به گزارش افکارنیوز،

داریوش بیات‌نژاد در آغاز برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلال‌های بینایی که صبح امروز با حضور مینو رفیعی معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور در مهدکودک آریان برگزار شد اظهار کرد: برنامه غربالگری و پیشگیری از تنبلی چشم حدود 22 سال است که از سوی سازمان بهزیستی آغاز شده است و یکی از اثربخش‌ترین و زیباترین اتفاقاتی است که در سازمان بهزیستی صورت گرفته است و این طرح اثرات مثبتی را برای جلوگیری از نابینایی و کم‌بینایی کودکان داشته است.

وی تصریح کرد: ما با اقدامات پیشگیرانه می‌توانیم از بروز معلولیت‌ها در بخش‌های مختلف جلوگیری کنیم و در واقع اجرای برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بیماری از این دست برنامه‌ها است.

بیات‌نژاد گفت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم با هزینه‌های بسیار کم انجام می‌شود اما این طرح از هزینه‌های گزاف و البته نابینایی کودکان در آینده جلوگیری می‌کند و به همین دلیل ما از خانواده‌ها می‌خواهیم کودکان خود را در سنین 3 تا 6 سال در طرح اشاره شده مشارکت بدهند و علاوه بر سلامت کودکانشان از هزینه‌های بعدی جلوگیری کنند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران عنوان کرد: طبق آمار بالغ بر یک میلیون نفر از جمعیت کشور از کم‌بینایی و نابینایی رنج می‌برند و طبیعتاً انجام چنین طرح‌هایی در کشور می‌تواند از معلولیت‌های نابینایی و کم بینایی جلوگیری کند.

وی ادامه داد: بالغ بر 15 هزار و 300 نفر از معلولان شناسایی شده در بهزیستی استان تهران افراد کم‌بینا و نابینا هستند که بخش عمده‌ای از اعتبارات سازمان بهزیستی در حوزه توانبخشی به این افراد اختصاص پیدا می‌کند.

بیات‌نژاد تصریح کرد: ما می‌توانیم با اطلاع‌رسانی و‌آگاهی‌بخشی به موقع به خانواده‌ها از بروز معلولیت‌های نابینایی و کم‌بینایی و همچنین تنبلی چشم کودکان جلوگیری کنیم و امیدواریم خانواده‌ها نیز در این طرح مشارکت داشته باشند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور افزود: رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی می‌تواند با اطلاع‌رسانی به موقع در این موضوع همکاری مطلوبی با سازمان بهزیستی داشته باشند چرا که بسیاری از خانواده ها از اجرای چنین طرح‌هایی بی‌خبر هستند و آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی می‌تواند آنها را در طرح‌های بهزیستی مشارکت بدهد.

وی گفت: تنها با انجام معاینه ساده و کم‌هزینه می‌توان از بروز تنبلی چشم و همچنین کم‌بینایی و نابینایی کودکان جلوگیری کرد ضمن اینکه سازمان بهزیستی از خانواده‌های بی‌بضاعت نیز هزینه‌ای را دریافت نمی‌کند.

بیات نژاد افزود: این طرح از ابتدای آبان ماه در پایگاه‌های دائم و سیار بهزیستی استان تهران اجرا خواهد شد و تا پایان آذر ادامه خواهد داشت.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: بیش از 4 هزار و 950 مرکز دائم و غیردائم در طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم مشارکت خواهند داشت ضمن اینکه بر اساس آمار در سال گذشته 590 هزار کودک 3 تا 6 سال در طرح شرکت داشتند که نسبت به سال 95، 24 درصد رشد داشته و ما تلاش می‌کنیم که امسال این طرح را به صورت صددرصد در استان تهران عملیاتی کنیم چرا که حتی یک کودک زیر 6 سال نباید از معاینات این طرح به دور باشد.

وی گفت: در طرح برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلال‌های بینایی همکاری خوبی بین دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش، پایگاه‌های بسیج، مساجد، فرهنگسراهای شهرداری و مهدهای قرآنی برقرار است و امیدواریم ما امسال بتوانیم پوشش صددرصدی را در طرح اشاره شده داشته باشیم.

بیات‌نژاد تصریح کرد: خانواده‌ها می‌توانند از برقراری تماس با شماره 78245620 اطلاعات لازم را از پایگاه‌های اجرای طرح داشته باشند ضمن اینکه سامانه پیامک (2000148) پیش‌بینی شده که اطلاعات لازم را در این بخش به خانواده‌ها ارائه می‌کند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: برخی از کودکان نیز در مهدها و پیش‌دبستانی‌ها نیستند و در خانواده‌ها حضور دارند که امیدواریم این تعداد نیز با همکاری خانواده‌ها در برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلال‌های بینایی مشارکت داشته باشند.