به گزارش افکارنیوز،

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به افزایش 13 درصدی تردد خودروها نسبت به فروردین 96 اعلام کرد: هم اکنون بیش از 20 میلیون خودرو در کشور داریم که نسبت به سال گذشته افزایش یک و نیم میلیون دستگاهی داشته است، اما علی‌رغم این افزایش در هیچ یک از محورهای مواصلاتی گره ترافیکی سنگین طی اجرای طرح نوروزی نداشته‌ایم و برای روزهای پایان سال برنامه‌های دقیقی انجام شده است.

سردار تقی مهری در این زمینه گفت: طرح ویژه نوروز 97 با دو شعار انتظامی و راهنمایی و رانندگی از 24 اسفند گذشته آغاز شد که این شعارها به ترتیب عبارتند از «آرامش بهاری با نظم و امنیت» و «پرهیز از خطر؛ آرامش در سفر»؛ برهمین اساس تمامی نیروهای درگیر طرح یاد شده در تلاش هستند نوروزی خوب و شیرینی را برای هموطنان گرامی فراهم کنند.

مهری با تاکید بر مطلوب بودن وضعیت ترافیکی جاده‌های کشورمان افزود: امسال آب و هوای بهاری باعث شد وضعیت جاده‌ها بسیار مطلوب‌تر از سال پیش از نظر لغزندگی باشد و خشک بودن محورهای مواصلاتی بسیاری از هموطنان را به سفر‌های زمینی با خودرو تشویق کرد برهمین اساس آنطور که برآورد کرده‌ایم نوروز امسال شاهد رشد 13 درصدی تردد جاده‌ای در ایران بوده‌ایم.

وی تعداد خودروهای درحال تردد کشورمان را 20 میلیون دستگاه اعلام کرد و گفت: افزایش یک و نیم دستگاهی خودروهای درحال تردد کشورمان درکنار روند افزایشی تقاضای سفر با خودرو باعث شده روزانه 100 میلیون لیتر مصرف سوخت داشته باشیم و اگر هر لیتر سوخت را برای پیمودن مسافتی تقریبا 8 کیلومتری درنظر بگیریم در خواهیم یافت روزانه در ایران بیش از 800 میلیون کیلومتر مسافت پیموده می‌شود که آماری بسیار بالا و بیانگر حجم بالای تردد در محورهای مواصلاتی ایران است.

این مقام مسئول تاکید کرد: آنطور که برآورد کرده‌ایم برخی از هموطنان گرامی در نیمه تعطیلات نوروزی حتی سفر سوم خود را نیز تجربه کرده‌اند و درحال برنامه‌ریزی برای بازگشت به محل سکونتشان هستند؛ از این رو پیش بینی شده است روزهای پایانی تعطیلات حجم بالایی از ترافیک را داشته باشیم و هموطنان تقاضا داریم برای بازگشت خود برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت شده‌ای داشته باشند.

رییس پلیس راهور ناجا به خبرنگار ما گفت: براساس برآوردهای انجام شده از افزایش تقاضای سفر در نوروز 97 طبق بررسی‌های انجام شده قبل از اجرایی شدن طرح نوروزی؛ پلیس راهنمایی و رانندگی علاوه بر نیروهای خود از سایر بخش‌های انتظامی 5 هزار نیرو و 1200 دستگاه خودرو کمک گرفت تا بتواند بهترین خدمات مورد نیاز جهت کنترل ترافیک را در طول تعطیلات داشته باشد.

مهری درباره ترافیک برخی محورهای مواصلاتی کشور در ایام نوروز نیز به جام جم آنلاین گفت: همانطور که قبلا اشاره شد در این ایام وضعیت ترافیکی علی‌رغم اینکه افزایش تردد داشتیم؛ خوشبختانه هیچ گره ترافیکی که به انسداد جاده منجر شده باشد نداشتیم، ولی ترافیک سنگین در برخی از محورها مثل جاده کندوان و هراز به دلیل کم عرض بودن جاده را شاهد بوده‌ایم و در محور قزوین – رشت به دلیل باریک شدن جاده ترافیک سنگین داشتیم.

وی تاکید کرد: پرترددترین استان‌های کشور براساس تردد شمارهای سازمان راهداری عبارتند از البرز، قزوین، مازندران، گیلان، قم، فارس، گلستان و خراسان رضوی هستند و با درنظر گرفتن پایان یافتن موج دوم و سوم تقاضای سفرهای نوروزی به هموطنان گرامی که هنوز در استان‌ها اقامت دارند توصیه می‌کنیم برای بازگشت خود مدیریت زمان داشته باشند تا در روزهای پایانی تعطیلات بتوانیم ترافیک روانی در تمامی محورها داشته باشیم.

سرعت و سبقت غیرمجاز بیشترین عامل تصادف

این مقام مسئول درباره دلایل اصلی تصادفات جاده‌ای ایران تاکید کرد: از اول فروردین سال جاری تا امروز بیشترین علل وقوع تصادفات جاده‌ای با سهم 44 درصدی عدم توجه به جلو، خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان بوده و در مقام بعدی شاهد سهم 42 درصدی سرعت و سبقت غیرمجاز هستیم، اما با نزدیک شدن پایان تعطیلات سهم دلایل بروز حوادث تغییر معناداری داشته است.

مهری در ادامه افزود: براساس آمارهای 24 ساعت گذشته تقریبا 60 درصد از تصادفات جاده‌ای به دلیل سرعت و سبقت غیرمجاز بوده و تنها 30 درصد مربوط به خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان و ده درصد باقی مربوط به تخلفات دیگر بوده است. بنابراین نتیجه می‌گیریم تعجیل در بازگشت هموطنان طی روزهای پایانی تعطیلات می‌تواند خطرات بیشتری برای آنها درپی داشته باشد از این رو لازم است رانندگان در این زمینه هوشیاری بیشتری داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول پلیس راهور اگرچه درصد متوفیان تصادفات جاده‌ای در این دوره کاهش جزئی را به خود دیده، اما همچنان باید جهت نزولی شدن تعداد کشته‌شدگان تصادفات برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم. چون آمارها بیانگر آن است که تقریبا در هر یک ساعت شاهد بروز یک حادثه تصادف جاده‌ای منجر به فوت بوده‌ایم و طی دو روز گذشته از زمان مخابره خبر 35 نفر از هموطنان در حوادث جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند.

وی بیشترین محورهای دارای تصادفات منجر به فوت را استان‌های فارس، کرمان، اصفهان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان اعلام کرد و گفت: به دلیل خشکی جاده‌ها طی ایام نوروز 97 میانگین سرعت تردد جاده‌ها نسبت به نوروز گذشته یک کیلومتر افزایش داشته یعنی از 80 کیلومتر در ساعت به 81 کیلومتر رسیده که می‌تواند منجر به حوادث بیشتر باشد.

تعداد خودروهای توقیفی بیشتر شده است

مهری با اعلام اینکه خودروهای توقیفی نسبت به سال گذشته بیشتر شده است به جام جم آنلاین گفت: اگرچه میزان تخلفات حادثه ساز از سوی رانندگان کمتر از یک درصد از کل تخلفات بوده‌است، اما با کسانی که دارای تخلفات حادثه ساز هستند برخورد قاطعانه‌ای داریم و اگر تخلفات حادثه ساز آنها دوبار تکرار شود، قطعا وسیله نقلیه آنها توقیف و روانه پارکینگ خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، رانندگان حادثه ساز در جاده‌ها همانند ویروس هستند که در صورت عدم برخورد قاطعانه با آنها شاهد روند افزایشی حوادث خواهیم بود، بنابراین آن گروه از رانندگان که دارای سوابق رانندگی خطرناک هستند باید بدانند پلیس رفتار آنها را زیر نظر گرفته و قطعا در صورت تخلف با آنها قاطعانه جهت حفظ جان خودشان برخورد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: توقیف خودروها براساس میزان تخلف تعیین می‌شود که حداقل دو روز و حداکثر می‌تواند تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه دار باشد از این رو توصیه می‌کنیم همه رانندگان نسبت به رعایت اصول و قوانین رانندگی دقت عمل بیشتری داشته باشند تا مبادا از ادامه سفر باز بمانند.

قبل از حرکت اطلاعات دقیق بگیرید

رییس پلیس راهور ناجا درباره محدودیت‌های تردد در محورهای مواصلاتی کشورمان طی روزهای پایانی تعطیلات گفت: همانند هرسال محدودیت‌هایی برای پایان تعطیلات داریم. به عنوان مثال در محورها هراز، چالوش، فیروزکوه و قزوین حتی از ابتدای تعطیلات محدودیت‌هایی داشتیم، تا بتوانیم روند تردد آسان مسافران نوروزی را مدیریت کرده و مانع از گره کور ترافیکی باشیم.

مهری در ادامه افزود: رانندگان محترم می‌توانند قبل از حرکت به سمت مقصد خود با استفاده از سامانه‌های www.rahvar120.ir و تلفن 88255555 و سامانه 120 اطلاعات دقیقی از شرایط جاده، محدودیت‌ها و همچنین روند ترافیک به دست آورند تا بتوانند با مدیریت مناسبی به مقصد خود برسند.

وی تاکید کرد: رانندگان محترم درنظر داشته باشند با توجه به ورود سامانه بارشی جدید از شمال غرب کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن منطقه زاگرس مرکزی، سواحل دریای خزر و شرق کشور؛ رگبار و بارندگی شدید در این مناطق تجربه خواهد شد که شرایط رانندگی را متفاوت می‌کند، از این رو بهتر رانندگان است در این شرایط سرعت مطمئنه را رعایت کنند و در صورت کاهش دید افقی تا بهتر شدن شرایط توقف کامل داشته باشند.

رعایت استانداردهای مصوب ملاک شماره‌گذاری است

سردار مهری درباره روند شماره گذاری خودروهای نا ایمن در سال جاری نیز به خبرنگار ما گفت: براساس قانون ملاک شماره‌گذاری خودروها رعایت اصول استاندارد مصوب است. بنابراین پلیس راهور هر خودرویی که بتواند این استانداردها را پاس کند شماره گذاری خواهد کرد و در صورت عدم پاس شدن استانداردهای مورد نظر هیچ اقدامی برای شماره‌گذاری خودروهای نا ایمن نخواهد شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: براساس قانون خودروسازان تا پایان سال جاری فرصت دارند که محصولاتشان را متناسب با استانداردهای 85 گانه تعیین شده سازمان ملی استاندارد تولید کنند و مجوزهای مورد نیاز را دریافت کنند. بنابراین پس از پایان این مهلت پلیس راهور برای رعایت حقوق مصرف‌کنندگان و ایمنی سرنشینان خودروها به جدیت اجرای قانون را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

به گفته وی جدیت خودروسازان و قطعه‌سازان در بهبود کیفیت محصولاتشان می‌تواند در نهایت به کاهش تلفات جاده‌ای منجر شده و کمک شایانی به ارتقاء فرهنگ رانندگی در کشورمان باشد. به عنوان مثال لازم است در اقدام اول به جای دو کیسه هوا از 4 کیسه هوا و همچنین ترمز‌های ای بی اس دیسکی برای هر چهارچرخ خودرو کار آغاز شود.

رئیس پلیس راهور تاکید کرد: البته لازم است در کنار بهبود کیفیت خودروها نسبت به اصلاح 3400 نقطه حادثه خیر جاده‌ای ایران نیز اقدام لازم صورت پذیرد که خوشبختانه مسئولان امر در این زمینه برنامه‌های مناسبی دردست اقدام دارند که به زودی از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد تا در آینده علاوه بر بهبود کیفیت خودروها شاهد ارتقاء سطح کیفی محورهای مواصلاتی کشورمان باشیم.