به گزارش افکارنیوز،

هر لحظه که می‌گذرد نبض‌ها تندتر می‌زند. این روز‌ها دنیا به سمت کربلا در جریان است و از هر سوی این جهان پهناور عاشقان به سمت عراق و شهر‌های نجف و کربلا در مسیرند. اما گویا قرار است هر سال ماجرایی در راه زیارت اربعین حسینی کام زائران را تلخ کند. اگرچه تمام این سختی‌ها در راه رسیدن به زیارت حضرت ارباب هر دشواری و سختی را ناچیز می‌کند. اگر تا سال‌های قبل زیارت اربعین سختی‌هایی، چون شلوغی مرز‌های زمینی و نرخ عجیب بلیت هواپیما در روز‌های منتهی به اربعین و مسائلی از این دست را به همراه داشت، امسال نوسانات ارزی هم موجب شد تا پدیده ارز و فروش دینار به زائران سر زبان‌ها بیفتد.

اخبار و شواهد موجود نشان می‌دهد که برای تأمین ارز مورد نیاز زائران برنامه‌ریزی درستی انجام نشده و هم‌اکنون صف‌های طولانی در شهر‌های نجف و کربلا یا پایانه‌های مرزی برای دریافت دینار ایجاد شده است. در همین زمینه یک مقام ایرانی مسوول در کربلای معلا که نام خود را اعلام نکرده است، گفته: مشکلات ارزی و نحوه گرفتن دینار عراقی از سوی مراکز اعلام شده در عراق کام زائران ایرانی اربعین حسینی را تلخ کرده و برای آن‌ها دردسرساز شده است.

وی در توضیحات بیشتر گفته است: برخی از زائران اربعین حسینی ایرانی سه روز است که در صف گرفتن دینار عراقی هستند که قبل از سفر به عراق در سامانه بانک ملی ثبت‌نام کرده‌اند، ولی هنوز ارز خود را دریافت نکرده‌اند. این مقام مسوول در کربلا با بیان این که گرفتن دینار عراقی از سوی زائران حسینی باید در داخل خاک ایران انجام می‌شد، گفت: مقامات بانک ملی ایران اعلام کرده بودند که در کربلا ۱۷‌مرکز واگذاری دینار عراقی به زائران ثبت‌نام کرده در ایران اختصاص داده‌اند، اما فقط یک مرکز به این کار اختصاص یافته و با توجه به مراجعه زیاد، زائران بسیار زیادی در صف گرفتن دینار عراقی هستند.
این مقام ایرانی با اشاره به این که تصمیم واگذاری دینار عراقی به زائرین اربعین حسینی در عین حالی که تصمیم درستی بوده، ولی دیر هنگام بوده است، گفت: زائران حسینی به جای این که به زیارت خود در عتبات عالیات برسند در صف ارز ایستاده‌اند.
اخبار دریافتی از برخی زائران نیز از آن حکایت دارد که دردسر‌های بسیاری برای آن‌ها به وجود آمده است. تعدادی از زائران زیارت اربعین خود را انجام داده و قصد بازگشت به کشور را دارند، اما به دلیل نداشتن ارز و پول مورد نیاز نمی‌توانند برگردند. این در حالی است که باجه تحویل ارز در کربلا نیز بسیار شلوغ بوده و گفته می‌شود چند هزار نفر در صف هستند و حتی این صف کیلومتری شده است. آقای میرمسعود حسینیان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا نیز با تأیید این اخبار به «ایرنا» گفته است: متأسفانه برخی بی‌درایتی‌ها باعث این مشکل شده است. وی در ادامه از قول مسوولان بانک ملی مبنی بر راه‌اندازی چند باجه دیگر در شهر کربلا خبر داده که البته همچنان محقق نشده‌اند.

دینار از ایران بخرید
بانک ملی دو بسته ارزی برای زائران در نظر گرفته است. یکی از این بسته‌ها ۵۰‌هزار دیناری است که معادل حدود ۴۸۰‌هزار تومان ایران است. بسته دیگر که ۱۰۰‌هزار دیناری است حدود ۹۶۰‌هزار تومان می‌شود. این در حالی است که بر اساس استعلام‌های صورت گرفته از بازار آزاد ارز در کشور هر دینار عراقی حدود ۱۲۵ ریال خرید و فروش می‌شود که با احتساب ۱۰۰ هزار دینار آزاد، هر زائر باید حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بپردازد. این مقدار تفاوت ۲۹۰ هزار تومانی بین دینار بانک ملی و بازار آزاد را نشان می‌دهد. اما مشکلات به وجود آمده در زمینه تحویل ارز از سوی بانک ملی مسوولان این نهاد را نیز مجبور به پاسخگویی کرده است. آقای محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی در این باره از حل مشکل پرداخت ارز به زائران خبر داده و به «ایسنا» گفته که با افزایش تعداد باجه‌های مرزی و ارسال نیرو از ایران و برخی اقدامات از جمله عدم نیاز به اینترنت در روند پرداخت ارز دیگر از صف‌های طولانی برای دریافت ارز خبری نیست و روند این پرداخت روان شده است. اگرچه بانک ملی نیز عصر روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد زائران قبل از ورود به عراق ارز مورد نیاز خود را در مهران و چذابه تهیه کنند. با این وجود همچنان به زائران توصیه شده است اگر در یکی دو روز آینده قصد عزیمت به عتبات عالیات را دارند، دینار مورد نیاز خود را در ایران تهیه کرده و به همراه داشته باشند.

راه بسته به روی اتوبوس‌ها
امسال موضوع دیگری که راه را بر زائران اربعین ناهموار کرده، به مسأله ورود خودرو‌ها و به‌ خصوص اتوبوس‌های زائران باز می‌گردد. امسال تعدادی از زائران برنامه‌ریزی کرده بودند تا بتوانند با خودروی شخصی یا اتوبوس وارد کشور عراق شده و به سمت شهر‌های نجف و کربلا حرکت کنند. اما ورود خودرو‌ها و اتوبوس‌ها نیز در یکی دو روز اخیر به مشکل خورده است. 
روز گذشته سردار محمدحسین حمیدی، رییس‌ پلیس راه کشور در باره ظرفیت پارکینگ‌های شهر مهران برای توقف خودرو‌ها گفت: ظرفیت پارکینگ‌های کشور در حال حاضر به‌ دلیل حجم بالای زائرین اشباع شده است.
این در حالی است که اخبار رسیده از آن حکایت دارد که پلیس از ورود خودرو‌ها به شهر مهران ممانعت کرده و افراد باید خودرو‌های خود را در پارکینگ‌های مجاز بیرون از شهر مهران پارک کنند. این در حالی است که اتوبوس‌هایی که کاپوتاژ شده‌اند تا بتوانند از مرز مهران وارد کشور عراق شوند به سمت مرز شلمچه هدایت می‌شوند. از سوی دیگر سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ظهر دیروز درباره علت تأخیر اتوبوس‌های کاپوتاژ در پایانه مرزی مهران گفت: دلیل این تأخیر حجم زیاد این اتوبوس‌ها بود که عزیزان عراقی آمادگی هماهنگی خروج این تعداد اتوبوس را نداشتند که به‌حمدالله این موضوع برطرف شده است.

سنگ پیش پای موکب‌ها
یکی دیگر از کمبود‌هایی که امسال مورد توجه قرار گرفته، اجازه ندادن راه‌اندازی موکب از سوی برخی نهاد‌ها و سازمان‌ها در نزدیکی مرز است. گفته می‌شود این دستور از سوی مقامات برخی استان‌های مرزی و به بهانه اینکه موکب‌ها باید به طور کامل مردمی بوده و مایحتاج خود را از شهر‌های مرزی تهیه کنند، اتخاذ شده است. این در حالی است که نهاد‌ها و سازمان‌هایی که در سال‌های گذشته در نزدیکی مرز‌ها موکب دائر کرده و به زوار خدمت می‌کردند، اقلام مورد نیاز خود را نیز از شهر‌ها و اهالی همان منطقه می‌خریدند که این مسأله حتی به اقتصاد محلی نیز کمک می‌کرد.