاهد برپایی صفحات، کانال ها و گروه های مختلف و با عناوینی جذاب در فضای مجازی هستیم که ادعای ارائه خدمات به کاربران فضای مجازی را دارند.
 
وی با اشاره به اینکه در یکی از جدیدترین شگردهای سودجویانه،این افراد به دنبال ترغیب کاربران به بازدید از کانال یا گروه خود هستند، ادامه داد:کلاهبرداران با استفاده از عناوینی همچون کاهش وزن و داشتن وزنی دلخواه و مناسب، سعی می کنند کاربران فضای مجازی و بخصوص بانوان را وادار به انجام خواسته های خود کنند.
 
سرگرد شکیب تصریح کرد: در این روش کاربران بدون اطلاع خانواده و برای داشتن وزنی ایده‌آل فریب این افراد را خورده و از این افراد مشاوره و راهنمایی و حتی نسخه های پزشکی دریافت می کنند، نسخه هایی که شاید مورد تایید پزشکان متخصص در این حوزه نباشد.
 
وی ادامه داد: این نسخه ها ممکن است حتی سلامتی افراد را نیز به خطر بیاندازد. بنابراین بهتر است کاربران بجای استفاده از این نسخه ها، به پزشکان متخصص در این حوزه مراجعه کنند.
 
شکیب در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: در این شگرد، مجرمان سایبری با ایجاد صفحاتی جذاب و انجام تبلیغات گسترده با عناوینی همچون کاهش وزن در یک ماه، تناسب اندام بدون رژیم غذایی و...، سعی دارند تعداد بازدید کننده های خود را افزایش داده تا بتوانند از قربانیان خود سوءاستفاده کنند.
 
سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در ادامه بیان داشت: مجرمان سایبری بعد از اینکه توانستند اعتماد کاربران فضای مجازی را جلب کنند از آنها درخواست ارسال تصاویری از اندام خودشان می کنند، این افراد در توجیه این درخواست عنوان می کنند جهت تاثیر بیشتر دارو ها و دم نوش های لاغری باید بدانند چه عضوی از بدن دارای اضافه وزن است چون هر کدام از این نسخه ها و دم نوش ها برای کاری مخصوص ساخته شده اند.
 
سرگرد شکیب ادامه داد: متاسفانه برخی از کاربران فضای مجازی بدون اطلاع والدین خود با این افراد ارتباط برقرار کرده و خواسته های آنان را انجام می دهند، یعنی تصاویری از خود را برای مجرمان سایبری ارسال کرده و منتظر دریافت نسخه پزشکی هستند.
 
وی ادامه داد: به محض دریافت تصاویر از سوی مجرم پیام هایی تهدید آمیز مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی قربانی در فضای مجازی برای قربانی ارسال می شود و از وی درخواست واریز مبالغی هنگفت را دارند.
 
این مقام مسئول حسن اعتماد بیش از حد هموطنان را عامل اصلی بروز برخی از جرائم سایبری برشمرد و گفت: گاه رعایت برخی از نکات کوچک و جزئی از جانب کاربران فضای مجازی می تواند از وقوع جرائمی بسیار بزرگ جلوگیری کند. هموطنان باید نسبت به افراد آنلاین در فضای مجازی حساسیت بیشتری داشته باشند.
 
به گزارش پلیس فتا، شکیب در توصیه به کاربران فضای مجازی اظهار داشت : کاربران باید دقت داشته باشند نباید به افراد آنلاین غریبه و ناشناس اعتماد کرد.
 
وی تاکید کرد: مطلع بودن والدین در کاهش وقوع جرائم سایبری بسیار موثر بوده و می تواند از وقوع چنین جرائمی جلوگیری کند. اگر والدین نسبت به فعالیت های آنلاین فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند و در فعالیت های اینترنتی آنها را همراهی کنند قطعاً شاهد وقوع چنین جرائمی نخواهیم بود.
 
سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در پایان خاطر نشان کرد : پلیس فتا از کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کند.