به گزارش افکارنیوز،

علاوه بر تغییرات ناشی از افزایش سن، آسیب‌های پوستی ناشی از نور خورشید یا کاهش وزن شدید نیز به پوست گردن آسیب رسانده سستی و تضعیف پوست و عضلات این بخش را به همراه دارد. اگر پوست گردن کشش و مقاومت عضلانی طبیعی خود را از دست داده باشد، قطعا یکی از چندین روش جراحی زیبایی به کمک شما خواهد آمد تا لذت جوانی را دوباره تجربه کنید. دکتر هادی سرمست، متخصص گوش، گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت در این باره توضیح می‌دهد.

 

انواع جراحی زیبایی گردن

به طور کلی عمل‌های زیبایی گردن شامل 3 دسته می‌شود که تشخیص و اجرای آن به نظر پزشک متخصص و میزان گستردگی کار  ارتباط دارد که عبارتند از:

•  لیپوساکشن: این روش برای برداشتن چربی اضافی موجود در ناحیه گردن انجام می‌شود. منظور از چربی بخش پایینی چانه یا به  اصطلاح عامه غبغب یا چربی‌های انباشته شده در لایه‌های پوستی گردن است. در این جراحی با حذف چربی‌های اضافی خط مشخصی بین چانه و گردن ایجاد می‌شود که چهره را کاملا متمایز می‌کند.

•  سرویکوپلاستی (Cervicoplasty): هدف این روش برداشتن پوست اضافی گردن و تثبیت بافت آن است. افتادگی پوست که می‌تواند به‌دنبال کاهش وزن شدید یا شل شدن ناشی از افزایش سن باشد به کمک این جراحی حذف و کنترل می‌شود.

•  پلاتیسماپلاستی(Platysmaplasty): این روش با برداشت یا سفت کردن عضلات گردن، دسته خطوط موجود روی گردن را از بین می‌‌برد.

عمل کشیدن پوست گردن به صورت سرپایی انجام می‌شود و زمان آن بسته به روشی که استفاده می‌شود، متفاوت است. در این روش  با آماده‌سازی بیمار برش‌هایی در ناحیه گردن ایجاد می‌شود که بسته به نوع افتادگی، سن و محل افتادگی متفاوت است. پوست کشیده شده و در بخش‌های پشتی گوش یا زیر چانه بخیه می‌خورد.

از لیفت گردن چه می‌دانید؟

یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی، عمل لیفت یا کشیدن پوست گردن است. در این فرآیند پوست گردن کشیده و سفت می‌شود تا ظاهری جوان پیدا کند. این عمل معمولا همراه با عمل کشیدن پوست صورت یا به تنهایی انجام می‌شود. عمل لیفت گردن می‌تواند دسته خطوط موجود روی پوست و همچنین پوست و چربی اضافی موجود در گردن را از بین ببرد و ظاهری زیبا و جوان به آن ببخشد. عمل لیفت گردن به این صورت است که با برداشتن پوست اضافی موجود روی گردن، برداشت یا اصلاح عضلات گردن، بهبود و اصلاح فرم و شکل چانه و خط فک گردنی، زیبایی مجدد به شما می‌بخشد.

عوارضی که ممکن است تجربه کنید

اگرچه عمل زیبایی گردن به شیوه لیفت یا آسانسوری، یک روش بی‌خطر  نسبت به دیگر شیوه‌های جراحی تهاجمی است  اما رعایت مواردی در زندگی عادی به روند جراحی و درمان کمک زیادی می‌کند. پرهیز از مصرف غذاهای چرب و شیرین؛ داروهای استروئیدی، مصرف الکل و دخانیات در فرآیند اجرا و بهبود جراحی اختلال ایجاد می‌کند. نمی‌توان تصور داشت که همه افراد در سنین مختلف به یک میزان از این جراحی رضایتمندی داشته باشند. تجربه نشان داده افرادی با پوست محکم‌تر (بین 30 تا 50 سال) معمولا نتایج بهتری  از این جراحی دریافت می‌کنند.  یکی از عوارض ناخواسته البته مهم این جراحی می‌تواند اسکار یا باقی ماندن جای بخیه‌ها باشد که با تبحر جراح و انتخاب بهترین محل برای انجام بخیه می‌توان آن را هم نادیده گرفت ولی معمولا یک یا 2 ناحیه 3 تا 4 میلی‌متری در زیرچانه یا پشت گوش دیده می‌شود که محل بخیه یا خارج کردن چربی اضافی است و در طول مدت نقاهت کمرنگ شده و کاملا بهبود پیدا می‌کند.

زیبایی گردن بدون جراحی!

مزولیفت درواقع عملی است که هدف از آن کشیدن پوست صورت و گردن بدون جراحی است. زمانی که  لایه زیرین پوست براثر عوامل متعددی مانند سن، نور خورشید و... خالی می‌شود پوست دچار شکستگی شده و جلوه زیبایی ندارد. در این وضعیت استفاده از کرم‌ها و درمان‌های موضعی قادر به کم‌ کردن عمق چروک نیستند و فقط می‌توانند از ایجاد چروک‌های جدید جلوگیری کنند. در این زمان است که افراد بسته به شرایط جسمی و تمایل روانی مسیری متفاوت از جراحی را انتخاب می‌کنند. تزریق‌های مزوتراپی راهی متفاوت از جراحی است.  جوان‌سازی پوست اولین مرحله برای رفع چین‌وچروک و آسیب‌های پوستی است که معمولا با مزوتراپی می‌توان به آن دست یافت. برای درمان چروک‌ها و افتادگی پوست ناحیه گردن اولین قدم پر کردن چروک‌هاست که به کمک تزریق‌های زیر پوستی انجام می‌شود. برخی دارو‌هایی که به وسیله تزریق در مزوتراپی وارد پوست می‌شوند عبارتند‌ از: انواع)آمینواسید‌ها، ویتامین‌ها (به‌عنوان مثال ویتامین C برای روشن شدن پوست، آنتی‌اکسیدان‌های ضدپیری و اسید هیالورونیک. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولیدمثل سلول‌ها در پوست شده که نتایج مطلوبی به همراه دارد.  این شیوه تهاجم کمتری نسبت به دیگر اعمال جراحی دارد ولی در هر صورت کبودی بخش‌هایی که تزریق در آنها انجام شده را به‌دنبال خواهد داشت. تاکنون عوارض خاصی برای شیوه درمانی مزوتراپی گزارش نشده است و تنها ایرادی که به این روش می‌توان گرفت این است که تنها یک‌بار تزریق موثر نخواهد بود و باید جلسات درمانی تداوم داشته باشد. هرچند نرمی و لطافت پوست گردن در اولین جلسه به‌خوبی مشهود و قابل مشاهده است.

هرگز فراموش نکنید

پزشکان و متخصصان هنوز به روشی برای توقف روند پیری پوست نرسیده‌اند و به جرات می‌توان گفت هیچ شیوه‌ای نمی‌تواند جلوی پیری و کهولت پوست را بگیرد. متاسفانه افرادی که جراحی لیفتینگ صورت انجام داده‌اند بعد از مدتی دوباره دچار افتادگی پوست می‌شوند و چون یک‌بار پوست صورت آنها کشیده شده است، نمی‌توانند برای بار دوم از این روش استفاده کنند، درحالی‌ که در مزوتراپی چنین محدودیتی وجود ندارد و می‌تواند در دوره‌های متعدد استفاده شود.