به گزارش افکارنیوز،

 سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در جلسه‌ای با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد اظهار داشت: در مورد مقررات‌زدایی که مانع بهبود فضای کار است، ما آمادگی داریم اقدامات لازم را درصورتی‌که اتاق بازرگانی ایران لیست کند، ‌انجام دهیم.

وی افزود: البته این مسئله مشروط به این بوده که به سلامت مردم آسیبی نرسد و مشترکاً وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی به این نتیجه برسند.

* محدودیت پالم بر اساس مکانیزم تعرفه باشد

هاشمی افزود: در مورد مسئله پالم، مکانیزم تعرفه است و محدودیت‌های سلیقه‌ای می‌تواند یا رانت ایجاد کند و یا عده‌ای را محروم سازد که این مسئله درست نیست که در ابتدای کار محدودیت‌های سلیقه‌ای در مورد پالم ایجاد شد و پس‌ازآن به توافق رسیدیم که از مسیر تعرفه محدودیت ایجاد کنیم.

*‌ اعتقاد به قیمت‌گذاری بر روی هیچ کالایی نداریم

وزیر بهداشت ادامه داد: اعتقادی به قیمت‌گذاری برروی هیچ کالایی نداریم، البته این مسئله در حوزه سلامت به‌گونه‌ای بوده که باید بررسی کنیم که دولت‌ و مردم دچار آسیب نشوند.

وی گفت: به‌طور مثال یک آزمایش ساده یا خدمت ابتدایی در حوزه سلامت هر سال به هیأت وزیران رفته و چون بودجه عمومی می‌خواهد، کمتر در حوزه سلامت بدان توجه می‌شود و این مسئله سرکوب قیمت‌ها و از طرفی رفتارهای ناسالم همچون زیرمیزی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

* روابط اقتصادی از قاعده خارج شده است

وی بابیان اینکه نگاه ما مشابه فعالان اقتصادی است گفت: البته ما درخواست کرده‌ایم لیست قیمت‌گذاری را به حداقل برسانند و اگر تکلیف ما روشن شود که سال آینده چقدر پول داریم و خریدها هم نقدی باشد، دیگر لازم به قیمت‌گذاری نیست.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه روابط اقتصادی از قاعده خارج شده و انضباطی ندارد، گفت:‌این مسئله در حوزه ما بیمار است و امیدواریم به‌تدریج به نقطه‌ای برسیم که قیمت‌گذاری در این حوزه برداشته شود.

* بی‌اطلاعی وزارت بهداشت از موضوع اوراق بهادار

هاشمی در مورد مطالبات شرکت‌ها، موضوع اسناد خزانه و اوراق گفت:‌ من نمی‌دانستم پیش از این اوراق چیست، چه برسد به رئیس دانشگاه‌های علوم پزشکی! ما در این دوره اوراقی شدیم و داریم یاد می‌گیریم چگونه در این حوزه عمل کنیم. البته اگر استقراض از بانک کنیم، بهتر است تا اوراق دهیم.

وی ادامه داد: در جلسات دولت بنده شاهد بودم که رئیس‌جمهور منع کردند که سازمان بودجه و خزانه اوراق را روانه بازار کنند.

* دیدگاه وزارت بهداشت در مورد اخذ مالیات از کالاهای آسیب‌رسان

وزیر بهداشت در ادامه در مورد کالاهای آسیب‌رسان و قرار گرفتن مالیات بر آنها گفت:‌ در آسیب‌ رساندن برخی کالاها به مردم تردیدی نیست، البته برخی از موارد کاربرد دوگانه دارد، به‌طور مثال نمک، روغن و حتی اتومبیل می‌تواند هم منفعت و هم ضرر برای مردم به همراه داشته باشند.

هاشمی گفت:‌در این زمینه‌ها مشخص شده که حتی اگر تا 50 درصد قیمت افزایش یابد تأثیری در مصرف نخواهد داشت، ولی بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی، درصورتی‌که عوارض سیگار افزایش یابد، مصرف آن کم می‌شود و ما باید به این تحقیقات جامع استناد کنیم.

وی در پاسخ به انتقادی در جلسه در مورد واکنش وزارت بهداشت به فروش یک نوع آب‌معدنی برند در کشور، اظهار داشت: این برند به دلیل مشکلاتی که داشت، خودش عذرخواهی کرد و مشکلاتش را اصلاح کرد. این مسئله دارای پرونده بود و ما بی‌جهت آن را پیگیری نکردیم.

* 85 درصد بوفه‌های مدارس غذای گرم نمی‌دهند

وزیر بهداشت در پاسخ به سؤال دیگری در مورد اینکه چرا وزارت بهداشت با فروش و عرضه مواد غذایی تهیه‌شده توسط مسئول بوفه‌ها در مدارس مشکلی ندارد، ولی مانع از عرضه محصولات بسته‌بندی می‌شود، گفت: آموزش و پرورش 85 درصد بوفه‌ها را موظف کرده که غذای گرم ندهند و این مسئله اقدام مناسبی بوده و در سایر موارد نیز اقدام مناسبی صورت خواهد گرفت.

هاشمی در مورد مسئله خمیر مرغ گفت: زمانی یک مسئول آن را تأیید کرده و دیگری از خطرات آن می‌گوید این در حالی است که مسئولان باید از مصاحبه‌های التهاب‌آفرین در استان‌ها پرهیز کنند؛ چراکه مردم نیاز به امید دارند، البته واقعیت این قضیه دقیق باید مشخص شود.

* در مورد قاچاق کاری از دست ما برنمی‌آید

وی در مورد قاچاق مواد غذایی و محصولات آرایشی ـ بهداشتی گفت:‌ سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه، ارتش و سازمان بازرسی داریم، چرا این مسئله را از من پیگیری می‌کنید. چرا من که هزار گرفتاری دارم باید مانع قاچاق شوم؟

وزیر بهداشت گفت: فقط ما می‌توانیم نظارت کنیم البته با کدام نیرو؟ که بر همین اساس تلاش کردیم از خود صنوف برای نظارت استفاده کنیم. ما می‌توانیم اختیاراتمان را به اتحادیه‌ها در این زمینه واگذار کنیم، ولی به‌طورکلی در مورد قاچاق از دست ما کاری برنمی‌آید و دیگران نباید کاری انجام دهند که انگشت اتهام به‌سوی ما باشد.

* در حوزه گردشگری سلامت به خود ظلم کرده‌ایم

هاشمی در مورد صنعت گردشگری و سلامت گفت: این مسئله ایده خوبی است،‌البته اگر برخی بگذارند. متأسفانه برخی از رسانه‌ها و حتی صداوسیما مسائل خطاهای پزشکی را اعلام کرده که حتی ثابت نشده است و این مسئله سبب می‌شود، خودمان فرصت‌ها را از بین ببریم و در حق خودمان ظلم کنیم.